.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد:

موزه زنده زیارت در راستای معرفت افزایی زائران راه‌اندازی شده است

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: موزه زنده زیارت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند بخشی از اوقات زائر را که در بیرون از حرم سپری می‌شود در راستای معرفت افزایی بکار گیرد.

1397/10/21 جمعه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد صبح امروز در آیین افتتاحیه فاز اول موزه زنده زیارت که به همت آستان قدس رضوی در خیابان فدائیان اسلام مشهد برپا شد اظهار کرد: یکی از دستاوردهای اخیر آستان قدس رضوی مدل مدیریت و موضوع بهره‌وری از اماکن است. در سه سال گذشته بیش از یک‌میلیون مترمربع به فضاهای فیزیکی آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی اضافه‌شده است و اکثر این مکان‌ها درگذشته وجود داشته‌اند اما کارکرد فرهنگی نداشتند.
وی با اشاره به اینکه چهار مجموعه بزرگ فقط در سه سال گذشته در راستای مأموریت‌های فرهنگی برای زائران و مجاوران مورد سازمان‌دهی قرارگرفته است، افزود: اولین مجموعه فرهنگی در محل باغ بیلدر به نام «اردوگاه امام رضا(ع)» راه‌اندازی شد که مورد استفاده اردوهای جوانان قرار می‌گیرد و تاکنون بیش از 50 هزار نفر از این اردوگاه استفاده کرده‌اند.
گنابادی نژاد ادامه داد: دومین مجموعه‌ای که در راستای مأموریت‌های فرهنگی بکار گرفته شد، باغ امام رضا(ع) در تقاطع بلوار خیام و توس به مساحت 110 هکتار ویژه فعالیت‌های فرهنگی و نوآورانه بانوان به نام «باغ اردوگاه خاتون» است. سومین مجموعه فرهنگی که در یک‌ماهه اخیر به بهره‌برداری رسیده اردوگاه و مرکز فرهنگی معرفتی امام رضا(ع) در ابتدای خیابان فدائیان اسلام است که به‌عنوان مرکز اردویی تشکل‌های دانشجویی مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: موزه زنده زیارت در مکان سابق کارخانه نخریسی آستان قدس رضوی که به‌عنوان محل انبار کالا استفاده می‌شد در راستای مأموریت فرهنگی آستان قدس راه‌اندازی شد.
وی ادامه داد: موزه زنده زیارت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند بخشی از اوقات زائر که در بیرون از حرم سپری می‌شود را در راستای معرفت افزایی بکار گیرد.
گنابادی نژاد عنوان کرد: امیدواریم در فاصله‌ای کوتاه فازهای بعدی این موزه به بهره‌برداری برسد و مصداق خدمت باشد به زائران و مجاوران مضجع منور حضرت رضا(ع).
وی تصریح کرد: مشهد مقدس کلان‌شهری است که 3 میلیون جمعیت دارد و بدون تردید تشکیل، توسعه، گسترش و کالبد این شهر مربوط به بارگاه منور رضوی است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه بیش از 30 میلیون زائر در طول سال به پابوسی امام رضا(ع) مشرف می‌شوند، تأکید کرد: ضروری است که علاوه بر حرم علی بن موسی‌الرضا(ع) در بیرون از حرم هم بتوانیم نیازهای زائر و مجاور را در بخش‌های فرهنگی و معرفتی تنظیم، تولید و ارائه کنیم.
گنابادی نژاد خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های مدیریتی آستان قدس رضوی تأمین نیازهای فرهنگی زائر از مبدأ تا مبدأ است. نیاز فرهنگی زائر منحصر به حرم حضرت رضا(ع) نیست بلکه زائر از زمانی که از منزل خود به قصد زیارت خارج می‌شود تا زمانی که برمی‌گردد زائر است. در همین راستا، در طول یک سال گذشته در مناسبت‌های مختلف در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، پایانه‌های مسافربری، برخی اتوبوس‌ها و قطارها؛ برنامه‌ها و محصولات فرهنگی به زائران ارائه شد که با استقبال خوبی نیز مواجه بود.
گفتنی است مراسم افتتاح «موزه زنده زیارت؛ بخش ویژه انقلاب اسلامی» صبح امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی ازمدیران این آستان مقدس در محل سابق کارخانه نخریسی مشهد برگزار شد.
موزه زنده زیارت به همت آستان قدس رضوی و در مساحتی به متراژ شش هکتار ساخته شده و امروز بخش ویژه انقلاب اسلامی آن به مساحت یک هکتار به بهره برداری رسیده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.