.

وحید جلیلی:

حذف زیارت از هویت مشهد آغاز جنگ تمدنی و فرهنگی است

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است.

1397/10/21 جمعه

 به گزارش خبرنگار آستان نیوز، وحید جلیلی ظهر امروز در آیین افتتاحیه فاز اول موزه زنده زیارت در خیابان فدائیان اسلام مشهد اظهار کرد: به‌تازگی با فشار برخی جریانات دستور داده‌شده است تا دکه‌هایی که در اطراف حرم به‌عنوان راهنمای زائر فعال بودند تابلوهایشان را پایین بکشند و به‌جای آن تابلوی راهنمای مسافر نصب کنند.
وی تصریح کرد: موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است.
جلیلی با تأکید بر اینکه حذف زیارت از هویت مشهد آغاز جنگ تمدنی و فرهنگی است، افزود: کسانی که تاکنون برای زیارت به حرم رضوی نرفته‌اند اکنون تئوریسین توسعه مشهد هستند که در نشریات مصاحبه می‌کنند و اعلام می‌کنند در مشهد نباید زائر داشته باشیم و باید توریست جذب کنیم. برخی در حال مقابله با ماهیت امام رضایی(ع) مشهد مقدس هستند، از نخبگان شهر مشهد فارغ از هر خط سیاسی می‌خواهم مقابل این جریان سکوت نکنند.
وی عنوان کرد: موزه زنده زیارت یک کار ایجابی است که در کنار نفی عمل معاندین ماهیت هزارساله مشهد راه‌اندازی شده است. حتی یک غیر ایرانی و یا غیرمسلمان عاقل هم می‌داند باید مزیت نسبی مشهد مقدس حفظ شود. بر اساس علم روز جهان هم به همین نتیجه می‌رسیم که پتانسیل تمدنی و تاریخی مشهد مقدس الگوی توسعه شهر را تقویت می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه ما می‌توانیم بهترین نمایش‌های آیینی را در مشهد داشته باشیم، تصریح کرد: تئاتری که در سالن تئاتر شهر مشهد با موضوع تاریخ این شهر ساخته‌شده بود مورد توجه حجم بالایی از مخاطبان قرار گرفت. هنر متعهد و هنر انقلابی دینی برای توده‌های مردم جذابیت زیادی دارد.
جلیلی افزود: ارادتمندان به امام رضا(ع) و هنرمندان متعهد مشهدی طرح‌هایی دارند که می‌توانند تا 600 هکتار فضای فرهنگی ایجاد کنند که نه‌تنها برای زائران ارائه محتوا کند بلکه برای همه جهان مورداستفاده باشد.
وی تأکید کرد: مشهد این ظرفیت را دارد بزرگ‌ترین موزه‌ تاریخ تمدن جهان را داشته باشد اما برای رسیدن به این مقصود نیاز داریم تا از سیم‌خاردارهای مدرنیته عبور کنیم تا فرهنگ ملی خود را در جهان فریاد بزنیم.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی عنوان کرد: نهایت ناسپاسی است که میلیون‌ها درآمدی که زائران برای مشهد مقدس ایجاد می‌کنند را خرج مدرنیته کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت ایجاد فضای فرهنگی جذاب در مشهد وجود دارد و تنها یک نمونه آن نمایشگاه مشهد دوست‌داشتنی بود که 300 هزار نفر از مشهد مقدس با خرید بلیت به تماشای آن رفتند. مشهد دوست‌داشتنی جذاب و پرنشاط و متناسب با فضای تاریخی، تمدنی و معرفتی مشهد بود. مشهد دوست‌داشتنی خط بطلانی بود بر ادعای کسانی که اظهار می‌کردند اگر می‌خواهیم فضایی پرنشاط ایجاد کنیم باید فضایی خارج معرفت امام رضایی داشته باشیم.
جلیلی در خاتمه عنوان کرد: مردم می‌توانند انتخاب کنند که به هویت امام رضایی مشهد مقدس وفادار باشند و یا اینکه هویت امام رضایی مشهد مقدس که هزار سال حفظ‌شده را تقدیم جریانی نوکیسه، بی‌هویت و سیاست زده کنند.
شایان ذکر است؛ «موزه زنده زیارت؛ بخش ویژه انقلاب اسلامی» صبح امروز با حضور حجت الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان این آستان مقدس و همچنین خانواده شهدای مدافع حرم در محل سابق کارخانه نخریسی مشهد افتتاح شد.
موزه زنده زیارت به همت آستان قدس رضوی در مساحتی به متراژ شش هکتار ساخته شده و امروز بخش ویژه انقلاب اسلامی آن به مساحت یک هکتار به بهره برداری رسیده است. این فاز از این موزه تاریخ از زمان ورود امام رضا(ع) تا پیروزی انقلاب اسلامی به تصویر کشیده است. اجرای نمایش‌های زنده در نماهای تاریخی، یکی از نوآوری هایی این موزه است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.