.

در سلسله نشست‌های گفتمان انقلاب اسلامی عنوان شد:

توسعه گفتمان انقلابی پیشرفت کشور را به دنبال خواهد داشت

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفتمان انقلاب اسلامی به ضرورت توسعه گفتمان انقلابی تاکید کرد و گفت: با نهادینه کردن ادبیات گفتمانی در جامعه خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، به همت اداره پاسخگویی به سوالات دینی آستان قدس رضوی سومین و چهارمین نشست تخصصی گفتمان انقلاب اسلامی ایران که ویژه فعالان فرهنگی تدارک دیده شده بود، طی دو جلسه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزارشد و در آن دکتر ناصر فخاری و محمدمهدی سالاری به ایراد سخنرانی پرداختند.
فخاری در این نشست به ضرورت توسعه گفتمان انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: با نهادینه کردن ادبیات گفتمانی در جامعه خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد. گفتمان سازی، این فرهنگ را در جامعه تسری می‌دهد که هر مسئولی با هر سلیقه‌ای کار نکند بلکه بر اساس یکی استراتژی فعالیت کند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفتمان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه گفتمان یک استراتژی محسوب می‌شود، عنوان کرد: به برنامه مبتنی به آرمان استراتژی گفته می‌شود نکته حائز اهمیت این است که در استراتژی همیشه باید مراقب رقیب مقابل بود چون او هم سرسختانه مشغول فعالیت است.
وی ادامه داد: در استراتژی باید هنر داشته باشیم و از همه ابزارها به شیوه احسن استفاده کنیم، به عنوان مثال وقتی داعش می‌خواست جنگجو بودن خود را در منطقه نشاند دهد سر جوانان را می‌برید و از آن فیلم می‌گرفت و در رسانه‌های اجتماعی پخش می‌کرد، اگر چه این کار بسیار غیر انسانی است اما در ادبیات داعش این مهم یک هنر محسوب می‌شد چون استراتژی داعش ایجاد رعب و وحشت بود. اما در فرهنگ اسلام ناب محمدی رفتار انسانی داشتن با اسیر مهم است لذا باید از لحظه‌ سیراب کردن یک اسیر تشنه فیلم تهیه کرده و آن را منتشر کنیم تا رافت و مهربانی مسلمانان را به نمایش بگذاریم.
فخاری ادامه داد: توجه به فرصت‌ها، تهدیدها، ضعف‌ها و توانمندی‌ها در استراتژی یک امر ضروری محسوب می‌شود و به این نکته هم باید دقت داشت که توانمندی و ضعف از مقوله‌های دورنی و تهدید و فرصت از عوامل بیرونی است.
در بخش دیگر این برنامه محمد مهدی سالاری نیز به موضوع چرایی گفتمان انقلاب اشاره کرد و گفت: اگر گفتمان انقلاب آنطور که شایسته است نهادینه شود سیاست‌های کلان کشور نیز به ترتیب اجرایی خواهد شد و هیچ مسئولی نمی‌تواند از اجرای آن شانه خالی کند.
این محقق در حوزه انقلاب اسلامی عنوان کرد: همه تصمیماتی که از سوی دولت‌ها در کشور اجرایی می‌شود بر اساس نظریه تصمیم‌سازان است و تیم تصمیم سازان را مقاله‌ها و کارشناسان مختلف تشکیل می‌دهد. متاسفانه برخی از مسئولان بدون توجه به طرز فکری کارشناسانِ تصمیم‌ساز، یک تصمیم را اجرایی می‌کنند در حالی که آن تصمیم برای کشور ما دستاوردی نخواهد داشت.
وی ابراز کرد: اگر گفتمان انقلاب درست تبیین و نهادینه شود دیگر شاهد اجرایی شدن تصمیمات غیر بومی نخواهیم بود و کشور مسیر پیشرفت خود را طی می‌کند.
سالاری خاطرنشان کرد: برای رسیدن به آرمان‌ها و پیشرفت‌های کلان، هماهنگی در بین لایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک امر ضروری است و این مهم از طریق فهم مشترک حاصل می‌شود.
وی افزود: «مبانی هماهنگی لایه نظام چیست؟»، «کدام فهم ار سیاست‌ها ارجحیت دارد؟»، «اساسا چه کسی وظیفه تبیین را دارد؟» و «فهم چه کسی حجت است؟» از سوالاتی است که در راستای فهم مشترک ایجاد می‌شود و باید در جلسات بعد در مورد آن بحث کرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.