.

نگاهی به افتتاح موزه زنده زیارت؛ بخش ویژه انقلاب اسلامی؛

نمایش تاریخ زنده زیارت مشهد

سید سعید از مادرش علت نامگذاری نام خانوادگی‌اش به نام محدث را می‌پرسد. مادر حدیث سلسله‌الذهب را روایت می‌کند «کَلِمَةُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها».

1397/10/21 جمعه

نپذیرفتن عبودیت طاغوت‌ها و ولایت‌پذیری دو محتوای حدیث سلسله‌الذهب است که انقلاب اسلامی این فرصت را مهیا کرد تا این حدیث تبلور واقعی در اجتماع پیدا کند. با بهره‌برداری از نخستین مرحله موزه زنده زیارت با عنوان «انقلاب اسلامی» در سکانس‌های مختلف با شخصیت سید سعید محدث و ماجرای زندگی سیاسی پدرش سیدرضا آشنا می‌شویم.
شهید سیدرضا محدث کارمند نیروی هوایی است فردی ایران دوست و مذهبی که تلاش کرده تا حس اعتماد به نفس را به ملت شهیدپرور ایران تزریق کند و ما به برکت این انقلاب از یوق سرسپردگی و شهروند درجه دوم بودن خارج شده و بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

حدیث سلسله‌الذهب
با ورود از درب اصلی کارخانه سابق نخریسی واقع در خیابان فدائیان اسلام به پشت ساختمان کارخانه هدایت می‌شویم جایی که از آن به عنوان چهارمین فضای فرهنگی آستان قدس رضوی یعنی «موزه زنده زیارت؛ بخش انقلاب اسلامی» نام می‌برند. اولین سکانس این موزه با حدیث سلسله‌الذهب آغاز می‌شود. ماجرای این سفر تاریخی امام رضا(ع) بر زائر و مجاور علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) پوشیده نیست. روایت‌کنندگان به خوبی آن رویداد بزرگ تاریخی را به تصویر می‌کشند و راوی دیگر در نقش سید سعید محدث از بیان مادرش حدیث سلسله‌الذهب را بازگو می‌کند و با او در سکانس‌های بعدی موزه همراه می‌شویم.
محدث سیاسی شده!
گفت‌وگوی تیمسار ایرانی و فرد آمریکایی در سکانس دوم موزه آغاز آشنایی بازدیدکنندگان موزه با سیدرضا محدث است. فرد آمریکایی در این سکانس با عصبانیت از جنگنده اف 14 سخن می‌گوید که توسط سیدرضا و بدون دخالت ناظران و مهندسان آمریکایی تعمیر شده است. او توزیع نوار کاست سخنرانی امام خمینی(ره) را در نیروگاه هوایی توسط آقای محدث جرم دیگری برای او بر می‌شمارد و با غضب به اعدام او اشاره می‌کند. این نیروی آمریکایی مدعی می‌شود سیدرضا محدث تکنولوژی آمریکا را دزیده است.

مسجد کرامت؛ پاتوق آقا سید
تبعیدگاه، سکانس سوم این موزه است که سیدرضا محدث با سیدعلی خامنه‌ای در اینجا با هم آشنا می‌شوند. پیرمرد روستایی با نام مش رجب دوست سیدرضا است که در این سکانس موزه گوشه‌ای از شناخت سیدرضا توسط او روایت می‌شود. سید سعید در گفت‌وگویی با مش رجب سراغ پدرش را می‌گیرد و به شهر مشهد و مسجد کرامت هدایت می‌شود تا در این شهر پدرش را پیدا کند.
مسجد کرامت سکانس چهارم این نمایشگاه در نظر گرفته شده و بازدیدکنندگان با حضور در این مسجد شاهد بحث حاجی غنیان یکی از هیأت امنای مسجد و فرد نمازگزاری هستند که خانه خدا جای نماز و روضه است نه سیاست‌خانه.

خانه تیمی بچه‌های انقلابی
خانه‌ای دو طبقه سکانس پنجم این موزه بوده که خانه تیمی بچه‌های انقلابی است و سید سعید از بچه‌های انقلابی این خانه سراغ پدرش را می‌گیرد و می‌شنود که سیدرضا برای کارهای مبارزاتی بیرون رفته، دو و سه روز دیگر می‌آید و او باید منتظر بماند. صدای راهپیمایی سید سعید را به بیرون می‌کشاند و تصمیم می‌گیرد تا بازگشت پدرش در بین تظاهرکنندگان باشد.
هر گوشه خیابان موزه زنده زیارت بخش انقلاب اسلامی صحنه‌ای از اتفاقات مشهد را تداعی می‌کند، سینما شهر فرنگ در اول خیابان کوهسنگی که در بحبوحه انقلاب توسط مردم انقلابی به آتش کشیده شد. مغازه‌هایی که برای ترویج سبک زندگی غربی پوشاک و اقلام خارجی در دکان‌هایشان به فروش می‌رسانند. مغازه فروش کلاه و کروات پهلوی، آموزش بستن کروات و پاپیون به سبک آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی یکی از این مغازه‌ها است که در این خیابان مورد توجه همه بازدیدکنندگان بوده و آنها را برای مدتی به توقف باز می‌دارد.

کمیته ضدخرابکاری ساواک
حضور تظاهرکنندگان سکانس ششم این موزه است که چسابندن اعلامیه و شعارنویسی بر روی دیوارهای شهر موجب دستگیری آنها توسط نیروهای امنیتی و ساواک شده و به کمیته ضدخرابکاری ساواک انتقال داده می‌شوند.
کمیته ضدخرابکاری موزه همانند کمیته ضدخرابکاری ساواک شهر تهران بسیار مخوف با سلول‌های تاریک طراحی شده و برای اندکی کوتاه هر بازدید کنندگی را به تأمل باز می‌دارد. در این کمیته سید سعید از بین صدای شکنجه‌شدگان صدای دردناک پدرش را می‌شناسد و تن رنجور و زخمی او را می‌بیند. در این سکانس پدر سید سعید و قهرمان موزه انقلاب اسلامی بر اثر جراحات وارده مأموران ساواک در بیمارستان به شهادت می‌رسد.

هشت سال جنگ تحمیلی
همیشه در کنار پیروزی انقلاب اسلامی ایران از دلاورمردان هشت سال دفاع مقدس هم سخن به میان آمده است. قهرمانانی که برای ثبات و پایداری این انقلاب از جان گذشتند و نام‌شان را تا ابد بر تاریخ اسلام جاودانه ساختند.
روستا و جهاد سازندگی، اعزام بچه‌های مدرسه شهید محسن کاشانی به مناطق جنگی جنوب و غرفه‌هایی از دفاع مقدس هشت ساله حق علیه باطل در سکانس‌های بعدی پیش‌روی بازدیدکنندگان است.

بخش ویژه انقلاب اسلامی
موزه زنده زیارت یا موزه زیارت دوست‌داشتنی در مجموعه ۶ هکتاری در خیابان فدائیان اسلام مشهد در حال احداث است که در گذشته به عنوان انبار از آن استفاده می‌شد، طی مأموریت فرهنگی قرار بر این شد تا این منطقه مورد بهره‌وری فرهنگی قرار گیرد. حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در توضیح بیشتر می‌گوید «انقلاب اسلامی بخشی از موزه زنده زیارت بوده که در یک هکتار توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی ساخته شده است و در آن وقایع تاریخی از زمان ورود امام رضا(ع) تا پیروزی انقلاب اسلامی را به صورت زنده به نمایش گذاشته شده است. این موزه در آستانه چله انقلاب با حضور تولیت معزز آستان قدس رضوی و خانواده معظم شهدا به ویژه شهدای تیپ فاطمیون مدافع حرم به بهره‌‌برداری رسید».

گزارشگر: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.