.

آیت‌الله سید جعفر سیدان:

‌خدمت در بارگاه قدسی رضوی بالاترین افتخار است

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه گفت: خدمت در بارگاه قدسی رضوی مسئولیتی مهم و از بالاترین افتخارات است.

1397/10/22 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، آیت‌الله سید جعفر سیدان در پنجمین همایش اخلاق ویژه خادمان و خادمیاران حرم مطهر رضوی با عنوان «خادمان خورشید، بایسته‌های خدمت» که صبح امروز در رواق دارالمرحمه حرم رضوی برگزار شد، گفت: خدمت به زائران امام رضا(ع) در واقع خدمت به امام رضا(ع) است و کسی که توفیق خدمت در این بارگاه را پیدا کرده است باید سعی کند نسبتی را که به جهت این خدمت بین او و حضرت رضا(ع) ایجاد شده است، به خوبی و با شرافت حفظ کند.
وی تصریح کرد: وجود حضرت رضا(ع) افتخاری بزرگ برای ما ایرانیان است که باید آن را غنیمت بشماریم. یکی از کرامات امام رضا(ع) خشنودسازی است. لذا در صلواتی که از پیامبر اکرم(ص) برای این امام رئوف آمده به این موضوع اشاره شده است و ایشان فرموده‌اند: «اللهم صل علی عَلی بن موسی الرضا(ع) الذی ارتضیت به من شئت من خلقک»،
آیت الله سیدان با تبیین معنا و مفهوم این عبارت از صلوات پیغمبر(ص)، اظهار کرد: در اینجا پیامبر(ص) فرموده‌اند: «خدایا درود و سلام بفرست بر علی بن موسی الرضا(ع) که هر کسی را که تو خشنود کردی به واسطه وجود آن حضرت است».
وی در بخش دیگری از سخنان خود به پنج راهکار برای رسیدن به کمال و سعادت اشاره کرد و گفت: اولین راهکار رسیدن به کمال شب زنده‌داری و سحر خیزی است. خوب است که انسان اوقاتی از سحرگاه را به عبادت خدا و راز و نیاز با او بپردازد و حداقل دو رکعت نماز بخواند.
دومین راهکار رسیدن به کمال که آیت‌الله سیدان به آن اشاره کرد، رعایت تقوای الهی بود که گفت: انسان باید هم در بین جمع و هم در خلوت تقوای الهی را رعایت کند تا به کمال برسد.
سومین راه رسیدن به کمال از منظر این کارشناس دینی و با توجه به روایات اسلامی این است که وقتی انسان غذا می‌خورد برای قوت پیدا کردن و فایده‌‌هایی که غذا دارد آن را بخورد نه تنها برای سیر شدن و لذت بردن از آن غذا.
یکی دیگر از کارهایی که برای رسیدن انسان به کمال موثر است و آیت الله سیدان به آن اشاره کرد تمیز و خوشبو نگه داشتن دهان و دندان و مسواک زدن بود و درباره آن گفت: حضور در جایگاه مقدسی همچون حرم ثامن‌الائمه(ع) که محل رفت و آمد مومنین و مومنات است باید همراه با رعایت نظافت باشد.
وی اظهار کرد: وضو گرفتن هم یکی دیگر از راه‌های رسیدن به کمال انسانی است. در روایت آمده است: وضو گرفتن گناهان انسان را می‌شوید و انسان را پاک و پاکیزه می‌کند.
آیت‌الله سیدان خطاب به خادمان بارگاه قدسی رضوی گفت: بسیار شایسته است که شما در زمان حضور در محضر حضرت رضا(ع) با وضو باشید و این امر باعث ایجاد معنویت و نورانیت بیشتر در شما خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.