.

به همت دبیرخانه نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت» صورت گرفت؛

برگزاری کارگاه‌های «تجربه دینی در فیلم مستند» در مجتمع امام خمینی(ره) مشهد

به همت دبیرخانه نخستین جشنواره فیلم مستند «بهشت»، کارگاه‌های تخصصی «تجربه دینی در فیلم مستند» در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) مشهد برگزار شد.

1397/10/22 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، این کارگاه‌ها با محورهای موضوعی «فیلم‌سازی تک‌نفره و موبایلی» و «طراحی از ایده تا اجرا در فیلم مستند» زیر نظر شهروز توکل مستندساز و تدوین‌گر و همچنین با محورهای «از گزارش تا قصه‌گویی در فیلم مستند» و «تجربه دینی در فیلم مستند» زیر نظر مسعود زارعیان مستندساز و پژوهش‌گر، از 19 تا 21 دی 1397 در مشهد برپا شد. 
شهروز توکل در حاشیه برگزاری کارگاه‌های تخصصی جشنواره فیلم مستند بهشت با اشاره به حضور مخاطبانی از شهرهای مختلف کشور در این کارگاه‌ها گفت: در تلاش بودیم تا هنرجویان با مبانی و طراحی ایده در فیلم مستند آشنا شوند و بتوانند فیلمی مرتبط با زیارت در حرم مطهر رضوی بسازند. 
این مستندساز با بیان اینکه کارگاه‌های تخصصی جشنواره فیلم مستند بهشت، با ارائه مباحث تئوری و عملی و همچنین پخش فیلم برگزار شده است، افزود: زیباشناسی فیلم تک‌نفره، طراحی ایده(رسیدن از موضوع به ایده)، کار کردن عملی بر روی برخی موضوعات و تبدیل آن‌ها به ایده، از جمله محورهایی بود که در این کارگاه به آن‌ها پرداخته شد. 
وی ادامه داد: مشکل بیشتر فیلم‌های مستند با محوریت زیارت امام رضا(ع) فقدان ایده و زبان جدید است. همچنین این آثار به‌طور معمول، حرفه‌ای ساخته نمی‌شوند، از این‌رو برگزاری این جشنواره و کارگاه‌های آموزشی آن می‌تواند به فیلم‌سازان دیدگاه جدیدی بدهد تا بدون تکرار آثار گذشته، فیلم‌‌های جدی‌تر و خلاقانه‌تری بسازند. 
توکل ابراز کرد: در این حوزه‌ها به‌طور معمول میزان تولید آثار بالا است، اما فیلم‌ها فاقد روایت بوده و بیشتر شهودی و به ویدئو کلیپ نزدیک است. بنابراین برگزاری نخستین دوره جشنواره فیلم مستند بهشت می‌تواند نقطه شروعی برای فعالیت مستندسازان علاقه‌مند به ساخت فیلم با محوریت زیارت امام رضا(ع) باشد.
وی گفت: در حوزه فیلم‌سازی با محوریت زیارت امام هشتم(ع) مخاطب علاقه‌مند وجود دارد و آثاری هم ساخته می‌شود، اما به لحاظ سینمایی ضعیف است. همچنین آثار این حوزه از جهت هنری و زیبایی‌شناسی به فیلم‌های ساخته شده در دیگر حوزه‌های سینمای کشور نمی‌رسد. بنابراین با توجه به علاقه موجود، تقویت این حوزه، کار اثرگذار و ارزشمندی است. 
این فارغ‌التحصیل مدرسه عالی فیلم تهران اضافه کرد: امیدوارم در قالب برگزاری کارگاه‌های جشنواره بتوان به برخی از ایده‌ها جهت داد و آن‌ها را در مسیری که هدف جشنواره است، هدایت کرد.
فیلم‌سازی جیبی؛ فرصتی برای همگان
توکل از «فیلم‌سازی جیبی» به‌عنوان یک حوزه جدید فیلم‌سازی در جهان نام برد و گفت: این حوزه فیلم‌سازی توانسته مخاطبان امروز جامعه را متقاعد کند که به واسطه وجود تلفن همراه امکان تولید برخی فیلم‌ها وجود دارد. به عبارتی تلفن همراه به علاقه‌مندان این فرصت را می‌دهد تا در زمان مناسب و کوتاه‌ترین فاصله از موضوع مورد نظر بتوانند بدون آنکه یک فیلم‌بردار حرفه‌ای باشند، فیلم بسازند. 
وی ادامه داد: تلفن همراه، فیلم‌سازی را برای عموم امکان‌پذیر کرده و نیاز به بودجه‌های قابل توجه را برطرف کرده است. البته امکان تولید چنین فیلم‌هایی برای عموم می‌تواند نقطه قوت و هم نقطه ضعف این حوزه فیلم‌سازی باشد. چرا که ممکن است غیرحرفه‌ای شود. 
این مدرس کارگاه‌های جشنواره فیلم مستند بهشت بیان کرد: هنرمندی که وارد حوزه فیلم‌سازی با تلفن همراه می‌شوداگر تکنیک‌های حرفه‌ای فعالیت در این حوزه را بداند، می‌تواند در شرایطی که فیلم‌ساز حرفه‌ای یا تجهیزات حرفه‌ای وجود ندارد، وارد کار شود و وقایعی را ضبط و ثبت کند که در صورت فقدان تلفن همراه ممکن بود این اسناد از بین برود. 
وی افزود: فیلم‌سازی با تلفن همراه، زیبایی‌شناسی خاص خود را می‌طلبد که هنوز به‌طور دقیق و کامل تعریف نشده است. اما بی‌شک این حوزه جایگاه مهمی در سینمای آینده خواهد داشت. 
توکل گفت: این حوزه در ایران از نظر کمی، مخاطبان بسیاری دارد، اما از نظر کیفی، جدی گرفته نشده است و فقدان آموزش‌های آن حس می‌شود. همچنین افراد فعال در این حوزه چندان به فکر ساخت فیلم نبوده‌اند و بیشتر به‌صورت اتفاقی فیلمی را ضبط کرده‌اند. به عبارتی ساخت فیلم با تلفن همراه در کشور، جریانی آرام را طی می‌کند. 
لازم به ذکر است، نخستین جشنواره فیلم مستند بهشت زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با محوریت موضوعی «زیارت حرم امام رضا(ع)» در اسفند 1397 در پردیس سینمایی هویزه برگزار خواهد شد. 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.