.

دکتر احمدشاه فرهت:

آموزش‌های مدام کادر درمانی مرگ و میر نوزادان را تا 80 درصد کاهش می‌دهد

دبیر علمی سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» گفت: با آموزش‌های مدام کادر درمانی شاهد کاهش بیش از 80 درصد از مرگ و میرهای نوزادان هستیم.

1397/10/22 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان‌نیوز، دکتر احمدشاه فرهت در حاشیه سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: در ایران از هر هزار نوزاد زنده متولد شده حدود 10 تا 12 مورد دچار مرگ دوره نوزادی می‌شوند و قبل از انقلاب این عدد در ایران ۵۰ نوزاد از هر هزار تولد زنده بود و خوشبختانه با آموزش‌های مداوم به کادر درمانی توانسته‌‎ایم این آمار را کاهش دهیم.
وی اظهار کرد: در حقیقت باید بگوییم که شش درصد از نوزادانی که متولد می‌شوند نفس نمی‌کشند و تنفس خود به خودی ندارند که این گروه نیازمند کمک‌های ویژه گروه درمانی و پزشکی هستند و با کمک به‌موقع پزشکان از مرگ آن‌ها در بدو تولد جلوگیری می‌شود و حتی احتمال معلولیت‌های ذهنی آن‌ها به حداقل می‌رسد.
دکتر فرهت افزود: درصورتی که نوزادان به موقع احیاء نشوند یا فوت کرده یا به علت کمبود اکسیژن در بدو تولد، با معلولیت ادامه حیات می‌دهند که مهم‌ترین این معلولیت‌ها فلجی در نیمی از بدن یا بخشی از اندام‌ها، کاهش شنوایی، کاهش بینایی، نارسایی کلیوی و... است.
این فوق تخصصی برجسته در حوزه نوزادان بیان کرد: اگر نوزاد و کودک با معلولیت همراه باشد نیازمند حمایت‌های خاص خواهد بود و باید مراقبت از این‌گونه کودکان توسط خانواده و سازمان بهزیستی کشور به‌صورت ویژه انجام شود تا برای جامعه کارآمد باشند؛ باید به صورت ویژه توجه داشت که هزینه نگهداری یک کودک معلول بیشتر از یک فرد سالم بوده و بهترین راه برای کاهش هزینه‌های درمان و پیشگیری از معلولیت‌های این نوزادان، احیاء آن‌هاست.
دکتر ‌فرهت تصریح کرد: سیمنار احیاء نوزادان با هدف کاهش مرگ و میر و معلولیت نوزادان برگزار شده و امیدواریم که در افزایش آگاهی‌رسانی به جامعه مثمرثمر باشد.
وی تأکید کرد: توصیه می‌شود والدین حتما مراقبت‌های ویژه حین بارداری را داشته باشند تا این دوران را با خطرات کمتری پشت سر بگذارند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.