.

یک روز ورزشی در سالن آمادگی جسمانی موسسه تربیت بدنی آستان قدس؛

ارمغانی برای بانوان مشهدی

با سوت مربی، روز هیجان‌انگیز خانم‌ها در این سالن آغاز می‌شود. درازنشست، دو سرعت، طناب زدن، شنا رفتن و یا ... نوع حرکات تمرینی برایشان فرقی ندارد، همه را چابک و با نشاط انجام می‌دهند و بعد از ساعتی تمرین، برای یک روز زندگی سرحال آماده می‌شوند.

1397/11/15 دوشنبه

این ارمغان رشته آمادگی جسمانی برای بانوان است، ورزشی شاد و مفرح و متنوع که تلفیقی از رشته‌های مختلف ورزشی است.
اول یک روز سرد زمستانی است و سالن چندمنظوره اختصاصی بانوان تربیت بدنی آستان قدس کم‌کم با حضور خانم‌ها و آماده شدن‌شان برای یک روز با نشاط ورزشی جان می‌گیرد و گرم می‌شود. اول صبحی، سرِ مربی برای تمرین دادن ورزشکاران شلوغ است، پس تا سروسامان گرفتن سالن، به سراغ یکی از بانوان جوان ورزشکار می‌رویم.

آمادگی برای یک روز زندگی
او خودش را یکی از همسایه‎های تربیت بدنی آستان قدس معرفی می‎کند که چیزی بیش از یکسال و چهار ماه از عضویت و تمرینش در این سالن ورزشی می‌گذرد. الهام حاجی زاده همان اول کاری برایمان روشن می‌کند که چرا از بین همه سالن‎های ورزشی سطح شهر، مجموعه آستان قدس را انتخاب کرده. وی تعریف می‌کند: این سالن از فضای واقعا بزرگ و جاداری برای خانم‌ها برخوردار است که این امکان هم در جاهای دیگر کوچک و محدود است. همین طور مجموعه امکانات ورزشی قابل توجه این سالن برای ورزشکاران علاقه‌مند به آمادگی جسمانی را در دیگر سالن‌ها کمتر می‌توان پیدا کرد.
حاجی زاده پیشتر تجربه فعالیت در دیگر رشته‌های هم سنخ را پشت سر گذاشته و در ادامه به دلیل انتخاب این رشته ورزشی اشاره می‌کند و می‌گوید: من آمادگی جسمانی را برای شور و حالش انتخاب کردم چون مثل برخی‌ها دنبال کاهش وزن و تناسب اندام نبودم. این رشته به هماهنگی اعصاب و عضلات و در نتیجه آمادگی بدن برای انجام امور روزمره زندگی مؤثر است.

هیج جایی آستان قدس نشد
فاطمه امینی یزدی، یکی دیگر از بانوان میانسال فعال در رشته آمادگی جسمانی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس است. او هم مثل خانم حاجی‌زاده یکی از ورزشکاران پروپا قرص این رشته به حساب می‌آید که بیش از 13 ماه از عمر ورزشی‌اش می‌گذرد. اما بیش از 10 سال سابقه فعالیت مداوم ورزشی دارد و ادعا می‌کند که در اکثر باشگاه‌های سطح شهر ورزش کرده است، اما به قول خودش؛ «هیج جا سالن آستان قدس نشد».  
به شماری از دلایل این کیفیت از نگاه خود اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: مکان‌های دیگر توجه خاصی به مسایل بهداشتی، امنیتی، گرماشی و سرمایشی در سالن‌های ورزشی ندارند. اما چون نگاه آستان قدس، نگاه اقتصادی و تجاری نیست، به تأمین نیازهای ویژه ورزشکاران به خصوص خانم‌ها توجه می‌شود و در عین حال هزینه مناسب‌تری به نسبت دیگر اماکن ورزشی دریافت می‌کنند.
این بانوی ورزشکار مشهدی که به عینه ثابت کرده مادر ورزشکار، خانواده‌ای ورزشی پرورش می‌دهد، تعریف می‌کند که از وقتی با شوق و شور به این سالن می‌آید، همسر و پسرش هم تشویق شدند و در شیفت‌های آقایان این مجموعه مشغول ورزش شده‌اند. وی تأکید می‌کند: البته از مربیان درجه یک برای تدریس استفاده می‌کنند. همین طور محیطی آرام و دوستانه برای بانوان آماده شده که خدا را شکر همه آن چه دنبالش بودم، یکجا پیدا کردم.

سلامت توأمان جسم و روح
مثل غالب مربیان این مجموعه، جوان است و به همین دلیل طول می‌کشد او را از خیل شاگردان و اعضا کلاسش پیدا کنیم. اما با وجود جوانی، کارنامه پروپیمانی از تجربیات و گذراندن دوره‌های مختلف ورزشی دارد که جالب توجه است. عصمت بزرگوار، مربی کلاس آمادگی جسمانی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس، ورزش را به صورت اصولی و آکادمیک از سال 76 با ورود به دبیرستان تربیت بدنی استارت زده و تا دوره کارشناسی ارشد ادامه داده است.
تخصص ورزشی‌اش دوومیدانی است و از سال 85 در این رشته به صورت حرفه‌ای در حال تلاش است تا جایی که هفت سال هم تجربه مؤثر مربیگری تیم ملی دوومیدانی دختران کشورمان را برعهده داشته و تا امروز هم حضورش در این رشته تداوم یافته است. با این احول، «خانم بزرگوار» در بسیاری از رشته‎های ورزشی به صورت تخصصی دوره دیده و مربیگری می‌کند. مدرک مربیگری رشته‌های شنا، ایروبیک، بدنسازی و نیز آمادگی جسمانی را دارد که این دانش و مهارت، توانایی فزون‌تری به او برای تمرین دادن و کار کردن با شاگردانش در کلاس‌ها را می‌دهد.
این مدرس دانشگاه از نحوه عضویتش در جرگه مربیان مجموعه ورزشی آستان قدس را تعریف می‌کند: امسال سومین سالی است که افتخار همکاری با این مجموعه را دارم و معتقدم این محیط برای کار مربیان بسیار آرام و مناسب است. نظم و انظباط کلاس‌ها، تعهدات و تقیدات رعایت شده در این مجموعه چه برای انتخاب مربیان و چه عضویت شاگردان با همه جا متفاوت است که این الزامات سلامت و معنویت دوره‎ها را دوچندان می‎کند. کلاس من با حدود 20 ورزشکار از ساعت 7:15 تا 8:45 روزهای زوج تشکیل می‌شود و کلاس آمادگی جسمانی دیگری در همین سالن را خانم غلامزاده از ساعت 9 الی 10:30 اداره می‌کنند.
در اثنای گفت‎وگو مربی آرام نمی‎گیرد؛ به یکی از ورزشکاران تشری می‌زند و با یکی دیگر از شاگردان خوش و بشی رد و بدل می‌کند؛ «آفرین خانم قدوسی امروز بهتر کار می‌کنی؛ لیلا درست طناب بزن؛ شماها چرا این قدر اول صبحی بی‌رمقید، یاالله تحرک تون رو بیشتر کنید...».
نفسی تازه می‌کند و سر رشته حرفش را دوباره پیدا می‌کند و درخصوص معرفی رشته آمادگی جسمانی توضیحاتی می‌دهد: آمادگی جسمانی، رشته‌ای پایه محسوب می‌شود که روی تمام عضلات ورزشکار اعم از استقامت و توان و قدرت، هماهنگی، چابکی، انعطاف و همین طور 12 پارامتر از فعالیت‌های بدن انسان اثرگذار است. پایه بودن به این معنا که یکی از رشته‌هایی است که ورزشکار بعد از گذراندن آن می‌تواند بدن خودش را تقویت کند و با بدنی آماده به سراغ دیگر رشته‌های ورزشی برود.
بزرگوار با ذکر یکی از ویژگی‌های این رشته، ادامه می‌دهد: با وجود تمرین مرتب ماهانه، ورزشکار در جلسه بعد نمی‌داند با چه نرمش‌ها و یا حرکات تازه‎ای روبرو است و این چالش، یکی از نقاط جذاب و هیجان‎انگیر رشته آمادگی جسمانی است که برای تندرستی و شادابی ورزشکاران برنامه‌های شیرینی تدارک دیده است.
این مدرس تربیت بدنی کمی هم از ضرورت حضور زنان در این رشته ورزشی می‌گوید: خانم‌ها به خاطر مشغله‎های روزانه و فقر حرکتی در اندام‌ها و تقویت عضلات کلیدی بدن نیاز به این رشته دارند تا در کنار جسم، روحی سرزنده و با نشاط پیدا کنند و از بند بسیاری بیماری‌ها و مشکلات جسمانی رها شوند و از این مسیر کیفیت سطح زندگی خود و خانواده شان را بالا ببرند. به خصوص با عضویت در این کلاس، دوستان ورزشکاری پیدا می‌کنند که به اجتماعی‌تر شدن و نیز دور شدن آن‎ها از افسردگی و خانه‎نشینی کمک شایان توجهی می‌کند.


گزارشگر: سارا صالحی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.