.

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی،

کتاب «مناهج ‌المؤلفین فی‌الفقه‌المقارن (بین‌المذاهب‌الإسلامیة)» منتشر شد

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «مناهج‌المؤلفین فی‌الفقه‌المقارن (بین‌المذاهب‌الإسلامیة)» به قلم محمد حسن ربانی منتشر شد.

1397/11/20 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، فقه مُقارَن یا فقه تطبیقی گونه‌ای از ارائه فقه است که در آن رویکردی فقهی به صورت تطبیقی نسبت به مسائل حلال و حرام از دیدگاه فقهای شیعه و اهل‌سنت و ایجاد موازنه میان آنها و همچنین ترجیح یکی از آنها با برهان و دلیل است.
گذشتگان از عرضه فقه با چنین رویکردی به «فقه الخلاف» یا «فقه الخلافیات» تعبیر می‌کردند که از دیرباز به عنوان یکی از شاخه‌های مهم علم فقه مطرح بوده و در طی قرون متمادی مورد توجه قرار گرفته است. در سال‌های اخیر در مراکز پژوهشی و آموزشی، اعم از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها فقه مقارن یکی از سرفصل‌های درسی قرار داده شده است که نتیجه آن آشنایی با مذاهب گوناگون فقهی و شیوه بحث‌های فقهی عالمان اهل سنت و شیعه در مذاهب فقهی گوناگون است.
هدف از این علم چنان که از تعریف آن پیدا است این بوده که فقهای مذاهب پس از اطلاع از همه اقوال به اتّباع احسن بپردازند و از سویی آیینه دیدگاه‌های یکدیگر باشند و همچنین نقاط ضعف و یا قوت را به یکدیگر منعکس کنند و در نتیجه فقه همگام با زمان پیش رود و بسیاری از سوء تفاهمات و دشمنی‌ها که زائیده جهل به یکدیگر بود، از میان برود.
کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیة)» در یک مقدمه و دو فصل و یک خاتمه تدوین شده است. در ابتدای این اثر کلیاتی در مورد فقه مقارن، علم‌الخلاف و مسائل مختلف مربوط به آن بررسی شده است.
در فصل نخست علم‌الخلاف در نزد امامیه به تفصیل بیان شده است. در این فصل آراء فقهی بزرگانی همچون شیخ مفید، شریف مرتضی، شیخ طوسی، أمین‌الاسلام طبرسی، محقق حلّی، علامه حلّی، شیخ مفلح بن حسن رشید صیمری، شیخ محمد حسین کاشف الغطاء، شیخ محمد جواد مغنیه و آیت‌الله سبحانی را در مورد بحث قرار داده و به مهمترین آثار آن¬ها که موضوع علم‌الخلافی داشته بیان شده است.
در فصل دوم نیز علم‌الخلاف از منظر اهل سنت بررسی شده و رویکرد فقهی تنی چند از عالمان اهل سنت مانند: طبری، طحاوی، قدوری، ابن حزم، ابن عبد البر، قفّال، ابن رشد، مقدسی، شعرانی، جزیری، وهبة الزحیلی و موسوعة جمال عبد الناصر ارائه شده است. در این فصل همچنین به معرفی برخی از مشهورترین آثار علم‌الخلافی پرداخته شده است.
نگارنده در ادامه به عنوان خاتمه به معرفی مذاهب بائده (در اوایل قرن دوم آغاز و تا اوایل قرن چهارم مذاهب فقهى فراوانی پدید آمد. گروهی از این مذاهب، به مذاهب منقرض‌ شده فقهى یا مذاهب بائده مشهور شدند.)، مذاهب سائده(جمیع مذاهب فقهی فردی و جمعی که حاکم و رایج هستند)، مذهب حنفی، مذهب مالکی، مذهب شافعی، مذهب حنبلی، مذهب جعفری و مشهورترین اصحاب و نماینگان و مصادر آن مذاهب پرداخته است.
محمد حسن ربانی در کتاب «مناهج المؤلفین فی الفقه المقارن (بین المذاهب الإسلامیة)»، خواننده را با سیر تطور فقه مقارن آشنا کرده و ضمن ارائه مشخصات تفصیلی کتاب‌شناسی کتاب‌های مهم فقه مقارن، از هرکدام یک متن خاص را به عنوان نمونه آورده است.
این کتاب در قطع وزیری با شمارگان 200 نسخه توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.