.

در محل موزه مرکزی آستان قدس رضوی

خط محقق در قرآن بايسنقر ميرزا مورد بررسی تطبیقی قرار گرفت

خط محقق در قرآن بایسنقر میرزا در محل موزه مرکزی آستان قدس رضوی مورد بررسی تطبیقی قرار گرفت.

1397/11/20 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، سيد محمد بهروز معاون خزانه آستان قدس رضوی در این جلسه با بررسی سیر تحول خط به تأثیر آن در هنر اسلامی پرداخت. 
وی در این جلسه که با حضور مدیران و کارشناسان سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: هنر خطاطی در ایران به تناسب نیاز جامعه و تحولات فرهنگی در هر دوره‌ای صورت تازه‌ای پیدا کرد.
معاون خزانه آستان قدس رضوی، یاقوت مستعصمی را یکی از اساتید خط در سیر تاریخ کتابت قرآن دانست و در خصوص مهارت این فرد در هنر خطاطی و کتابت گفت: اقلام خوش‌نویسی به شش قلم ثلث، ریحان، محقق، توقیع، رقاع و نَسْخ محدود شد که به آن ها خطوط اصول یا اقلام سته می گفتند و یاقوت به تمام اقلام خط آثاری دارد که نشان‌دهنده استعداد بینظیر او در عرصه خوش‌نویسی است.
بهروز در ادامه به تاثیر قرآن در گسترش هنر اسلامی اشاره کرد و این کتاب الهی را منشاء پدیدار شدن هنر اسلامی دانست که امروز تلاش بسیاری هنرمندان بر این است که از این هنر اسلامی بهره بگیرند. 
وی با اشاره به فصاحت و بلاغت عرب جاهلی در سرودن اشعار گفت: قرآن جامع تمامی زیبایی و اعجاز کلام بود تا مورد پذیرش اعراب قرار گیرد. 
معاون خزانه آستان قدس رضوی ادامه داد: قرآن از تمام بلاغت اشعار سرآمد شد و تا جایی پیش رفت، که به علت تأثیر آیات آن و برای جلوگیری از رشد اسلام توصیه به نشنیدن قرآن می‌کردند. 
بهروز همچنین ابعاد مختلف قرآن بایسنقر میرزا را مورد بررسی قرار داد و گفت: نسبت، تعادل، تسلط، تنوع، حرکت، ایجاز و هماهنگی اتصالات بصری برخی از ایجازهایی است که در خطوط قرآن بایسنقری به چشم می‌خورد. 
وی ظرافت خط قرآن بایسنقری را منحصر به فرد عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرافت‌های به کار رفته در خطوط این قرآن نمی‌توان نمونه‌ای مطابق با آن قرار داد. 
گفتنی است اولین جلسه اين كارگاه آموزشی که قرار است طی سه جلسه برگزار شود، در ایام دهه مبارک فجر روز پنج‎شنبه 18 بهمن در محل کلاس آموزش موزه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد. 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.