.

تولید دانش فنی کشت کینوا توسط کشت و صنعت انابد

مدیر کشت و صنعت انابد گفت: قرارداد انتقال دانش فنی تولید کینوا با منابع آب شور در قالب پروژه تحقیقاتی در انابد منعقد شد.

1397/11/21 يكشنبه

احمد هراتی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: پس از مذاکرات فی مابین کشت و صنعت انابد و مرکز ملی تحقیقات شوری ایران، این قرارداد منعقد شد . 
وی ادامه داد: بعد از انعقاد قرارداد انتقال دانش فنی تولید کینوا‌، طرح پایلوت در سطح نیم هکتار طی 2 فصل کشت انجام و نتایج خوبی نیز حاصل شد.
مدیر کشت و صنعت انابد، بررسی انواع ژنوتیپ‌های گیاه کینوا را هدف نخست واحد کشت و صنعت انابد از دریافت امتیاز دانش فنی تولید کینوا عنوان کرد.
هراتی ادامه داد: پس از دریافت این امتیاز نسبت به اجرای طرح پایلوت در سطح نیم هکتار طی 2 فصل کشت محصول کینوا به منظور شناسایی ژنوتیپ‌های برتر اقدام شد.
وی اضافه کرد: در مرحله بعد و در بحث فرآوری این محصول، با کمک تکنسین فنی منطقه عملیات ساپونین‌گیری آنی انجام شد و محصولات دانه مصرفی، آرد کینوا و پرک به تولید اولیه رسید. لازم به ذکر است که در آزمایشان اولیه این محصول از نظر ارزش غذایی و مقدار عناصر کلسیم‌، منیزیم و فولیک اسید قابل ملاحظه بود .
مدیر کشت و صنعت انابد با اشاره به ویژگی‌ها و پتانسیل‌های واحد کشت و صنعت انابد در انجام پروژ‌ه‌های تحقیقاتی‌، وجود اقلیم مناسب، داشتن کارشناسان مجرب، آماده کردن شرایط آب و خاک مزرعه و همچنین شناسایی ارقام مقاوم به شوری و خشکی برای این محصول را از جمله مواردی برشمرد که مرکز ملی تحقیقات شوری ایران، مجوز مذکور را به این واحد واگذار کرده است.
هراتی از کشت پایلوت کینوا در تعدادی از واحدهای کشاورزی سازمان اقتصادی رضوی خبر داد و افزود: در مرحله نخست و همراه با کشت و صنعت انابد، این محصول در کشت و صنعت‌های اسفراین، تربت‌حیدریه و جنوب خراسان به صورت پایلوت کشت شده است. لازم به ذکر است تولید و کشت محصول کینوا‌ طی سه سال زراعی به صورت انحصاری در اختیار شرکت و مرکز ملی تحقیقات شوری می‌باشد.
وی ادامه داد: این واحد در سال جاری حدود 18 هکتار از اراضی خود را کشت محصول کینوا اختصاص داده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.