.

پرورش ایده‌های خلاقانه بانوان در رویداد ملی نوآوری «خاتون»

مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی همزمان با ایام خجسته میلاد حضرت زهرا(س) با هدف پرورش ایده‌های خلاقانه بانوان و آگاهی بخشی و مهارت افزایی بانوان علاقمند به نوآوری اجتماعی، اقدام به طراحی و برگزاری نخستین رویداد نوآوری ویژه بانوان با عنوان «خاتون» در کشور کرده است.

1397/12/9 پنجشنبه

این رویداد  فرهنگی با همکاری و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه امام صادق(ع) و آستان قدس رضوی با محوریت موضوعی نوآوری‌های فرهنگی و تربیتی حوزه بانوان و خانواده از 7  اسفندماه جاری  در باغ اردوگاه خاتون درحال برگزاری است که طی آن مسائل اصلی و محوری بانوان و خانواده در جامعه اسلامی، مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

رقابت ۳۶ ایده برتر در نخستین رویداد ملی نوآورانه «خاتون»
در نخستین رویداد نوآوری‌های فرهنگی تربیتی و اجتماعی در حوزه بانوان و خانواده «خاتون»، ۳۶ ایده برتر از سراسر کشور در ۴ حوزه اصلی فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و اقتصادی به رقابت می‌پردازند. 
سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در حاشیه برگزاری این رویداد فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی می‌گوید: «هدف رویداد ملی «خاتون» این است که بانوان بتوانند در جامعه خود نقش‌آفرینی فرهنگی داشته باشند. بنابراین مرکز تربیتی، فرهنگی و اجتماعی «خاتون» در صدد این است که با حفظ نقش مادری و همسری بانوان، روحیه نوآوری، تولیدی و فرهنگ‌ساز بودن را درون آن‌ها تقویت کند».
شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط میان بانوان فعال در حوزه‌های مختلف فرهنگی تربیتی، اجتماعی و اقتصادی، رشد و پرورش خلاقیت و نوآوری بانوان در حوزه فرهنگی، تبدیل ایده‌های فرهنگی تربیتی به یک محصول، حمایت مالی و معنوی از ایده‌ها، دستیابی به راه‌حل‌های واقعی و مؤثر برای مشکلات و معضلات فرهنگی تربیتی و اجتماعی از دیگر اهداف برگزاری این رویداد است.
فاطمه دژبرد  ادامه می‌دهد: «فراخوان رویداد ملی نوآورانه«خاتون»  از آبان ماه سال جاری منتشر شده و بیش از ۷۸۰ ایده به ثبت رسیده که از میان آن ۱۴۰ ایده به مرحله پیش رویداد دعوت شده است».
به گفته سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی،120 نفر از بانوان استان‌هاي مختلف کشور در اين پيش رويداد حضور پيدا کردند و با حمایت و هدایت اساتید و مربیان حاذق به منظور اجرایی شدن ایده‌ها در کارگاه‌های مختلف شرکت می‌کنند که در رو‌ز 9 اسفند با داوری دبیران این رویداد فرهنگی،  برترین ایده‌ها معرفی خواهند شد.
در ادامه برگزاری این رویداد فرهنگی با جمعی از بانوان فعال در نخستین رویداد فرهنگی تربیتی و اجتماعی در حوزه بانوان به گفت‌وگو پرداختیم.

نوآوری‌های فرهنگی تربیتی بانوان از فعالیت‌های عمده باغ اردوگاه «خاتون» خواهد بود
تیم طبیب خانواده «تکتم محمودی» مدیر تیم طبیب خانواده، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی کشاورزی در ابتدا می‌گوید: «هدف ما از ارائه طرح طبیب خانواده این است که داروهای گیاهی را جایگزین داروهای شیمیایی شیمیایی کنیم. در این طرح افراد می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن«طبیب خانواده» به صورت آنلاین رزرو پزشک و دارو را انجام دهند. بیمار می‌تواند از طریق اپلیکشن طبیب خانواده با پزشک ارتباط برقرار کرد و دارو را به صورت اینترنتی در منزل سفارش و  با پیک رایگان درب منزل تحویل بگیرد. ارائه رزومه پزشکان، مزاج شناسی، لیست غذا داروها، معرفی کتب طب سنتی و مکان‌یابی نزدیکترین پزشک و داروخانه، معرفی شرکت‌های تولید کننده داروهای گیاهی فروشگاه‌های عرضه‌کننده داروهای گیاهی، سفارش دارو و برگزاری نشست‌های کارشناسان طب سنتی گفت و گوهای دانشجویان گیاهان دارویی از جمله کارکردهای این آپ است. در صورت تایید این طرح، ما  برای شروع و با شرکت‌های دارویی اهورا و نشاط قرارداد همکاری امضا خواهیم کرد».

آشنایی دانش‌آموزان با علوم جدید در قالب طرح محیا
فرشته انگالی، دانشجوی رشته ژنتیک دانشگاه شهید بهشتی تهران، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در رویداد فرهنگی تربیتی اجتماعی «خاتون» و عضو تیم محیا نیز می‌گوید: «این تیم علمی با گروهی 20 نفره از دانشجویان نخبه سعی دارد دانش‌آموزان را با علوم نوین هوافضا، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، رباتیک آشنا کند. ما در این تیم، محتویات علمی رشته‌های نانوتکنولوژی بیوتکنولوژی، رباتیک و هوا فضا را با یک شیوه جذاب به صورت فیلم انیمیشن و کتاب به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم.  برای رسیدن به این هدف مهم ما از دانشجویان رشته‌های مختلف علمی کمک گرفته‌ایم تا هم برای آنها درآمدزا باشد و هم دانش‌آموزان مفاهیم سخت را به روش آسان یاد بگیرند. در این تیم نیز یک سری آزمایش‌های علمی طراحی شده که این آزمایش‌ها در پژوهش سرا و مدارس تهران  با استقبال گسترده دانش‌آموزان اجرایی شد».
 این بانوی فعال در زمینه علمی ادامه می‌دهد: «ما در تیم «محیا» سعی داریم آزمایش‌های اجرا شده در مدارس تهران را برای دانش‌آموزان سراسر کشور به صورت مجازی با طراحی آپ استارهای مختلف اجرا کنیم. سعی داریم با همکاری آموزش و پرورش و المپیادهای علمی را در رشته‌های مختلف رباتیک، نانو تکنولوژی، هوافضا و بیوتکنولوژی اجرا کنیم».
 او با اشاره به اینکه تیم محیا با هدف اینکه بتواند یک الگوی مذهبی برای دانش‌آموزان در فتح قله‌های علم باشد، ‌شروع به فعالیت کرده است، ادامه می‌دهد:«تیم محیا  در مدت 2 سال فعالیت، تاکنون موفق شده ۱۸ کتاب با عناوین مختلف را تولید کند که به زودی ۱۲ کتاب و انیمیشن‌های مختلف نیز توسط این تیم علمی تدوین  خواهد شد».
 وی تاکید می‌کند: «آستان قدس رضوی قطب مذهبی کشور است، امیدواریم این نهاد مذهبی با حمایت معنوی و مالی خود ما را در اجرای این طرح همکاری کند. قطعا برنامه‌ها و ایده‌های علمی ما قابلیت اجرا در مدارس امام رضا(ع) را دارند».

اپلیکیشن زائریار و امکان زیارتی آسوده برای بانوان
تیم «زائریار»،یکی از تیم‌های شرکت کننده در نخستین رویداد فرهنگی تربیتی اجتماعی «خاتون» است که قصد دارد زیارت را برای زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) آسان، ساده و ایمن کند، که در این زمینه،  فاطمه یعقوبی، دانشجوی کارشناس ارشد آموزش بهداشت و فعال فرهنگی می‌گوید: حرم مطهر رضوی سالانه بیش از 28 میلیون زائر دارد که ما سعی کرده‌ایم یک اپلیکیشن طراحی کنیم تا خدمات یکپارچه به زائران ارائه دهد و امنیت خاطر و آرامش سفر را برای زائران امام رضا (ع) به ویژه بانوان زائر ایجاد کند. رزرو آنلاین مهمانسراها، هتل‌ها، حسینیه‌ها و ...، استفاده از تورهای مشهدگردی، از جمله برنامه‌های اپلیکیشن زائر یار است.  ما در این طرح سعی می‌کنیم با راه‌اندازی غرفه‌های صنایع دستی، محصولات فرهنگی و سوغات در هتل‌ها و مهمانسراها که توسط زنان سرپرست خانوار، و زنان محروم حاشیه شهر مشهد و زنان زندانی تهیه می‌شود به اقتصاد بانوان کم درآمد کمک کنیم».
 این فعال فرهنگی ادامه می‌دهد: «ما در اجرای این طرح حمایت معنوی آستان قدس نیازمندیم که امکان رزرو غذای حضرت را داشته باشیم و در تورهای مشهد گردی بتوانیم از خدمات آستان قدس رضوی استفاده کنیم».
 تیم «بهشت نماز» نیز با ارائه یک بازی خلاق در جمع شرکت‌کنندگان نخستین رویداد فرهنگی تربیتی اجتماعی «خاتون» حضور دارد که در این زمینه مرضیه همدانی‌زاده، کارشناس ارشد تاریخ تشیع و مدیر تیم بهشت نماز می‌گوید:« ما در این تیم، یک بازی خلاق جذاب برای بچه‌های پیش دبستانی و دبستان به همراه مجموعه‌ای از سوالات دینی همراه با پاسخنامه طراحی کرده‌ایم که قطعات بازی به صورت سه بعدی آماده و نیمه آماده است که کودکان می‌توانند با خلاقیت خود آن‌ها را آماده کنند. در این بازی از تاس و شانس استفاده نمی‌شود، شیوه بازی و زمان بازی را بچه‌ها انتخاب می‌کنند. در خلال این بازی، کودکان با احکام و آداب نماز، سخنان ائمه معصومین(ع) و مباحث اخلاقی آشنا می‌شوند».
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.