.

در گفت‌وگو با علی فدیشه‌ای مطرح شد؛

صادرات نخستین محموله نخریسی رضوی با رویکرد اقتصاد مقاومتی

شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان سال 1313 در شهر مشهد مقدس و با هدف تولید منسوجات با کیفیت، اشتغال‌زایی و حمایت از نیروی جوان و کمک به توسعه و آبادانی مناطق محروم تأسیس شد.

1397/12/9 پنجشنبه

این کارخانه در زمان تأسیس، نخستین و بزرگترین واحد نساجی مدرن در شرق کشور بوده است که به دلیل سابقه چند دهه فعالیت در قلب مشهد، نام آن با تاریخ، فرهنگ و اقتصاد شهر درآمیخته تا جایی که در همان سال‌ها اشتغال بخش عمده‌ای از نیروی کار مشهد را به همراه داشته و حتی برق برخی از مناطق شهر مشهد را تامین می‌کرده است. این شرکت در سال جاری برای نخستین بار، محموله‌ای شامل انواع نخ تولیدی خود را صادر کرد، اقدامی که به نوبه خود نمونه عینی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شرایط تحریم‌ها به شمار می‌رود. در گفت و گو با علی فدیشه‌ای؛ مدیر عامل شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان به موضوع نخستین محموله صادراتی این شرکت و برنامه‌های آتی در این حوزه پرداخته‌ایم.

چه مقدار نخ و از چه نوعی و به چه کشوری صادر شده است؟
حدود 35 تن انواع نخ شامل پنبه‌ای، پلی استر و پلی استر ویسکوز به کشور ترکیه صادر شده است.

برنامه صادراتی شرکت بر چه رویکردی پایه‌ریزی شده است؟
با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال جاری به نام حمایت از کالای ایرانی، شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان برنامه‌های خود را مطابق با این اولویت و بر اساس ایجاد ارزش افزوده بیشتر و جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین در راستای اشتغال پایدار پایه‌ریزی کرده و از ابتدای سال 1397 نیز پیگیر باز شدن مسیر صادرات محصولات شرکت بوده و بر این مهم متمرکز شده است.

برای گسترش بازارهای صادراتی و تداوم روند صادراتی محصولات شرکت چه برنامه‌ای در دستور کار دارید؟
در صدد هستیم تا ضمن توسعه حجم محصولات صادراتی، تنوع آن را نیز افزایش دهیم. با توجه به کیفیت مناسب محصولات شرکت امکان ادامه صادرات بسیار بالا بوده و حتی کشورهای هدف نیز گسترش خواهد یافت. در زمینه گسترش بازارهای صادراتی دو پروژه به صورت هم‌زمان در حال پیگیری است؛ پروژه نخست، راه‌اندازی سالن جدید تولید نخ‌های ظریف و شانه شده پنبه‌ای است که با توجه به نیاز روز‌افزون بازارهای جهانی به محصولات طبیعی با کیفیت و ظرافت بالا تعریف شده و پروژه دوم بازاریابی فروش محصولات در کشور‌های مختلف می‌باشد که در مرحله نخست این اقدام در کشور ترکیه انجام شده است. با توجه به شدت رقابت موجود در بازارهای جهانی، فروش محصول با کیفیت پایین و حتی متوسط غیر ممکن است، لذا کیفیت بالای محصولات شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان یکی از دلایل صادرات این کارخانه به شمار می‌رود که البته به دنبال ارتقاء بیش از پیش آن نیز هستم.

این شرکت برای صادرات نخ‌های مذکور، چه استانداردهایی را کسب کرده است؟
استانداردی که محصولات شرکت طبق آن در حال تولید می‌باشد، ISO 9001 – 2015 به عنوان سیستم مدیریت کیفیت از کشور ایتالیا است. علاوه بر این، کیفیت محصول نهایی با آخرین نسخه از ماشین Uster tester 6   کنترل شده و با نخ‌های هم‌ردیف خود و استاندارد‌های جهانی مقایسه می‌شود. ناگفته نماند بهبود مستمر، ارتقاء سطح کیفی محصولات، تامین رضایت و نیاز مشتریان و توسعه خطوط تولید، همواره از اهداف این شرکت بوده است.

لطفا اشاره‌ای نیز به محصولات تولیدی این شرکت داشته باشید.
شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان، انواع نخ‌های ریسیده شده در سیستم الیاف کوتاه شامل پنبه، ویسکوز، پلی استر و مخلوط آن‌ها را تا ظرافت نمره 30 انگلیسی تولید می‌کند که در آینده‌ای نزدیک، نخ‌های پنبه‌ای شانه شده و ظریف تا ظرافت نمره 60 انگلیسی به این محصولات اضافه خواهد شد. انواع پارچه بخشی دیگر از تولیدات شرکت را به خود اختصاص می‌دهد و شامل پارچه‌های پنبه‌ای، مصنوعی و مخلوط آن‌ها تا عرض 3 متر اعم از انواع پرده‌ای، ملحفه و روتختی، پیراهنی، مانتویی، چادری، لباس کار، کتان و... است.

کارخانه نخریسی و نساجی خسروی خراسان در حال حاضر زمینه اشتغال‌زایی را برای چند نفر فراهم کرده است؟
این کارخانه در راستای محرومیت‌زدایی و توسعه شهر نیشابور، در حال حاضر برای تعداد 350 نفر به صورت مستقیم و حدود 900 نفر به صورت غیر مستقیم از جوانان منطقه اشتغال ایجاد کرده است.

شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان چه برنامه‌هایی را در زمینه صادرات طی سال جاری و نیز سال ۱۳۹۸ دنبال می‌کند؟
در سال آینده برنامه اصلی صادرات محصولات شرکت، معطوف به نخ‌های ظریف و شانه شده پنبه‌ای خواهد بود و در کنار آن بررسی و امکان‌سنجی صادرات پارچه‌های پنبه‌ای خام در دستور کار شرکت قرار خواهد گرفت. خوشبختانه محصولات این شرکت از نظر کیفی مورد تایید شرکت‌های بین‌‌المللی قرار گرفته شده است و پروژه فروش پارچه به شرکت‌های بین‌المللی در کشورهایی همچون ترکیه و برخی کشورهای اروپایی در حال پیگیری است.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.