.

دکتر ایوب توکلیان در گفت‌وگو با آستان نیوز مطرح کرد؛

همکاری بیش از 300 خادم‌یار سلامت با مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی

خدمت افتخاری به زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) از دیرباز آرزوی دلدادگان این آستان مقدس بوده است. این شیفتگان با اخلاص لباس خدمت می‌پوشند و در گوشه و کنار حریم حضرت دوست به تکریم خیل عظیم زائران دور و نزدیک می‌پردازند.

1397/12/18 شنبه

در این بین در پرتوی تدبیر تولیت آستان قدس رضوی و اجرای طرح خادم‌یاری رضوی، امکان خدمت برای این شیفتگان در رشته تخصصی خود در اقصی نقاط کشور فراهم شده است. چنانکه جمعی از جامعه پزشکی کشور اعم از پزشک و پرستار به این جمع در قالب طرح خادم‌یاران سلامت رضوی پیوستند.
این خادم‌یاران سفیدپوش توان و تخصص خود را برای حفظ سلامتی مردم به‌ویژه اقشار محروم جامعه به کار می‌گیرند و بر تن و روان دردمند بیماران مرهم می‌گذارند. در این مجال پای سخن دکتر ایوب توکلیان متخصص طب اورژانس، مسئول خادم‌یاران سلامت مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی و مسئول مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی می‌نشینیم تا با خدمات خادم‌یاران سلامت همکار با این مؤسسه در طول سال 1397 بیشتر آشنا شویم.

کانون خادم‌یاران سلامت رضوی در مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی با چه هدفی تشکیل شد؟
در مجموعه آستان قدس رضوی طیف‌های متفاوتی از مردم از پزشک و پرستار تا مهندس و طلبه به صورت افتخاری خدمت می‌کنند. پایگاهی نیز به نام دارالشفاء امام رضا(ع) در حوزه سلامت این آستان ملکوتی از گذشته‌های دور فعالیت می‌کند و بیمارانی از اقشار گوناگون جامعه به آن برای درمان مراجعه می‌کنند تا از برکت و عنایت آقا علی بن موسی الرضا(ع) بهره‌مند شوند و شفا گیرند. جمعی از این بیماران از اقشار نیازمند و مستضعف جامعه هستند که به این امام همام برای درمان پناه می‌آورند. به عبارتی از یک سو، پزشکان و پرستاران بسیاری در حوزه‌های مختلف حرم مطهر رضوی خدمت می‌کردند و از سویی دیگر، بیماران نیازمندی وجود داشتند که با هدف توسل به امام هشتم(ع) به این دارالشفاء می‌آمدند. با کلید خوردن طرح خادم‌یاران سلامت رضوی، این نیروهای جامعه پزشکی توانستند در رشته تخصصی خود به این اقشار محروم خدمت کنند. بدین‌ترتیب این طرح از سال 1396 با انجام مراحل نام‌نویسی از پزشکان، دندان‌پزشکان، پرستاران و... شروع شد تا این دو گروه بهم متصل شوند. در حال حاضر نیز بیش از 300 نفر در کانون خادم‌یاری سلامت دارالشفاء امام رضا(ع) فعالیت می‌کنند که حدود 60 نفر آنها پزشک هستند.