.

سلطان احمد علی:

فعالیت‌های قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی سودمند است

متولی مزار سلطان باهو کشور پاکستان گفت: فعالیت‌های حوزه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بسیار سودمند و قابل توجه است.

1397/12/20 دوشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، سلطان احمد علی در نشستی که در حاشیه بازدید امروز پژوهشگران کشور پاکستان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: آثار و پژوهش‌های این مرکز شگفت‌آور است و به عنوان یک مسلمان از وجود چنین مراکزی در جهان اسلام به شعف آمده‌ام.
وی افزود: به یقین اگر این مراکز علوم اسلامی در جهان فراگیر شوند، ماهیت اسلام برای جوانان بیشتر جلوه می‌کند و تفکرات و توطئه‌های تکفیری‌ها و جریان‌های ضد اسلام خنثی خواهد شد.
احمد علی با اشاره به خانقاه‌هایی که در پاکستان فعال هستند، گفت: متولی بیشتر این خانقاه‌ها سادات هستند و همین سبب شده است که مردم مناطق گوناگون به اهل بیت پاک رسول اکرم(ص) محبت و ارادت داشته باشند.
متولی مزار سلطان باهو تصریح کرد: استکبار جهانی و کشورهایی که می‌کوشند به شیوه استعماری خودشان در منطقه ادامه دهند، بین مردم و مذاهب جدایی افکنده‌اند و سعی بر آن دارند که با تحریک گروه‌ها، وحدت را از بین ببرند؛ اما مسلمانان باید با همدلی و دوستی، وحدت را به میان خود بازگردانند.
وی ادامه داد: عرفایی مانند حافظ شیرازی، زاهدان متعصب و خشک سیرت را نکوهش می‌کردند و بر این باور بودند که باید دل را به محبت و مودت اهل بیت(ع) جلا بخشید. این تفکر را عرفای پاکستان نیز داشته‌اند و در بین مریدان خود ترویج داده‌اند؛ امروز ما نیز باید به افزایش دوستی اهل بیت(ع) در دل‌های مردم و تبلیغ سیره و فرهنگ آنان اهتمام بورزیم، زیرا که سبب‌ساز وحدت و برادری بین مسلمانان خواهد بود.
سلطان احمد علی ارتباط قلبی‌اش با امام رضا(ع) را بر دو دلیل استوار دانست و ابراز کرد: یکی از شرایط ایمان، مودت اهل بیت(ع) است و این نخستین دلیل ارادت بنده به امام رضا(ع) است؛ دیگر اینکه سلسله نسب ما به امام علی(ع) می‌رسد و این همخونی دلیل دیگری برای دوستی فرزند رسول خداست.
متولی مزار سلطان باهو خطاب به پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: به شما تبریک می‌گویم که از بین خیل شیفتگان اهل بیت(ع)، امام رضا(ع) شما را برای ترویج دین اسلام، احیای مکتب اهل بیت(ع) و خدمت به این آستان مقدس برگزیده است. این سعادت نصیب هرکسی نمی‌شود و در واقع شما بسیار خوش اقبال هستید و لازم است قدر این نعمت بزرگ و ولی نعمت آن را بدانید.
گفتنی است؛ سلطان باهو، فرزند سلطان بایزید، عارف‌ و شاعر هندی قرن دوازدهم است؛ باهو مؤلف ۱۴۰ اثر عرفانی و مذهبی به زبان‌های فارسی و عربی بود. ۴۳ خانقاه‌ و ۲۵ مدرسه اسلامی‌ در نقاط مختلف‌ پاکستان‌ به‌ نام‌ وی‌ تأسیس‌ شده‌ که‌ اکنون‌ نیز فعالیت‌ دارند .مزار سلطان باهو امروزه زیارتگاهی برای مسلمانان پاکستان است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.