.

سخنرانی حرم رضوی: ‌

رجب مقدمه پاکسازی برای ورود به ماه رمضان است

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: رجب مقدمه پاکسازی برای ورود به ماه مبارک رمضان است.

1397/12/20 دوشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، فاطمه دارابی در سلسله جلسات «در سایه‌سار رضوان» که ساعتی قبل از اقامه نماز مغرب و عشاء در رواق حضرت زهرا(س) برگزار شد، به تبیین فضیلت‌های ماه مبارک رجب پرداخت و گفت: رجب یکی از پرفضیلت‌ترین ماه‌های سال است و انجام اعمال عبادی در این ماه مقدمه‌ای برای ورود به ماه رمضان است.
وی تصریح کرد: یکی از اعمالی که انجام آن در این ماه بسیار سفارش شده استغفار و انابه به درگاه خداوند و روزه گرفتن است. در روایتی از این ماه به عنوان ماه خدا و از ماه شعبان به عنوان ماه پیامبر(ص) و از ماه رمضان به عنوان ماه امت پیامبر(ص) یاد شده است.
سخنران حرم مطهر رضوی افزود: ما باید از فرصت این ماه مبارک و پرخیر و برکت برای استغفار از گناهان گذشته استفاده کنیم چرا که در روایت آمده است در این ماه توبه و استغفار بندگان مورد قبول درگاه حق قرار می‌گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: دین مبین اسلام بر پنج اصل بنا شده است که یکی از این اصول عدالت و دیگری امامت امام معصوم(ع) است.
دارابی تشریح کرد: در زمان خلافت پنج ساله‌ حضرت امیرالمومنین علی(ع) با وجود جنگ¬ها‌ی مکرر که پیش آمد امام علی(ع) تمام تلاش خود را می‌کردند که عدالت و مساوات در بین مردم برقرار شود.
وی اظهار کرد: در نامه‌ی امام علی(ع) به مالک اشتر فرمان‌ها و دستوراتی آمده است که اگر مسئولین به این پیام‌ها توجه کنند مردم در آسایش و بدون فقر و سختی زندگی خواهند کرد.
خطیب حرم مطهر رضوی افزود: حضرت علی(ع) به مالک اشتر می‌فرمایند: «قلبت را از محبت مردم پر کن و با آنها با مهربانی و لطافت برخورد کن» و همچنین فرموده‌اند: «مردمی که بر آنها حاکمیت داری دودسته‌اند یا برادر دینی تو هستند یا دین دیگری را برگزیده‌اند اما بدان همگی فرزندان حضرت آدم(ع) هستید. پس همه را به یک چشم نگاه کن و بین آنها تبعیض قائل نشوی.»
وی اضافه کرد: خداوند درباره حکومت به حق امام زمان(عج) بر روی زمین در قرآن کریم می‌فرماید:« ما اراده کردیم که کسانی که بر روی زمین ضعیف شده بودند را قوی و حاکم کنیم».
وی افزود: در زمان حکومت حضرت مهدی(ع) فقیری پیدا نمی‌شود که مردم زکات مالشان را به او بدهند و در آن زمان عقل و دانش مردم شکوفا خواهد شد و این اوضاع به خاطر حاکمیت حکومت عدل بر روی زمین است.
این کارشناس مذهبی ابراز کرد: حاکم و رهبر اگر ولی خداوند بر روی زمین باشد می‌داند چگونه از امکانات و ظرفیت‌های جامعه استفاده کند به همین خاطر در زمان حاکمیت ولی خدا بر روی زمین جامعه دچار مشکل و نابسامانی نخواهد شد.
وی ادامه داد: اهل بیت(ع) و اولیای الهی در زمین معدن رحمت و خزینه‌های علم و دانش هستند که بوسیله‌ حاکمیت آن¬ها بر زمین انسان¬ها از سختی نجات یافته و به آرامش و امنیت دست پیدا می‌کنند.
سخنران حرم رضوی افزود: امام هادی(ع) در زیارت جامعه‌ کبیره امامان معصوم(ع) را محل سکون و آرامش و برکت خداوند در روی زمین معرفی می‌کنند، یعنی سکون و آرامش به وسیله‌ ولایت امام معصوم(ع) در قلب مردم جای می‌گیرد و جامعه را از تباهی و زوال دور نگه می‌دارد.
وی با اشاره به اینکه زندگی امروز سرشار از سر در گمی و نابسمانی است، بیان کرد: اگر مردم طبق دستورات ائمه معصومین(ع) زندگی کنند و از مصرف گرایی و دنیا پرستی و تجملات در زندگی دوری کنند به ثبات و آرامش می‌رسند.
دارابی ادامه داد: اهل بیت(ع) از هرگونه لغزش و خطایی به دور هستند زیرا خداوند مقام عصمت به آنها عطا کرده است. بنابراین آن¬ها بهترین الگو برای ما هستند و شایسته است شیوه زندگی آنها را الگوی خود قرار دهیم و محبت آنها را در دل پرورش دهیم.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.