.

گزارشی از مهم‌ترین دستاوردهای 3 ساله شرکت کمباین‌سازی ایران؛

توسعه مکانیزاسیون، لزوم تحقق کشاورزی نوین

شرکت کمباین‌سازی ایران تابعه سازمان اقتصادی رضوی، تنها تولید‌کننده عمده کمباین در سطح کشور و منطقه است که سال 1348 فعالیت خود را در شهر اراک اغاز کرد.

1397/12/21 سه‌شنبه

این شرکت با داشتن ظرفیت تولید سالیانه هزار دستگاه کمباین و هزار دستگاه انواع بیلر، در حوزه‌های طراحی، ساخت، مونتاژ، نصب و فروش کلی و جزئی، صادرات و واردات انواع کمباین، تراکتور، بیلر، موور و سایر ماشین‌آلات کشاورزی و قطعات و نیز وسایل یدکی مربوط به آن‌ها فعالیت می‌کند. شركت كمباين‌سازی ايران در صدد است در قالب برنامه‌ای استراتژیک و دقیق به عنوان بزرگترين تأمين‌كننده ماشين‌آلات و ادوات كشاورزی در منطقه با رويكرد کشاورزی آسان و ارزان دست پیدا کند. این شرکت طی سال‌های گذشته به ویژه سه سال اخیر اقدامات در خور توجهی در کارنامه خود ثبت کرده که در ادامه به آن پرداخته شده است.

اشتغال‌زایی در مناطق محروم
در سال 1396 پس از تصویب و ابلاغ تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی با کارمزد 6 الی 10 درصد در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات، محصولات تولیدی شرکت کمباین‌سازی ایران در بخش کشاورزی و زیر بخش مکانیزاسیون کشاورزی در اولویت پرداخت تسهیلات وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و از آنجا که هر دستگاه کمباین، اشتغال پایدار برای 3 نفر را ایجاد می‌کند و هر محصول بیلر، اشتغال‌زایی یک نفر را به همراه دارد، لذا با توجه به اینکه شرکت کمباین‌سازی ایران، تنها تولیدکننده کمباین در کشور به شمار می‌رود، این موضوع به صورت مستقیم باعث افزایش اشتغال در مناطق روستایی شده است. همچنین پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی با کارمزدهای یارانه‌دار سبب شده تا بسیاری از چالش‌های برداشت غلات کشور مانند ریزش محصول به دلیل فرسودگی کمباین، هزینه‌های سنگین حمل و نقل و جابه جایی کمباین در فصل برداشت و نیز گسترش آفات و بیماری‌های گیاهی به دلیل استفاده از کمباین‌های غیر بومی کاهش یابد. از طرفی تأمین کمباین توسط افراد محلی سبب صرف درآمد ناشی از برداشت غلات هر منطقه در همان منطقه خواهد شد که این مهم ایجاد تناسب در توزیع درآمد مناطق روستایی و ایجاد پتانسیل سرمایه‌گذاری از محل سود و درآمد فعالیت کمباین را به دنبال دارد. در این راستا محصولات شرکت کمباین‌سازی ایران در سال جاری با وام اشتغال‌زایی به کشاورزان عرضه شده است، همچنین به دلیل اینکه بیشتر مشتریان محصولات این شرکت از کشاورزان در سطح اجتماعی متوسط به پایین جامعه هستند، لذا تولید و ارایه محصولات مذکور باعث ایجاد اشتغال‌زایی در قشر محروم جامعه شده است.

ساخت داخل قطعات
استفاده از قطعات ساخت داخل کشور در محصول کمباین نظیر موتور، گیربکس و فاینال درایو ایرانی توسط شرکت کمباین‌سازی ایران، کاهش 80 درصدی خروج ارز از کشور را به همراه داشته است . در سال‌های نه چندان دور برخی از قطعات همچون موتور، گیربکس و فاینال از کشورهای خارجی تهیه می‌شد اما بر اساس سیاست حمایت از تولید داخلی، کمک به افزایش اشتغال در کشور و کاهش نرخ بیکاری، شرکت کمباین‌سازی ایران با اقدام نسبت به شناسایی و برقراری ارتباط با تأمین‌کنندگان داخل کشور و انجام تبادل اطلاعات فنی، موفق به تأمین قطعات مذکور از داخل کشور با بهره‌گیری از توان متخصصان ایرانی شد.

تولید کمباین جدید 1060
یکی از اقدامات ارزشمند شرکت کمباین‌سازی ایران که در سال 1397 رقم خورد، نوآوری در محصول کمباین 1055 و تبدیل آن به کمباین 1060 بوده است. در این راستا با همت و تلاش کارکنان، کارشناسان و متخصصان شرکت به ویژه تیم خبره طراحی، کمباین 1060 با مزایای منحصر به فردی در مقایسه با کمباین 1055 به بازار عرضه شد. از جمله این مزایا نیز می‌توان به اکسل عقب تقويت شده با طرح جديد، لوله تخليه هيدروليکی، بهبود مکانيزم انتقال نيرو در الواتورها، نصب ارتعاش گير موتور، استفاده از سيستم وابل در انتقال قدرت به تيغه برش پلاتفرم برش، کلش کش بهينه شده، تقويت غربال‌ها و... اشاره کرد.

خط تولید سیستم آبیاری
شرکت کمباین‌سازی ایران در سال 1395 موفق به ایجاد خط تولید سیستم‌های آبیاری شد. بیشتر ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن آﺑﯿﺎری و زراﻋﺖ، ﺳﯿﺴﺘﻢ آﺑﯿﺎری ﺳﻨﺘﺮﭘﯿﻮت را به دلیل اﻓﺰاﯾﺶ راﻧﺪﻣﺎن و ﮐﺎراﯾﯽ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻧﻮع ﺳﯿﺴﺘﻢ‌ﻫﺎی ﻣﮑﺎﻧﯿﺰه آﺑﯿﺎری ﻣﯽ‌داﻧﻨﺪ. بر همین اساس این شرکت ایجاد خط تولید سیستم مذکور را با استفاده از کارشناسان و متخصصان خود در دستور کار قرار داد که این مهم در سال 1395 به منصه ظهور رسید. سیستم آبیاری تحت فشار سنترپیوت مزایای بسیاری دارد که ﺻﺮﻓﻪ‌ﺟﻮﯾﯽ در ﻣﺼﺮف آب، اﻓﺰاﯾﺶ راﻧﺪﻣﺎن آﺑﯿﺎری ﺗﺎ ﺣﺪود 90 درصد و در نتیجه افزایش سطح زیر کشت از جمله این موارد به شمار می‌رود. این سیستم آبیاری با جلوگیری از ورود ﻋﻠﻒ‌ﻫﺎی ﻫﺮز ﺑﻪ ﻣﺰرﻋﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺟﺮﯾﺎن آب، باعث می‌شود تا آب ﺑﻪ ﻣﯿﺰان ﻧﯿﺎز ﮔﯿﺎه در اﺧﺘﯿﺎرش ﻗﺮار گیرد و از روان ﺷﺪن ﻫﺮزآب در ﺳﻄﺢ ﻣﺰرﻋﻪ و ﺷﺴﺘﻪ ﺷﺪن ﺧﺎك از ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی به عمل آید. ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ‌های ﮐﺎرﮔﺮی به دلیل پایین بودن نیاز کارگری دستگاه، مزیت دیگری است که باعث می‌شود کشاورزان نسبت به تجهیز مزارع خود به سنترپیوت اقدام کنند، چرا که یک نفر ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ ﭼﻨﺪ دﺳﺘﮕﺎه را به طور ﻫﻤ‌ﺰﻣﺎن ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ کند.

تولید سامانه ضد تگرگ 
ایجاد خط تولید سیستم ضد تگرگ از سال 1395 یکی دیگر از دستاوردهای شرکت کمباین‌سازی ایران به شمار می‌رود. سامانه مذکور، اين امکان را به وجود می‌آورد که قبل از بارش تگرگ، با پيش‌بينی وضع هوا و مشاهده عينی ابرها نسبت به تبديل تگرگ به باران، وضعيت جوی را تغيير داده و به اين ترتيب از خسارات پيشگيری شود. نقطه اقتصادی قابل تأمل آن است که هر چند خطای عملکرد دستگاه صفر است، اما بر اساس بررسی کارشناسان حتی اگر دستگاه طي ۱۰ سال فقط يک بار عمل کند و موجب پيشگيری خسارت در محدوده پوششی خود شود، همین امر برابر با تمام هزينه‌های انجام گرفته است. علاوه بر این، سامانه ضد تگرگ نه تنها هيچگونه عوارض زيست محيطی نداشته است، بلکه گاهی نيز موجب افزايش مقدار و شدت باران می‌شود.

رعایت حقوق مصرف‌کننده
گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در سال 1396 وزارت صنعت، معدن و تجارت هر ساله بر اساس آیین‌نامه‌های مربوطه نسبت به ارزیابی شرکت‌های متقاضی دریافت گواهی‌نامه رعایت حقوق مصرف‌کننده، اقدام می‌کند و به این منظور شرکت‌ها را بر اساس محورهای قیمت، کیفیت، توزیع و خدمات قبل، حین و پس از فروش، اطلاع‌رسانی مناسب به مشتری و کسب رضایت مشریان مورد بررسی قرار می‌دهند که در صورت کسب حد نصاب لازم، گواهی‌نامه رعایت حقوق مصرف‌کننده به شرکت مربوطه اعطا  می‌شود. در این راستا شرکت کمباین‌سازی ایران در سال 1396 با کسب حد نصاب لازم مفتخر به دریافت این گواهی‌نامه شد. دریافت گواهی‌نامه تقدیر از وزیر کشاورزی برای حمایت از برداشت مکانیزه گندم در سال زراعی 97-96 یکی دیگر از دستاوردهای شرکت کمباین‌سازی ایران در سال جاری به شمار می‌رود. این شرکت با تلاش مستمر کارکنان خود توانست در سال 1396 به امکان افزایش تولید دستگاه کمباین از روزی یک دستگاه به روزی 3 دستگاه دست پیدا کند که این امر در تأمین کمباین مورد نیاز کشور برای برداشت گندم نقش به سزایی داشته است.

دریافت گواهی تأییده محصولات 
مرکز توسعه ماشین آلات کشاورزی به منظور نظارت بر  کیفیت ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه، هر ساله نسبت به نمونه‌برداری  برای آزمون از تولیدات جاری شرکت‌ها با هدف انجام تست‌های مختلف عملکردی بر روی قسمت های مختلف دستگاه، اندازه‌گیری عملکرد زارعی و راندمان دستگاه، بررسی سهولت کاربری و ایمنی بر روی دستگاه، اقدام می‌کند و کیفیت دستگاه را با صدور گواهی‌نامه تأیید صلاحیت به اطلاع شرکت مربوطه می‌رساند. در این راستا شرکت کمباین‌سازی توانست در سال 1395، گواهی تأييديه موسسه تحقيقات فنی و مهندسی كشاورزی را برای دستگاه‌های بيلر مدل 349، بيلر مدل 351 و كمباين برداشت برنج کسب کند. این شرکت همچنین در سال گذشته این گواهی را برای سيستم‌های نوين آبياری و در سال جاری برای كمباين‌های 1055 و 1060 کسب کرده است.

راه‌اندازی مرکز نوآوری
شرکت کمباین‌سازی ایران در اقدامی جدید در سال 1397، مرکز نوآوری را در این شرکت به منظور بررسی ماشین‌آلات، ادوات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی در چارچوب اهداف و برنامه‌های توسعه کشور، کاهش وابستگی به واردات، جلوگیری و کاهش خروج ارز، ایجاد اشتغال و... راه‌اندازی کرده است. در این مرکز، در وهله نخست بررسی طرح‌هایی همچون مکانیزاسیون شالیزار و ماشین‌آلات و ادوات مورد نیاز آن، تولید کمباین‌های نیمه سنگین، انواع تراکتورها و سامانه‌های مختلف مقابله با سرما و تگرگ در دستور کار قرار گرفته است.

مهندسی معکوس کمباین برنج
شرکت کمباین‌سازی ایران با توجه به نیاز کشور به کمباین برنج، تولید این دستگاه را با استفاده از مهندسی معکوس از مدتی پیش آغاز کرده، کمباینی که پیش از این به عنوان محصولی وارداتی در کشور بوده است. این شرکت با استفاده از متخصصان و کارشناسان خود و نیز تجربیات نخبگان سایر بخش‌ها، در صدد است تا کمباین برنج تولیدی خود را در سال 1398 به بازار عرضه کند.

دریافت جایزه ملی تعالی تقدیر تک ستاره
این شرکت با توجه به اقدامات، فعالیت‌ها و نوآوری‌های صورت گرفته به همت کارکنان خود، توانست در سال جاری، جایزه ملی تعالی و پیشرفت را در سطح تقدیر تک ستاره دریافت کند.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.