.

در مراسم رونمایی از اسناد نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی عنوان شد:

نقاره خانه امام رضا(ع) قدیمی‌ترین نقاره‌خانه مذهبی ایران است

کارشناس مسئول نمایه‌سازی و طبقه‌بندی اسناد در مراسم رونمایی از اسناد نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی، نقاره خانه حرم امام رضا(ع) را قدیمی‌ترین نقاره‌خانه مذهبی ایران معرفی کرد که سایر اماکن مذهبی به تبعیت از این مکان مقدس شروع به نقاره‌نوازی کردند.

1397/12/21 سه‌شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، زهرا فاطمی مقدم در این مراسم، آیین نقاره‌زنی را از جمله میراث آیینی مذهبی عنوان کرد که قدمت بسیار طولانی در تاریخ ایران زمین دارد.
وی قدمت نقاره‌زنی و یا به تعبیری نوبت‌نوازی را به روزگار گذشته دانست که برای اعلام طلوع و غروب آفتاب، آغاز نوروز، جنگ‌ها و مواردی از این دست به وسیله آن اعلام می‌شده و به تدریج با نواختن آن در بارگاه منور رضوی به رسمی غیر قابل تغییر در حرم امام رضا(ع) بدل و بُعد مذهبی آن پررنگ‌تر شده است. 
فاطمی مقدم با بیان اینکه در خصوص تاریخ دقیق ایجاد نقاره‌خانه در حرم رضوی و آغاز نقاره‌نوازی در آن مستندات روشنی وجود ندارد، گفت: قدیمی‌ترین و مستندترین خبر پیرامون نقاره‌نوازی در حرم رضوی در کتاب مهمان‌نامه بخارا، در اوایل قرن دهم ذکر شده است. 
وی با اشاره به سیر تاریخی این رسم در حرم مطهر رضوی گفت: با روی کار آمدن سلسله صفویه و شکل‌گیری تشکیلات اداری آستان قدس رضوی نقاره‌خانه هم دارای تشکیلات اداری منظم و مدونی شد و به عنوان یکی از بیوتات مستقل در تشکیلات اداری آستان قدس رضوی و زیر نظر مستقیم متولی با 13 نفر فعالیت می‌کرد. 
زهرا فاطمی مقدم ادامه داد: با روی کار آمدن حکومت افشاریه، نقاره‌خانه آستان قدس رضوی به فعالیت خود ادامه داد و در این زمان منسجم‌تر شد که برای نمونه می‌توان به دوره سلطنت 12 ساله نادر شاه اشاره کرد که در تمامی آن سال‌ها به طور منظم امور مربوط به نقاره‌خانه در اسناد قید شده و هزینه‌ای آن اعم از حقوق کارکنان و سایر هزینه‌های مصرفی پرداخت شده است. 
وی افزود: در دوره قاجار نقاره‌زنی به صورت امری مقدس برای عموم مردم شد به گونه‌ای که به کارکنان نقاره‌خانه عملجات شکوه می‌گفتند. 
وی به تعطیلی برگزاری این سنت در دوره پهلوی اشاره داشت و قیام مسجد گوهرشاد و سیاست‌های خاص مذهبی رضاشاه را در این خصوص تأثیر‌گذار دانست.
کارشناس مسئول نمایه‌سازی و طبقه‌بندی اسناد با تشریح سیر تاریخی این مراسم گفت: به هر ترتیب این سنت تا کنون ادامه پیدا کرده به گونه‌ای که امروز نقاره‌خانه و بنای با شکوه آن یکی از اجزای اصلی حرم امام رضا(ع) محسوب می‌شود. 
وی همچنین به اسناد مربوط به تشکیلات اداری آستان قدس رضوی اشاره داشت و گفت: از اسناد دوره صفویه تا کنون که در مرکز اسناد نگهداری می‌شود بیش از دو هزار صفحه سند به مسائل نقاره‌خانه می‌‌پردازد که از این تعداد 200 صفحه دوره صفویه، 450 صفحه افشاریه، 950 صفحه دوره قاجاریه و بقیه مربوط به دوره پهلوی و معاصر است. 
فاطمی مقدم تصریح کرد: به طور کلی این اسناد اوراق اداری مالی آستان قدس رضوی و در برگیرنده هزینه‌های این تشکیلات در دوره‌های مختلف هستند. 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.