.

سخنران حرم رضوی:

صله ارحام یکی از مزیت‌های عید نوروز است

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: صله ارحام و دید و بازدید یکی از مزیت‌های عید نوروز است.

1397/12/22 چهارشنبه

گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین رجایی خراسانی در سلسله جلسات سخنرانی حرم مطهر رضوی که ظهر امروز قبل از اقامه نماز و ظهر در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: عید نوروز و سنت‌های رایج در آن مورد تائید دین مبین اسلام است و در بسیاری از کتب و متون اسلامی مشاهده می‌کنیم که علمای بزرگ درباره نوروز سخن گفته‌اند.
وی تصریح کرد: یکی از سنت‌های پسندیده عید نوروز دید و بازدید و سرزدن به اقوام و خویشان است که انجام این کار از جمله دستورات دین مبین اسلام است. صله ارحام علاوه بر اینکه باعث شادی و نشاط انسان می‌شود، آثار و برکات بسیاری نیز دارد، از جمله اینکه باعث برکت در رزق و روزی و طولانی شدن عمر انسان می‌شود.
سخنران حرم رضوی افزود: از دیگر سنت‌های پسندیده نوروز خانه تکانی و نظافت است. با فرا رسیدن نوروز خانه تکانی و نظافت خانه و حتی کوچه و خیابان شروع می‌شود. نظافت و پاکیزگی نیز مورد تاکید دین مبین اسلام است و عید نوروز فرصتی برای توجه بیشتر به این امر است.
وی ابراز کرد: زیارت اماکن مقدس و قبور اهل بیت(ع) و امام‌زادگان و زیارت اهل قبور از دیگر کارهایی است که در ایام نوروز انجام می‌شود؛ انجام این کار نیز موجب خوشنودی خدا می‌شود و بهتر است، بسیاری از مردم در هنگام تحویل سال در مکان‌های مقدس مانند حرم امام رضا(ع) حضور یابند.
سخنران حرم رضوی افزود: پوشیدن لباس نو و تمیز و تبریک گفتن از دیگر سنت‌های زیبا و مورد پسند نوروز باستانی است. البته در نوروز سنت‌های ناپسند و بد هم وجود دارد که از جمله این سنت‌ها آتش‌بازی در چهارشنبه سوری است که در برخی از موارد باعث آسیب رساندن به خود و دیگران می‌شود.
رجایی خراسانی اسراف‌کاری را از دیگر سنت‌های کارهای ناپسندی دانست که در ایام نوروز رواج پیدا می‌کند و گفت: ما در عین حال که فرا رسیدن عید نوروز را جشن می‌گیریم باید مراقب باشیم که در برگزاری جشن‌ها و مراسم مرتکب اسراف نشویم. چرا که اسراف از گناهان کبیره است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.