.

گزارشی از فعالیت‌های 3 ساله شرکت فرش آستان قدس رضوی،

قالی دستباف نفیس رضوی؛ هنری برگرفته از اصالت نقش و رنگ

صحبت از قالی دستباف رضوی که به میان می‌آید، اصالت و احیای هنر اصیل فرش سنتی در ذهن هر شنونده‌ای تداعی می‌شود. حال آن که وقتی این فرش‌ها با اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار و کارآفرینی برای قشر محروم پیوند بخورد، ارزش معنوی چندین برابری پیدا می‌کند.

1397/12/22 چهارشنبه

شرکت فرش آستان قدس رضوی 2 کارگاه تولید فرش دستباف واقع در کاشمر روستای تربقان شهرستان و نیز مشهد جنب روستای کنه بیست دارد که در تلاش است تا خود را به عنوان مرجع تولید و اشاعه نقش‌های اصیل فرش ایرانی و نیز تأمین‌کننده مواد اولیه مرغوب در کشور معرفی کند. این شرکت با برخورداری از نیروهای انسانی کارآمد که سرمایه و پشتوانه اصلی آن به حساب می‌آیند، اقدامات ارزنده‌ای را در قالب برنامه‌ای استراتژیک انجام داده است که در این گزارش به مهم‌ترین این فعالیت‌ها طی 3 سال اخیر پرداخته‌ایم.

تولید قالی دستباف نفیس
تولید قالی دستباف نفیس برای مفروش کردن حرم مطهر رضوی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین برنامه و هدف شرکت فرش آستان قدس رضوی به شمار می‌رود که در این راستا سالانه حدود 4 هزار متر مربع فرش دستباف تولید می‌شود. به این ترتیب، این شركت بافت قالی دستباف نفيس بیشتر از نوع 30 رج  و 40 رج را با استفاده از بهترين و مرغوب‌ترین مواد اوليه و رنگ‌آميزی گياهی در ابعاد مورد نياز رواق‌ها و بيوتات متبركه حرم مطهر رضوی بر عهده دارد. ناگفته نماند در تمامی مراحل بافت قالی‌های توليدی از تمام جهات فنی و تخصصی نظارت كافی زیر نظر هيئت مديره و به وسيله استاد‌كاران ماهر به صورت مستمر انجام می‌شود و در انتخاب نقشه، حفظ اصالت و احیای هنر اصیل فرش سنتی خراسان كاملا مورد توجه قرار می‌گيرد.

 تغییر اندازه فرش‌های دستباف
قالی‌های دستباف تولیدی شرکت فرش آستان قدس رضوی از نظر قواره، طرح و نقشه به نحوی تولید می‌شوند که در مرحله نخست در بیوتات متبرکه حرم مطهر رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرش‌ها همچنین پس از کهنه شدن به قواره‌های کوچکتری که مورد نیاز خریداران خانگی است، بدون این که صدمه‌ای به ظاهر و یا نقشه آن وارد شود، تفکیک می‌شود. به عنوان مثال در وهله نخست فرش با قواره 6 در 8 متر تولید می‌شود که پس از گذراندن مدت زمان استفاده در بارگاه حضرت رضا(ع) به 4 تخته فرش 3 در 4 متر تفکیک می‌شود؛ به این ترتیب نه تنها بزرگ پارچه بودن فرش حفظ می‌شود، بلکه بعد از استفاده در حرم مطهر نیز مشتری خانگی خوبی دارد.

ارایه خدمات شبانه‌روزی
انجام خدمات شبانه‌روزی مفروش کردن حرم مطهر رضوی، صحن‌ها و مکان‌های وابسته و همچنین تعمیر و نگهداری فرش‌های مورد استفاده حرم مطهر به مساحت‌ 327 هزار ‌متر مربع به صورت سالانه، یکی از خدمات مهم و اصلی برای رفاه حال زائران و خدمت رسانی به آن ها به شمار می‌رود. فرش‌های دستباف تولیدی این شرکت در رواق‌ها و مکان‌های مسقف مورد استفاده قرار می‌گیرند و فرش‌های ماشینی بیشتر در فضای باز مورد استفاده قرار گرفته و به برگزاری نمازهای روزانه و مراسم و مناسبت‌ها اختصاص دارد.

 توسعه اشتغال‌زایی
این شرکت با توجه به ضرورت اشتغال‌زایی، در سال 1396 دو دستگاه دار قالی‌بافی آهنی به ‌طول 80 متر را در یکی از سالن‌های کارگاه کاشمر و نیز سال 1397 دو دستگاه دار قالی‌بافی آهنی به طول 104 متر را در کارگاه مشهد علاوه بر پنج دستگاه آهنی قبلی احداث کرده است که به این ترتیب حدود 170 نفر پیمان‌کار قالی‌بافی در دو کارگاه جذب و مشغول به کار شدند. افزایش تولید با استفاده از امکانات موجود، رفع محرومیت‌زدایی و به کارگیری زنان سرپرست خانوار، بخشی دیگر از اهداف ایجاد دارهای قالی‌بافی مذکور را به خود اختصاص داده است.

 قطع نیاز به واردات
در تولید محصولات این شرکت از مواد اولیه گیاهی و تولید داخل استفاده می‌شود، همین امر باعث شده تا برای تهیه مواد اولیه نیازی به واردات از خارج کشور وجود نداشته باشد. این مواد شامل نخ پنبه، پشم و مواد رنگرزی گیاهی است و به طور مستقیم در داخل کشور تولید می‌شوند؛ به این صورت که نخ پنبه از الیاف پنبه که در تار و پود فرش مصرف دارد و پشم داخلی از نژادهای مختلف گوسفند که در بافت فرش به کار می‌رود، تهیه می‌شود. مواد رنگی نیز شامل قرمز دانه و رنگدانه‌های نباتی مثل برگ مو، پوست اولیه گردو، روناس، اسپرک، قره قروت، هلیله و کاه است که در رنگرزی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مواد رنگی در رنگ‌آمیزی نخ و پشم، علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، مزیت دیگری نیز دارد که می‌توان به تاثیر به سزای آن بر حفظ کیفیت و ثبات رنگ اشاره کرد، به گونه‌ای که حتی پس از استفاده مداوم از قالی تولید شده، زیبایی خود را از دست نمی‌دهد.

به‌کارگیری زنان سرپرست خانوار
زنان سرپرست خانوار در کارگاه‌های شرکت فرش آستان قدس رضوی شامل مشهد؛ واقع در روستای کنه بیست و کاشمر؛ واقع در روستای تربقان به عنوان پیمان‌کار قالی‌بافی مشغول به کار هستند. در حال تعداد 396 نفر زن سرپرست خانوار شامل 231 نفر در کارگاه کاشمر و 165 نفر در کارگاه کنه بیست این شرکت به منظور حمایت از آن‌ها و رفع محرومیت‌زدایی فعالیت می‌کنند.

کسب عنوان واحد برتر ایمنی
شرکت فرش آستان قدس رضوی در سال 1395 به عنوان واحد برتر ایمنی و بهداشت حرفه‌ای انتخاب شد، موفقیتی که به نشانه قدرشناسی و تلاش در زمینه ارتقاء ایمنی و سلامت کار و بهداشت حرفه‌ای، تربیت بهداشت یاران و همچنین پیشگیری از بیماری‌های شغلی از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان خراسان رضوی کسب شده است. در این راستا شرکت فرش آستان قدس رضوی فعالیت‌های بهداشتی متعددی را انجام داده است که از جمله این موارد می‌توان به ایجاد مطب پزشک طب کار همراه با دکتر مقیم در کارگاه، راه‌اندازی خانه بهداشت کارگاه و استخدام بهداشت‌یار به صورت دائم، خرید دستگاه‌های ورزشی مانند تردمیل با انواع و اقسام مختلف، دسترسی آسان و کامل به داروها و کمک‌های اولیه با تشخیص پزشک و همچنین داشتن سالن تولید با بهترین کیفیت نور و هوادهی با بهترین استانداردهای روز اشاره کرد.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.