.

به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی،

اولین جشنواره سراسری آکاپلا «آوای رضوان» در مشهد برگزار می‌شود

اولین جشنواره سراسری آکاپلا «آوای رضوان» به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می‌شود.

1397/12/26 يكشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در نشست خبری اولین جشنواره سراسری آکاپلای آوای رضوان که صبح امروز در این مؤسسه در مشهد برپا شد، ابراز کرد: این جشنواره با اجرای سرود توسط گروه‌های مختلف از 17 استان کشور از جمله خراسان رضوی، از 29 اسفند 1397 تا پنجم فروردین 1398 در اماکن عمومی و پرتردد مشهد برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره سراسری آکاپلا آوای رضوان با همکاری شبکه امید صورت می‌گیرد، گفت: یک برنامه تلویزیونی نیز در پرتوی این جشنواره با همکاری این شبکه ساخته و پس از برپایی جشنواره پخش خواهد شد.
رئیس جشنواره آکاپلا آوای رضوان با بیان اینکه بیشتر گروه‌های سرود جشنواره دارای اعضای دانش‌آموزی است، افزود: گروه‌های سرود حاضر در این جشنواره قبل از برگزاری آن در شهرهای خود به اجرای برنامه پرداختند و فیلم اجراهای خود را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
چمی‌گو تصریح کرد: آثاری که توسط این مؤسسه به مناسبت‌های مختلف در طول سال آینده تولید شود، در اختیار این گروه‌های سرود قرار می‌گیرد و چنانچه خود این گروه‌ها، آثاری در این حوزه تولید کنند نیز مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه توجه به حوزه آموزش از جمله محورهای جشنواره آکاپلای آوای رضوان است، ادامه داد: حدود 450 بانوی مربی سرود خراسان رضوی در پرتوی برگزاری جشنواره «شبیه یاس» که با همکاری واحد خواهران سپاه امام رضا(ع) در سال جاری برگزار شد، آموزش داده شدند.
مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بیان کرد: این مؤسسه در قدم بعدی خود در حوزه آموزش در تلاش است با همکاری برخی مجموعه‌ها مانند بسیج هنرمندان، حوزه هنری و امور مساجد در تمامی استان‌هایی که دارای دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی است، مربیان گروه‌های سرود را آموزش دهد.
وی افزود: نخستین دوره‌های آموزشی آوای رضوان این مؤسسه با حضور جمعی از مربیان گروه‌های سرود دو استان گلستان و اصفهان با اعزام استادان برجسته‌ای از مشهد در هفته گذشته در مراکز این استان‌ها برگزار شد.
چمی‌گو ادامه داد: امیدواریم این برنامه تداوم یابد و در هر استان بتوانیم حدود 20 گروه سرود را شناسایی کرده و اعضای آن‌ها را مورد آموزش قرار دهیم تا این گروه‌ها نیز به شبکه گروه‌های سرود آوای رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بپیوندند و در پرتوی کانون‌های خادم‌یاری هنر در سراسر کشور فعالیت کنند.

اجرای سرود در مراسم نماز جمعه
رئیس جشنواره آکاپلا آوای رضوان گفت: گروه‌های سرود مشهدی و کشوری با مساعدت و تشویق آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در چهار ماه گذشته در مراسم نماز جمعه مشهد به اجرای سرود پرداختند. چمی‌گو افزود: امیدواریم با انجام هماهنگی‌های مربوطه در آینده شاهد اجرای این برنامه در مراسم نماز جمعه سایر شهرهای کشور نیز باشیم. البته دبیرخانه‌ای نیز برای رصد و پیگیری این برنامه تشکیل شده است.
وی ادامه داد: بیش از 35 اثر در حدود یک سال گذشته در این مؤسسه تولید شده است که مورد استفاده گروه‌های سرود خراسان رضوی و دیگر استان‌های کشور قرار گرفته است.
چمی‌گو تصریح کرد: به منظور استعدادیابی، شناسایی و معرفی گروه‌های سرود فعال در حوزه آکاپلا و بهره‌گیری از ظرفیت آن‌ها و هم‌افزایی در بین این گروه‌های سرود، چند اتفاق در این حوزه توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی رقم خورد. برگزاری دوره آموزشی با حضور بیش از صد مربی برگزیده گروه‌های سرود سراسر کشور زیر نظر استادان برجسته به مدت سه روز در سال جاری در مشهد از جمله این رویدادهای هنری است.
وی اضافه کرد: پس از برپایی این دوره آموزشی، اولین جشنواره سراسری آکاپلا آوای رضوان در راستای ادامه فعالیت در این حوزه و آشنایی بیشتر گروه‌های سرود کشور با نوع موسیقی آکاپلا و سازماندهی آن‌ها، طرح‌ریزی و فراخوان آن اعلام شد.
مدیر عامل این مؤسسه به اجرای حدود سه هزار سرود توسط گروه‌های مختلف در ایام نوروز سال 1397 در اطراف حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: آثار متنوعی در زمینه‌های مذهبی، ملی، فرهنگی و اجتماعی با بهره‌گیری از موسیقی آکاپلا در سال جاری تولید شده است که این آثار امکان اجرا در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، مساجد، تلویزیون و سایر امکان عمومی را دارد.
وی ادامه داد: برخی از سرودهای تولید شده به نماهنگ تبدیل شده و در فضای مجازی و رسانه‌های صوتی- تصویری منتشر شده است. همچنین اجرای این سرودها در مناسبت‌های مختلف در اماکن عمومی مورد استقبال بسیار مخاطبان قرار گرفته است.
چمی‌گو به اجرای سرودهای سه زبانه فارسی، عربی و آذری و همچنین سرودهایی به زبان اردو یا لهجه افغانستانی اشاره و تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم این گروه‌های سرود را در مناسبت‌های خاص در آینده به خارج از کشور نیز اعزام کنیم.
رئیس این جشنواره به فعالیت‌های گذشته مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حوزه موسیقی و تولید آثار خوبی در این حوزه مانند نماهنگ اشاره کرد و افزود: با توجه به احساس نیاز بهره‌گیری از این هنر در حرم مطهر رضوی و دیگر اماکن مذهبی، پس از بررسی‌های کارشناسی بر آن شدیم تا از ظرفیت سرود در مجموعه آستان قدس رضوی بیشتر استفاده شود.
وی با تأکید بر اجرای برنامه‌های متنوع گروه‌های سرود پس از انقلاب اسلامی در مراسم‌های مختلف کشور گفت: به دلیل برخی ملاحظات امکان استفاده کامل از این ظرفیت در اماکن مذهبی وجود نداشت، از این رو با انجام اقدامات کارشناسی نوع موسیقی آکاپلا برای اجرای گروه‌های سرود در حرم مطهر رضوی و دیگر اماکن مد نظر قرار گرفت.

برگزاری برنامه‌های متنوع هنری
مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حاشیه این نشست خبری ابراز کرد: در کنار برگزاری جشنواره آکاپلای آوای رضوان و اجرای سرودهای مختلف در سطح شهر مشهد، برنامه‌هایی مانند پرده‌خوانی با موضوع تاریخ زندگی امام رضا(ع)، تولید نماهنگ و شعرخوانی، ویژه نوروز 1398 طرح‌ریزی شده است.
وی با اشاره به پیگیری برپایی سه ایستگاه در ورودی‌های مشهد توسط این مؤسسه در کنار پوشش برنامه‌های ایستگاه‌های سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در سطح شهر گفت: همچنین برنامه‌ای با استفاده از هنرمندان مختلف برای مراسم سال تحویل حرم مطهر رضوی طراحی شده است.
چمی‌گو به نشست مشترک مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و تاکسی‌رانان علاقه‌مند به خادمیاری رضوی در هفته گذشته اشاره و اضافه کرد: همچنین پادکست حدود 15 دقیقه‌ای ویژه مسافران نوروزی تهیه شده است که در اختیار رانندگان تاکسی فرودگاه، راه‌آهن و پایانه مسافربری قرار خواهد گرفت تا زائران در طول سفر درون‌شهری از آن بهره‌مند شوند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.