.

حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار:

احیای تراث و تصحیح نسخ خطی از فعالیت‌های عمده گروه فقه و اصول بنیاد است

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی احیاء تراث و تصحیح نسخ خطی را از مهم‌ترین فعالیت‌های این گروه دانست.

1397/12/28 سه‌شنبه

حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار در گفت‌وگو خبرنگار آستان نیوز به ارائه گزارشی از فعالیت‌های گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پرداخت و ابراز کرد: گروه فقه و اصول یکی از گروه‌های فعال و موفق بنیاد پژوهش‌ها به شمار می رود که کار عمده آن احیاء تراث فقهی و تصحیح نسخ خطی است و برخی از آثار تولید شده این گروه به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی شده است.
وی ادامه داد: کتاب «منتهی‌المطلب فی تحقیق المذهب» اثر علامه حلی یکی از کارهای فاخر این گروه است که توسط برخی از شخصیت‌ها مورد تقدیر قرار گرفته است. علامه در این كتاب مذاهب همه مسلمانان را در احکام ذكر كرده و آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و اقوالی را كه قبول ندارد با دلیل رد كرده است. در مقدمه كتاب بحث نیاز به علم فقه، موضوع علم فقه، مبادی، مسائل و تعریف علم فقه را آورده و دلیل وجوب تحصیل این علم را بیان فرموده است.
شریعتی‌تبار آثاری همچون «دروس‌الشرعیه»، «تکمله الدروس»، «تبیان» اثر مرحوم شیخ طوسی، «آیات الاحکام» و کتاب «قضا» را از دیگر آثار تولید شده توسط این گروه دانست.
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همچنین ادامه داد: در کنار بحث احیاء تراث فقهی و اصولی و تصحیح متون فقهی، کارهای تولیدی که معطوف با میراث‌های فقهی مستحدثه باشد نیز در این گروه انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی این بوده است که باید به مسائل تمدنی، فقه تمدن ساز، فقه حکومتی و فقه اقتصاد توجه کنیم از این رو علی رغم کارهای انجام شده نیاز به تلاش مضاعف داریم تا بتوانیم رسالت خطیری که در راستای رفع نیازهای انقلاب در فقه و اصول است را دنبال کنیم.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.