.

در گفتگو با یک مبلغ و خادم‌یار تبلیغی عنوان شد؛

رسالت طلبگی را می‌توان در هر عرصه‌ای به انجام رساند

شاید تصور بسیاری از مردم از طلبه‌ها و روحانیون این باشد که آن‌ها تنها مشغول درس خواندن هستند و از جامعه و واقعیت‌های آن فاصله دارند. به همین دلیل درد جامعه و مشکلات مردم را نمی‌فهمند در حالی که واقعیت امر، چیز دیگری است.

1398/1/4 يكشنبه

امسال سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در اقدامی ابتکاری از 1500 نفر از مبلغان جوان، متخصص و آموزش دیده از سراسر کشور دعوت کرده است تا در ایام نوروز که از هر 10 ایرانی یک نفر زائر مشهدالرضا(ع) است و به این شهر می‌آید، رسالت اصلی خود را که انجام امور تبلیغی و ایجاد ارتباط موثر با عموم مردم جامعه است، ایفا کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن یگانه یکی از همان طلبه‌های جوان و دغدغه‌مند تبریزی است که در حوزه علمیه حضرت ولی‌عصر(عج) شهرستان بُناب مشغول فراگیری علوم دینی است. این طلبه جوان تلاش کرده از زمانی‌که وارد حوزه علمیه شده است، هر جا فرصتی برای انجام کارهای تبلیغی برایش فراهم بوده در آنجا حضور فعال داشته باشد.
 
شروع کار تبلیغی از جمع‌های خانوادگی
این طلبه جوان می‌گوید: «شاید عده‌ای تصور کنند برای فعالیت‌های تبلیغی حتماً باید دست به کارهای بزرگ زد و یا در جمع‌های چند هزار نفری سخنرانی کرد و بالای منبر به وعظ و خطابه پرداخت، در حالی‌که در هر عرصه‌ای می‌توان رسالت طلبگی خود را انجام داد».
او ادامه می‌دهد: «به عنوان مثال یکی از اقدامات تبلیغی که چند سالی است شروع کرده‌ام و به لطف الهی در این عرصه موفقیت‌های خوبی حاصل شده، مربوط به ایجاد جمع‌های خانوادگی است. بعد از ملبس شدن من طی صحبتی که با بزرگان فامیل داشتم، قرار شد هر ماه یک بار همه فامیل دور هم جمع شویم و به برکت این جمع شدن‌ها کارهای تبلیغی خوب انجام شده و حتی در بسیاری از مشکلات بستگان هم گره‌گشایی شده است». طلبه تبریزی اجرای برنامه‌های متنوع برای کودکان، برگزاری جلسات حفظ قرآن کریم و اهدای هدیه به نونهالانی که مشغول فراگیری و حفظ قرآن هستند را از جمله این فعالیت‌ها در جمع صمیمی اقوام ذکر می‌کند.

حضور در طرح میهمان امام
حجت‌الاسلام یگانه در ادامه به حضورش در طرح «میهمان امام» به عنوان خادم‌یار تبلیغی اشاره کرده و می‌گوید: «از طریق پیامک متوجه اجرای این طرح تبلیغی و فرهنگی در مشهد مقدس شدم و با مراجعه به سایت برای حضور در این برنامه اعلام آمادگی کردم و بعد از چندی از طرف سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با ما تماس گرفته شد». وی با بیان اینکه تجربه حضور در اردوهای جهادی به عنوان مبلغ را در شهرهای مختلف داشته است، بیان می‌کند: «قبل از رسیدن به مشهد استرس داشتم و با توجه به شرایط جامعه و مشکلات اقتصادی که در این چند ماه اخیر به صورت محسوس‌تر در کشور به وجود آمده، فکر می‌کردم نتوانم با مردم ارتباط خوب و موثری را برقرار کنم». به گفته این مبلغ جوان، خوشبختانه به برکت نام حضرت رضا(ع) از نخستین روزی که به عنوان مبلغ در هتل اطلس مستقر شده است شاهد واکنش‌ها و ارتباط خیلی خوب و مثبت عموم مردم با فرهنگ‌ها و حتی ظواهر مختلف با روحانیت بوده است.

مسافری از راه دور
وی در ادامه به آشنایی با یک مرد مسیحی از کشور آلمان اشاره کرده و می‌گوید: «اول که با او برخورد کردم برایم جالب بود که یک فرد غیر ایرانی برای سال تحویل به مشهد آمده است، با همان زبان انگلیسی دست و پا شکسته‌ای که یاد داشتم با همدیگر صحبت کردیم که متوجه شدم او یک مسیحی و اهل آلمان است و امسال ششمین سالی است که برای زیارت و حضور در زمان تحویل سال تحویل به حرم مطهر امام رضا(ع) می‌آید».
این طلبه جوان می‌گوید: «این فرد مسیحی آرامش روحی که به واسطه حضور در حرم مطهر امام رضا(ع) کسب می‌کند را دلیل اصلی تشرف هر ساله‌اش به مشهد بیان کرد و معتقد بود تنها این آرامش را زمانی‌که در کلیسا برای عبادت حضور پیدا می‌کند می‌تواند داشته باشد اما آرامش حرم مطهر امام رضا(ع) به مراتب برای او بیشتر از حضور در کلیسا بود». یادآور می‌شود؛ هم‌زمان با ایام نوروز در ویژه‌برنامه‌های «میهمان امام»، 1500 نفر از روحانیون خادم‌یار تبلیغی در سه بازه زمانی، پنج روز در مشهد حضور می‌یابند.

تهیه و تنظیم: زهرا چکنه
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.