.

مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی خبر داد،

کمک 9 میلیارد تومانی بیمارستان رضوی به بیماران نیازمند

امروزه موضوع بهداشت و سلامت به یکی از مهمترین نیازهای بشر تبدیل شده است، به طوری که اساسی‌ترین شاخص پیشرفت یک کشور را از میزان سرانه سلامت آن محک می زنند.

1398/1/6 سه‌شنبه

ایران نیز با توجه به سابقه درخشانی که در اعصار گذشته در حوزه درمان و طبابت داشته و پیشرفت‌های کنونی محققان و متخصصان علم پزشکی کشور، در حال حاضر به یکی از قطب‌های گردشگری سلامت تبدیل شده است؛ قطبی که با وجود دارا بودن ظرفیت‌های عظیم، هنوز راه زیادی را باید برای رسیدن به نقطه مطلوب طی کند.
در این میان آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک مجموعه زیارتی و گردشگری عظیم، از دیرباز در کنار توجه به خوراک روحی زائران، به سلامت جسمی و مادی آن‌ها نیز اهتمام داشته که احداث و بهره برداری از مجتمع‌های درمانی، آموزشی و پزشکی مجهز و بروز خود مؤید این موضوع است. نگین درخشان مجموعه‌های درمانی آستان قدس رضوی، بیمارستان فوق تخصصی و پیشرفته رضوی است که در ابعاد و زمینه‌های گوناگون، خدمات گسترده‌ای را به ایرانیان و غیرایرانیان ارائه می‌دهد. به منظور تبیین این خدمات در سه سال اخیر با دکتر رضا سعیدی مدیرعامل این بیمارستان به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

چه فعالیت‌هایی بیمارستان رضوی را به یک مجموعه شاخص تبدیل کرده است؟
بیمارستان رضوی که به همت آستان قدس رضوی از حدود ۱۴ سال پیش راه اندازی شده، دارای ۳۲۰ تخت مصوب بوده و در قسمت‌های خاصی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. به عنوان مثال در حوزه بیماری‌های قلبی و عروقی با وجود چهار کت‌لب و اتاق‌های عمل ویژه و ارائه خدمات پیشرفته در حوزه جراحی مغز و اعصاب، تشخیص و درمان بیماری‌های خونی و انواع سرطان، چشم پزشکی و درمان و اصلاح عیوب انکساری چشم، IVF و نازایی و... بسیار شاخص و در سطوح ملی و بین‌المللی شناخته شده است. هم‌چنین پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی نیز جزو مراکز بسیار فعال و معتبر در سطح کشور است. این بیمارستان دومین مرکز فعال در کشور است که دارای تجهیزات پت‌اسکن و تولید رادیودارو است.

مهمترین نگاه مدیریتی در این مجموعه معطوف به چیست؟
در حقیقت باید بگوییم که این مرکز از ابتدا و طی سه سال اخیر به صورت ویژه‌تری به امور اجتماعی توجه داشته و در بنیان آن، کمک به ساختار اجتماعی از خانواده تا اجتماع را مد نظر داشته است. بر همین اساس توجه بر مسائل خاص سلامتی که برای کشور و مسلمانان استراتژیک محسوب می‌شود مهم‌ترین نگاه مدیریتی در این مجموعه است. به عنوان مثال، توجه ویژه به مسئله بیماران سرطانی یا نوزادان و تشخیص و اهتمام ویژه به درمان در این گروه‌ها می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌‌کردهای کشور در آینده بکاهد.

مدتی است خبرهایی از کمک‌های ویژه این بیمارستان به محرومان منتشر می‌شود. این کمک‌ها چه سطوحی از خدمات بیمارستانی را در بر می‌گیرد؟
خدمات بیمارستان رضوی را باید به دو قسمت عمومی و تخصصی تقسیم بندی کرد. خدمات عمومی این مرکز درمانی همانند سایر مراکز درمانی سطح شهر و کشور ارائه می‌شود، اما برخی از خدمات تخصصی که در این مرکز انجام می‌شود بسیار پیشرفته و خاص هستند و در مراکز معدودی ارائه می‌شوند.
در نتیجه اگر فردی خدمات عمومی این مرکز را درخواست داشته باشد باید هزینه‌های آن را بپردازد چرا که مراکز دیگری وجود دارند که می‌توانند به جای این مرکز انتخاب شوند، اما اگر کسی نیازی به خدمات انحصاری این مرکز داشته باشد و چاره‌ای جز خدمت‎گیری از این مرکز نداشته باشد، واحد مددکاری که در سال‌های گذشته در این بیمارستان راه‌اندازی شده از او حمایت کرده و در صورت نیاز برای پرداخت هزینه‌ها کمک می‌شود.

مددجویان کمیته مددکاری بیمارستان رضوی چطور شناسایی می‌شوند؟
افراد کم‌بضاعت مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و معرفی‌شدگان از سوی معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی از خدمات و حمایت‌های ویژه در این مرکز درمانی برخوردار خواهند شد. هم‌چنین یکی از وظایف این کمیته، شناسایی دقیق مراجعه‌کنندگان است.

طی سه سال اخیر، این بیمارستان چه میزان به بیماران نیازمند کمک کرده است؟
در ۹ ماه نخست سال جاری، بالغ بر ۳ میلیارد تومان، در سال ۹۶ نیز حدود ۳ میلیارد تومان و در سال ۹۵ حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک مددکارانه در این مرکز انجام شده و در مجموع اگر بخواهیم گزارش سه ساله‌ای را ارائه دهیم حدود 9 میلیارد تومان کمک مددکاری و ارائه تخفیف به بیماران بی‌بضاعت و کم‌بضاعت برای دریافت خدمات انحصاری این مرکز درمانی صورت گرفته که این نکته یکی از افتخارات بیمارستان رضوی است.

ارتباط بیمارستان رضوی با سایر مراکز درمانی چگونه است؟
حوزه درمان تعاملات و ارتباطات حمایتی متقابلی را می‌طلبد، جابه‌جایی بیمار بین مراکز، جابه‌جایی وسیله و تجهیزات و ملزومات مصرفی، جابه‌جایی نیرو و ... امری اجتناب ناپذیر برای مراکز درمانی بوده و بیمارستان رضوی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
به طور ویژه اگر بخواهیم اشاره کنیم، باید بگوییم که در حوزه اختصاصی، ارتباط بیمارستان با بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، دارالشفا امام رضا(ع) و قسمت‌های مربوط به خادمیاران سلامت بسیار مستمر است و برنامه‌های مشترک مانند تبادل دارو، تبادل تجهیزات و تبادل نیرو تاکنون صورت گرفته است.
در حوزه خدمات مشترکی که از سوی آستان قدس رضوی ارائه می‌شود مانند دهه آخر صفر، این مرکز با کمک خادمیاران سلامت، بیمارستان سیار در مسیر پیاده روی زائران اربعین حسینی را طی دو سال اخیر احداث کرده و خدمات فراوانی ارائه داده است. هم‌چنین در ایام رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام هشتم(ع) نیز با احداث و راه‌اندازی پایگاه‌های موقت و نیز کمک به ارائه خدمات درمانی در موکب‌های گوناگون مانند موکب جوانان، موقوفه مهر فاطمی و... بر هم‌افزایی فعالیت‌ها کوشیده‌ایم.

 بسیاری از متخصصان و اهل علم، این مرکز را به برگزاری کنگره‌های علمی و آموزشی در سطوح مختلف می‌شناسند، از این فعالیت‌های علمی بیمارستان رضوی برای‌مان بگویید.
از ویژگی‌های شاخص بیمارستان رضوی، وجود واحد آموزش و پژوهش است. درست است که این مرکز به ظاهر یک سازمان خصوصی است و باید خودگردان باشد و طبیعتاً باید مباحث سود و هزینه مطرح باشد و معمولا هیچ بیمارستان خصوصی به سمت راه‌اندازی واحدهایی مانند مددکاری و آموزش و پژوهش نمی‌روند، اما بیمارستان رضوی هزینه‌های هنگفتی را در واحد مددکاری متقبل شده و نیز واحد معاونت آموزشی و پژوهشی را راه‌اندازی کرده که در این واحد بخشی به برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی اختصاص دارد. در ۹ ماه نخست سال جاری ۲۶ کنگره و همایش و سمینار در سطوح شهر، استان و به صورت ملی و بین‌المللی برگزار کرده که یکی از شاخص‌ترین آن‌ها دومین کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا در نیمه آذرماه سال جاری بوده است. این کنگره هم سال گذشته و هم در سال جدید با کیفیت بسیار بالایی برگزار شده و با تلفیقی از مباحث دقیق علمی و کارگاهی، میزبان انجمن‌های اروپایی قلب و عروق بوده است و تعداد فراوانی از میهمانان خارجی و متخصصان از کشورهای خارجی به ایران آمدند. در حقیقت، این کنگره از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و استقبال فراوانی از این کنگره به عمل آمد.

در این مرکز تلاشی برای آموزش غیرمستقیم و برون مرزی صورت گرفته است؟

بله، این بیمارستان مجله علمی پژوهشی مصوب وزارت بهداشت دارد که به زبان انگلیسی آخرین مقالات و یافته‌های پزشکی را منعکس می‌کند. هم‌چنین بیمارستان دارای مجوز مرکز تحقیقات سرطان و همچنین وجود بیوبانک برای نگهداری از بافت‌های سرطانی و تحقیق بر روی آن‌هاست.
در سال جدید مرکز تحقیقات جدیدی را در این بیمارستان راه‌اندازی کردیم که در حوزه بین رشته‌ای سلامت و حوزه‌های دیگر فعالیت می‌کند؛ مانند حوزه‌های دیگر فرهنگی و سلامت که در این زمینه از متخصصان مختلف علوم انسانی و علوم تجربی و فنی بهره برده می‌شود.

حجم مراجعان غیرایرانی و فعالیت این بیمارستان در زمینه گردشگری سلامت چطور است؟
بیمارستان رضوی این ظرفیت را دارد که به عنوان یک مرجع علمی و درمانی در منطقه معرفی شود، در حوزه گردشگری سلامت، خوشبختانه سیر صعودی داشته‌ایم و یکی از موفقیت‌های ما در بیمارستان همین امر بوده است؛ در شرایطی که بسیاری از بیمارستان‌ها متأسفانه به دلیل نوسانات نرخ ارز و مشکل تأمین تجهیزات و ملزومات مصرفی، در روند عادی فعالیت خود با مشکل مواجه شدند، بیمارستان رضوی به لطف خداوند و با عنایت امام هشتم(ع) در این قسمت بسیار موفق عمل کرده و در سال ۹۵ حدود ۳ هزار بیمار خارجی و در سال ۹۶ نزدیک به ۴ هزار بیمار خارجی داشتیم؛ در ۹ ماه نخست سال ۹۷ بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ بیمار خارجی به این مرکز مراجعه کردند و می‌توان گفت که در همین بازه زمانی، نزدیک به دو برابر افزایش مراجعه‌کننده بین‌المللی داشته‌ایم. طبیعتاً به همین منوال درآمدها نیز افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این بیمارستان از محل گردشگری سلامت تا دو برابر سال‌های گذشته افزایش یابد‌.
همان‌طور که مطلعید، در حقیقت ورود گردشگران سلامت به یک مرکز فقط برای آن مرکز درآمد نداشته بلکه باعث رونق اقتصادی در شهر و کشور می‌شود.

وضعیت تخت های این مرکز درمانی چگونه است؟
استقبالی که از بیمارستان رضوی طی سال‌های اخیر شده، بسیار عالی بوده است و در برخی از بخش‌ها به ضریب اشغال تخت بالای صددرصد رسیده‌ایم و در برخی از بخش‌ها نیز مشکل تأمین فضا داریم؛ به‌عنوان مثال، اتاق عمل‌های ما به هیچ وجه دیگر گنجایش نداشته و با توجه به اینکه بیمارانی که نیازمند جراحی هستند نمی‌تواند خیلی منتظر بمانند چاره‌ای جز گسترش اتاق‌های عمل نداریم. پس از عمل نیز این بیماران باید مدتی بستری مانده و دوره نقاهت خود را بگذرانند که بخش‌های بستری ما گنجایش زیادی ندارند.
در مجموع ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان سیر صعودی داشته و در برخی از اوقات و برخی از بخش‌ها به بالای صددرصد رسیده است و با کمبود جدی فضا مواجه هستیم. برای حل این مشکل اقداماتی صورت گرفته و دانشگاه علوم پزشکی مشهد استقبال کرده و این وعده را به ما داده‌اند که مجوز کتبی را ابلاغ کنند تا فاز سوم این مرکز را به لطف خداوند احداث کنیم و بتوانیم ۱۵۰ تخت بیمارستانی دیگر به این مرکز اضافه کنیم.

تا احداث و راه‌اندازی فاز سوم با این ضریب بالای اشغال تخت‌ها چه خواهید کرد؟
با توجه به اینکه ضریب اشغال این بیمارستان بسیار بالا رفته و در بسیاری از بخش‎ها با کمبود فضا مواجه شدیم، یکی از تدبیرها راه‌اندازی فاز ۳ بود که طبیعتا بازه زمانی چند ساله خواهد داشت و یکی دیگر از تدبیرهای اندیشیده شده، فعال کردن فضاهای غیرفعال بود. برخی از فضاها را با تغییر کاربری به بخش‌های لازم تبدیل کردیم.
در همین راستا طی ۹ ماه نخست امسال، علاوه بر اینکه اتاق عمل چشم را فعال کردیم، قسمت‌هایی از اعمال جراحی را به آن اتاق‎ها منتقل کردیم که فقط در ماه گذشته ۱۳۰ عمل جراحی چشم در آن اتاق‌ها انجام شد. قراردادهای پیمان‌کاری اتاق عمل‌های یازده گانه‌ای را منعقد کردیم و امیدواریم تا در ابتدای سال جدید این فضا را افتتاح کنیم.
این بیمارستان با تمام عظمتش تنها با ۷ اتاق عمل فعالیت می‌کرده و اگر این ۱۱ اتاق عمل نیز به این تعداد افزوده شود ظرفیت خدمت رسانی در این عرصه دو و نیم برابر افزایش می‌یابد و هم‌چنین می‎توان گفت که این اتاق عمل‌های یازده‌گانه، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت و تجهیز دارد و خود این اتاق عمل‌ها معادل ساخت یک بیمارستان مجهز است.
هم‌چنین در ۹ ماه گذشته حدود ۳۰ تخت ویژه را فعال کردیم که نزدیک به ۱۴ تخته ICU داخلی، ۹ تخت PICU یا بخش مراقبت‌های ویژه از اطفال و ۵ تخت CCU بود. برخی از این تخت‌ها برای راه‌اندازی نیاز به تعمیرات ساختمانی فضا و حتی تجهیز داشته و همچنین تامین نیرو و پرسنل و راه‌اندازی نیز هزینه‌بر بوده که تقریباً برای راه‌اندازی هر تخت ویژه حدوداً یک میلیارد تومان هزینه شده است.

از دیگر اقدامات این مرکز درمانی برایمان بگویید.
از جمله فعالیت‌های دیگری که در بیمارستان رضوی انجام شده، راه‌اندازی دستگاه سنگ‌شکن بوده که از چند روز گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
تلاش برای راه‌اندازی بخش سلول‌درمانی و CCU  ویژه بیماران بین‌المللی که به ظرفیت ۱۸ تخت، احداث مرکز طب ورزشی با هماهنگی AFC (کنفدراسیون ورزش آسیا)، کلینیک اختلالات ساختاری، کلینیک طب تسکینی، خرید و به‌کارگیری دستگاه سی تی آنژیو ۵۱۲ اسلایس که در کشور موجود نبوده، تجهیز قسمت رادیوتراپی با خرید دستگاه‎های سایبرنایف، احداث همراه‌سرا و فضاهای تفریحی نیز از فعالیت‌های انجام شده و در دستور کار این مرکز است.
یکی از برنامه‌ریزی‌هایی که در بیمارستان رضوی انجام شد، حمایت از تولید داخلی بود. ما تا جایی پیش رفتیم که حتی برخی از قراردادهای خارجی منعقد شده را لغو کرده و مشابه‌های ایرانی را خریداری کردیم. اعلام کردیم از کالاهای باکیفیت ایرانی به شدت حمایت می‌کنیم و اگر جنسی مشابه باکیفیت نمونه داخلی داشته باشد محال است اجازه دهیم که جنس خارجی خریداری شود و باید حتما از مشابه داخلی استفاده شود مگر اینکه دلایل فنی وجود داشته باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.