.

گزارشی از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت قند تربت حیدریه؛

هدفمند برای کسب بالاترین ضریب استحصال تجاری شکر در کشور

شرکت قند تربت حیدریه یکی از 10 شرکت تابعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی سازمان اقتصادی رضوی است که در سال 1330 با هدف تهیه و تولید شکر و قند از چغندر قند و تصفیه شکر خام و سایر فرآورده‌های جانبی صنایع قند و همچنین توسعه کارخانه و چغندرکاری تأسیس شد.

1398/1/9 جمعه

 این شرکت ضمن سرلوحه قرار دادن رسالت خود، تلاش می‌کند با بهره‌گیری از توان مدیران و کارکنان متعهد و پویای خود با تکیه بر ارزش‌های سازمانی چون یادگیری، رقابت‌پذیری، خلاقیت، مشتری‌مداری و تولید با بهره‌وری بالا ضمن ارتقاء کیفیت با از میان بردن گلوگاه‌های تولید، به جایگاه بالاترین ضریب استحصال تجاری در کشور دست یابد. در شرایطی که در شهرستان تربت حیدریه تعداد کمی صنایع فعالیت می‌کند، شرکت قند تربت حیدریه توانسته برای بیش از 10 هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کند. این شرکت طی 3 سال گذشته اقدامات ارزنده‌ای را در راستای پیشرفت و بهبود سیستم و بازسازی خط تولید با توجه به افزایش ظرفیت مصرف چغندر قند داشته باشد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

کاهش آلاینده‌های زیست محیطی
اصلاح تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی کارخانه قند تربت حیدریه با هدف کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و رعایت استانداردهای کاهش مصرف آب، یکی از اقدامات ارزشمند این  شرکت طی سه سال اخیر به شمار می‌رود. تصفیه‌خانه جزء الزامات کاهش آلاینده زیست محیطی به شمار می‌رود و این شرکت در سال‌های 1395تا 1397 از طریق انجام اصلاحاتی در بخش استخرهای بی‌هوازی و هوازی مطابق نظر متخصصان از قبیل تبدیل دیوار سنگی به بتنی، مشخص کردن استخرهای بی‌هوازی و خرید تجهیزات، سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب را در مدار بهره‌برداری قرار داده است.

افزایش ضریب استحصال
این شرکت به منظور افزایش ظرفیت مصرف کارخانه، کاهش ضایعات سیلو‌ها، کاهش خطای نیروی انسانی، افزایش ضریب استحصال و کاهش مصرف انرژی، دیفوزیون قدیمی خود را بازسازی و راه‌اندازی کرده است. با توجه به بالا بودن مدت زمان ذخیره چغندر در سیلوها و در نهایت افزایش ضایعات و کاهش تحویل تا سال 1384، برنامه افزایش ظرفیت مصرف چغندر و راه‌اندازی دیفوزیون قدیمی در دستور کار قرار گرفته و از سال 1395 تمامی قسمت‌های دیفوزیون تعمیر و بازسازی شده و با خرید قطعات لازم و سیستم مانیتورینگ، از حالت دستی به صورت اتوماسیون کامل در آمده است.

افزایش ضریب تصفیه

اتوماسیون تصفیه شربت، اقدام دیگری می‌باشد که توسط شرکت قند تربت حیدریه به منظور افزایش ضریب تصفیه، افزایش ظرفیت، کاهش مصرف آهک و انرژی و افزایش کیفیت و دقت بیشتر انجام شده است. با توجه به این که فرآیند تصفیه شربت توسط شیر آهک، ساکارات، گاز 2co در قسمت ساتراسیون به صورت دستی انجام می‌شده است، عملا امکان اندازه‌گیری پارامترهای کنترلی به صورت لحظه‌ای وجود نداشته و خطاهای بسیاری باعث کاهش تصفیه شربت و مصرف آهک زیادی می‌شده، به همین منظور پس از خریداری و نصب سیستم و تجهیزات لازم، اتوماسیون به صورت مانیتورینگ و اتومات در آمده است.

بهبود راندمان کوره بخار
این شرکت همچنین برای کاهش توقفات و بهبود راندمان کوره بخار، این کوره را با استفاده از سیستمی هوشمند، اتوماسیون کرده است. کوره بخار 100 تنی کارخانه در سال 1383 از حالت مازوت به صورت دوگانه سوز تبدیل شد اما با این حال مشکلات زیادی در حین بهره‌برداری به دلیل اشکال و ناقص بودن سیستم PLC آن و همچنین کاهش قطر دودکش وجود داشته که این امر توقفات بسیار مشعل‌ها در حین بهره‌برداری و نیز کاهش خود به خودی تناژ بخار و تناژ چغندر را به دنبال داشته است. در این راستا شرکت قند تربت حیدریه از طریق خرید تابلو سیستم اتوماسیون جدید و تعویض دودکش آن، توانست مشکلات ناشی از توقفات را برطرف کند.

افزایش کیفیت بعد از 30 سال
راه‌اندازی کوره آهک کک سوز برای تامین آهک و گاز co2 مورد نیاز و همچنین افزایش کیفیت و ظرفیت بعد از 30 سال توقف، یکی از اخبار خوش کارخانه قند تربت حیدریه طی 3 سال اخیر بوده است. با توجه به مدار آوردن دیفوزیون قدیمی کارخانه برای افزایش مصرف چغندر، نیاز به آهک و گاز دی اکسید کربن بیشتر متناسب با ظرفیت در قسمت تصفیه شربت پیش‌بینی می‌شد؛ لذا بنا به ضرورت، عملیات آماده‌سازی، راه‌اندازی و در مدار آوردن کوره آهک کک سوز و تجهیزات آن صورت گرفته است.

افزایش توان برق مورد نیاز
شرکت قند تربت حیدریه در سال جاری توانست پس از 20 سال توقف، توربین هلندی کارخانه قند را به منظور کاهش مصرف انرژی، کاهش توقفات و ضایعات و افزایش ظرفیت، بازسازی و راه‌اندازی کند. با توجه به راه‌اندازی دیفوزیون قدیمی و افزایش ظرفیت، توان برق مورد نیاز افزایش یافته و این نیاز وجود داشته توربین هلندی آماده‌سازی و راه‌اندازی شود تا در مواقع ضروری به صورت موازی با توربین لهستانی و یا توربین زیمنس کمبود برق کارخانه جبران شود که برای این منظور تمامی سیستم توربین هلندی برق و مکانیک و لوله‌کشی‌های کارخانه قند تربت حیدریه مورد بررسی، اصلاح و تعویض قرار گرفته است.

به روز رسانی سیستم عیارسنجی
با توجه به اینکه سیستم عیارسنجی قبلی کارخانه در سال 1357 نصب شده بود، لذا به دلیل ضرورت شفاف‌سازی در بحث تعیین افت و عیار چغندر و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق کشاورزان زحمتکش و رضایت‌مندی آن‌ها، از سیستم‌های جدید به منظور بالا بردن دقت عیارسنجی استفاده شده است؛ به این صورت که سیستم آزمایشگاه عیارسنجی قدیمی جمع‌آوری و سیستم آزمایشگاه و نما جایگزین آن شده است.

کاهش ضایعات
خرید ممبران فیلتر جهت افزایش کیفیت‌، افزایش سطح فیلتراسیون و افزایش ظرفیت و کاهش ضایعات با توجه به افزایش ظرفیت کارخانه و پیش‌بینی سطح فیلتراسیون برای ظرفیت 2 هزار و 300 تن، عملاً با ظرفیت بالاتر مشکلاتی از قبیل کاهش کیفیت شربت صاف شده و پر شدن مخازن ایجاد می‌شده و از سوی دیگر سیستم فیلتر دکانتور افقی قبلی ضایعات زیادی داشته است که با خرید یک دستگاه فیلتر دکانتور عمودی و نصب و در مدار قرار گرفتن آن با ظرفیت 3 هزار تن، بخشی از مشکل فیلتراسیون برطرف شده است.

در مدار آوردن توربین بخار زیمنس
رفع نقص و در مدار آوردن توربین بخار زیمنس پس از 20 سال، یکی دیگر از اقدامات شرکت قند تربت حیدریه می‌باشد که با هدف افزایش ظرفیت و پشتیبانی برق مورد نیاز کارخانه انجام شده است. با وجود نصب و تست آزمایشی توربین بخار زیمنس کارخانه در سال 1376 اما به دلیل مشکلات فنی امکان راه‌اندازی و در مدار آوردن آن با ظرفیت مد نظر میسر نشده بود. در این بین با توجه به تغییرات و اصلاحات صورت گرفته و نیاز به افزایش ظرفیت مصرف چغندر و مصرف بیشتر برق، توربین مذکور از سال 1395 پس از رفع مشکلات فنی در مدار قرار گرفته است.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.