.

گزارشی از اقدامات 3 ساله شرکت مهندسی آب‌ و خاک قدس رضوی،

آماده‌تر از همیشه برای ساخت و آبادانی ایران

شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی در سایه توجهات امام رضا(ع) و اتکا بر توان نیروهای خود توانسته با به کارگیری ماشین‌آلات و آخرین روش‌های اجرایی، به عنوان یکی از سرآمد‌ترین شرکت‌های عمرانی به ویژه در زمینه سدسازی در سطح منطقه شرق کشور مطرح شود.

1398/1/10 شنبه

این شرکت با گام‌هایی استوار به سمت توسعه فعالیت‌های خود حرکت می‌کند. دریافت عالی‌ترین گریدهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دریافت چندین لوح تقدیر از وزرا و مدیران ارشد کشوری، کسب عناوین مختلف در سطح ملی و... گواه این ادعاست که شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی امروز آماده‌تر از همیشه بر آن است تا در راه ساخت و آبادانی ایران اسلامی و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی گام بردارد. خدمات این شرکت در جای‌جای کشور، از راه‌سازی تا سد‌سازی، از احداث مسکن تا ساخت قطار شهری، فرصتی فراهم کرد تا به مهم‌ترین فعالیت‌های این شرکت به ویژه طی 3 سال اخیر بپردازیم.

احداث سد مخزنی سومبار
عملیات ساخت احداث سد مخزنی سومبار در قالب برگزاری مناقصه عمومی در سال 1389 به شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی واگذار و شهریور سال 1395 با حضور معاون اول رییس جمهور، افتتاح و آبگیری شد. ساخت بخش‌های تکمیلی و جانبی پروژه تا شهریور سال گذشته به طول انجامید و این پروژه در نهایت در ابتدای پاییز سال 1396 به طور کامل به اتمام رسید. رودخانه مرزی سومبار بخشی از مرز مشترک کشور جمهوری اسلامی ایران و کشور همسایه جمهوری ترکمنستان را به طول 33 کیلومتر تشکیل می‌دهد. استفاده بهینه از رواناب، جلوگیری از خروج آب‌های مرزی، توسعه کشاورزی و دامپروری، تامین آب شرب شهرهای مرزی راز و غلامان و بخشی از عملیات کنترل تخریب‌های رودخانه مرزی سومبار، جلوگیری از مهاجرت ساکنین محلی به شهر‌های بزرگ، رونق گرفتن وضعیت اقتصادی منطقه مرزی، ایجاد جاذبه برای باقی ماندن ساکنان مرز‌نشین، امکان اجرای عملیات احداث سد و شبکه آبیاری و خطوط انتقال آب شرب با صرف هزینه‌های کم و... تنها بخشی از اهداف احداث سد سومبار به شمار می‌رود.

احداث سیستم انحراف سد مخزنی چایلی
پروژه احداث سیستم انحراف سد مخزنی چایلی واقع در استان گلستان در مرداد سال 1396 توسط شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی به عنوان پیمان‌کار آغاز شد و موضوع آن اجرای عملیات سیستم انحراف مسیر آب رودخانه اترک برای اجرای بدنه سد بوده است. این پروژه در حال حاضر از پیشرفت حدود 50 درصدی برخوردار می‌باشد و شرکت آب و خاک قدس رضوی در این پروژه ضمن تکمیل جاده جایگزین سد به طول 21 کیلومتر و اجرای دو دهنه تونل به همراه دو کانال انتقال ورودی و خروجی، تجهیز ساختمان ها و راه های دسترسی به کارگاه بتن ریزی تونل انحراف آب و... را بر عهده دارد.

انبوه‌سازی شمس
در راستای سیاست های کلی آستان قدس رضوی مبنی بر خدمت به مجاوران حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) و تهیه مسکن با کیفیت و مناسب برای اقشار مختلف جامعه، پروژه انبوه‌سازی شمس با پیمان‌کاری شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی در سال 1390 با مشارکت معاونت فني و عمران موقوفات آستان قدس رضوي به عنوان کارفرما آغاز شد و در پایان سال 1396 به اتمام رسید. در این پروژه، 6 بلوک مسکونی با متراژ کلی 11 هزار متر مربع زیربنا واقع در بلوار جانباز مشهد با کیفیتی عالی به پایان رسیده و در ابتدای سال جاری از طریق مزایده عمومی در اختیار مردم قرار گرفته است.

سد مخزنی ابیورد
سد مخزني ابیورد، یکی از سدهای مهم موجود در استان خراسان رضوی و در جنوب شرق درگز است که مرحله نخست اجرای این پروژه در تابستان سال 1394 و پس از برگزاری مناقضه به شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی واگذار شد. با تمهیدات صورت گرفته، این شرکت توانست پروژه احداث سد مخزنی ابیورد را 6 ماه قبل از برنامه زمان‌بندی به پایان برساند که بر همین اساس و با توجه به کیفیت بالای اقدامات صورت گرفته، قرارداد دوم پروژه به مبلغ 187 میلیارد ریال طی مناقصه‌ای دیگر به این شرکت واگذار شد. شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی با انجام پروژه مذکور، ضمن انجام تعهدات مندرج در قرارداد و ساخت سد مذکور، امکان ایجاد اشتغال در منطقه، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر، ایجاد آب مورد نیاز کشاورزی و رونق کشاورزی در پایین دست سد، تهیه بخشی آب مورد نیاز شهرستان درگز و آب مورد نیاز صنعت و... فراهم کرده است.

بهسازی محور شاهرود – شمال
محور شاهرود به آزادشهر یکی از مهم‌ترین کریدورهای ارتباطی شمال به جنوب کشور به حساب می‌آید که شهرستان شاهرود را با گذر از میان رشته کوه‌های البرز به شهرستان آزاد شهر متصل می ‌ند. پروژه بهسازی محور آزاد‌شهر به شاهرود که شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی به عنوان پیمان‌کار در آن حضور دارد، با هدف ارتقاء سطح کیفی راه و کاهش خطر بلایای طبیعی حد فاصل کیلومتر 10 این محور از روستای نوده خان روز، آغاز می‌شود و تا کیلومتر 65 آن ادامه دارد. اهم عمليات موضوع پيمان پروژه مذکور نیز احداث 6/2 کیلومتر دیوار ساحلی مسلح و وزنی، تعریض محور، احداث پل زیرخاکی و تغییر واریانت مسیر حدفاصل کیلومتر 18 پروژه و اجرای عملیات پایدارسازی ترانشه‌های موجود در قسمت‌های مختلف مسیر است. لازم به ذکر است، پروژه بهسازی محور شاهرود – شمال در حال حاضر 70 درصد پیشرفت داشته و مبلغ پیمان آن 5/280 ميليارد ريال است.

احداث قطعات 3 و 4 قطار برقی
توسعه شهری کلان شهر‌ها در گروی توسعه موضعی و بخشی اطراف آن و تهیه امکانات مناسب برای عموم مردم است و تنها در این صورت است که می‌توان به توسعه پایدار امید بست. در این راستا و به منظور توسعه شهر جدید گلبهار به عنوان یکی از شهر‌های اقماری مشهد، ساخت قطار برقی در حد فاصل این شهر و مشهد مقدس در دستور کار شرکت ساخت شهرهای جدید قرار گرفته است. به این منظور قطعات 3 و 4 قطار برقی مذکور شامل 18 کیلومتر زیر‌سازی راه‌آهن و ساخت سه دستگاه پل بزرگ، در سال 1395 طی مناقصه عمومی به شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی واگذار شد که هم‌اکنون بخش بیشتر آن با پیشرفتی حدود 70 درصدی به اتمام رسیده و تنها بخش‌هایی از آن به موازات رفع معارض در حال اجرا و پیشرفت می‌باشد. پروژه ساخت قطار برقی به منظور ارتقاء دسترسی مردم حومه شهر مشهد و به طور خاص شهر جدید گلبهار در چهار قطعه طراحی شده و اکنون در فاز عملیاتی قرار دارد.

احداث مسکن زوج های جوان 
پروژه احداث ساختمان زوج‌های جوان با کار‌فرمایی معاونت فنی آستان قدس رضوی و به دستور تولیت معزز مبنی بر ایجاد مسکن مناسب و ارزان قیمت در شهرک آقا مصطفی خمینی جنب پایگاه شکاری نیروی هوایی از تیر ماه سال 1396 توسط شرکت آب و خاک قدس رضوی به عنوان پیمان‌کار آغاز به کار شده است. این پروژه شامل 12 بلوک مجزا در بیش از 23 هزار متر مربع است که در حال حاضر از پیشرفت حدود 50 درصدی برخوردار می‌باشد.

کسب لوح تعالی و جایزه ملی مدیریت پروژه
جایزه ملی مدیریت پروژه ایران از سال 1388 توسط انجمن مدیریت پروژه ایران با حمایت گسترده سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کلید خورد. اهمیت و اعتبار جوایز اهدایی در مقیاس جهانی به نحوی است که اعتبار جهانی این جواز توسط انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) تضمین شده و پروژه‌های برگزیده ایرانی به راحتی در رقابت‌های جهانی نیز موفق به تکرار این موفقیت شده اند. از مجموع 12 شرکت حاضر در دوره هفتم جایزه ملی مدیریت پروژه ایران، 8 شرکت موفق به دریافت جوایز شده‌اند که شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی توانست در سال جاری مقام چهارم جایزه مذکور را کسب کند.

محوطه‌سازی زائرسرای رضوی
با توجه به سفر بیش از 27 میلیون زائر حرم مطهر رضوی در سال و اهتمام تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر ایجاد فضا‌های مناسب برای بهره‌مندی اقشار متوسط و کم درآمد کشور که سالانه به زیارت این امام رئوف مشرف می‌شوند، پروژه ساخت زائر‌سرای رضوی تعریف شد. شرکت مهندسی آب و خاک قدس رضوی در راستای نیل به اهداف سازمانی آستان قدس رضوی برگرفته از منشور ابلاغی رهبر معظم انقلاب به تولیت معزز، تلاش کرده تا عملیات اجرایی محوطه‌سازی زائر‌سرای رضوی واقع در بلوار چمن مشهد مقدس را که به این شرکت واگذار شده است، به بهترین شکل و با اجرای عملیات اجرایی با بالاترین کیفیت، به انجام برساند. کارفرمای این پروژه، معاونت فني و عمران موقوفات آستان قدس رضوي می‌باشد که در سال 1397 به پایان رسیده است.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.