.

در گفت‌وگو با مسعود فرزانه مطرح شد،

فعالیت مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی با هدف ترویج فرهنگ رضوی

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران جلوه درخشانی از مدیریت موفق اسلامی در برابر دیدگان جهانیان به نمایش گذاشته شد و تحولی شگرف در تمام شئون جامعه ایجاد کرد.

1398/1/11 يكشنبه

آستان قدس رضوی به عنوان یکی از جلوه‌های این انقلاب بی‌نظیر به منظور گسترش فرهنگ اصیل اسلامی و همچنین با هدف چاپ و انتشار آثار ارزشمند در موضوعات علوم و معارف اسلامی و قرآنی، به تأسیس مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی اقدام کرد. همچنین این مؤسسه با راه‌اندازی حوزه چاپ صنعتی در سال 1377 توانست به یکی از قطب‌های اصلی تأمین نیاز واحدهای بازرگانی، تولیدی و صنعتی شرق کشور و کشورهای هم‌جوار تبدیل شود. از این رو برای آشنایی هر چه بیشتر با فعالیت‌ها و دستآوردهای سه ساله این مؤسسه با مسعود فرزانه مدیر عامل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در چه سالی و چگونه تأسیس شد؟
آستان قدس رضوی یکی از مجموعه‌هایی است که در زمینه چاپ و نشر دارای سابقه طولانی، اعتبار و جایگاه رفیعی است. این مؤسسه از نخستین مؤسسات تأسیس شده در حوزه چاپ و نشر آستان قدس رضوی است که در اواخر سال 1362 با هدف نشر و ترویج معارف رضوی و سنت و سیره اهل بیت(ع) و همچنین چاپ کتب دینی و دانشگاهی تأسیس شده است.

چشم انداز مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در آغاز فعالیت  چه بود؟
انجام خدمات چاپ و نشر قرآن کریم، کتب ادعیه، متون دینی و بازنشر نفایس موجود در گنجینه‌های آستان قدس رضوی، تأمین جامع نیازهای چاپ و نشر همه مؤسسات فرهنگی آستان قدس رضوی، پذیرش و انجام سفارشات کلیه مدیریت‌ها، معاونت‌های آستان قدس رضوی و شرکت‌های تابعه اجتماعی، تولیدی، خدماتی، بهداشتی و... در حوزه چاپ و نشر و بسته بندی، انجام خدمات چاپ و نشر به سفارش‌دهندگان و مخاطبان در گستره منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی از اهداف  تأسیس این مؤسسه است. همچنین رسالت اصلی این مؤسسه، وجود یک مرکز تخصصی، مجهز، روزآمد و کارآمد برای نشر و ترویج معارف دینی و قرآنی، فرهنگ زیارت و موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی، اندیشه‌های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است که عمده محصولات این مجموعه در همین راستا تولید می‌شود.

محصولات این مؤسسه در چه انواعی دسته بندی می شود؟

محصولات این مؤسسه به سه دسته چاپ و صحافی افست، چاپ دیجتیال و چاپ صنعتی تقسیم می‌شود. محصولات چاپ و صحافی افست، چاپ و صحافی انواع قرآن، مفاتیح الجنان، ادعیه در قطع‌های مختلف با کاغذ‌های متفاوت و با جلوه‌های ویژه منحصر بفرد، چاپ و صحافی انواع کتاب در قطع‌های متفاوت، چاپ و صحافی انواع کاتالوگ و بورشورهای تجاری و تبلیغاتی ویژه، چاپ پوستر، چاپ بر روی انواع مقوا برای مصارف بسته‌بندی، چاپ و صحافی نفایس منحصر به فرد با روش‌های تخصصی و حرفه‌ای را شامل می‌شود.
همچنین، محصولات چاپ دیجتیال نیز شامل، چاپ اوراق اداری با امکان شماره‌زنی و پرفراژ، چاپ اوراق با استفاده از فناوری چاپ اطلاعات متغیر، چاپ کتاب با تیراژ محدود می‌شود. چاپ و خدمات تکمیلی بر روی انواع پلاستیک، سلفون، Opp ، Bopp، فویل آلومنیوم، پلی آمید و پلی استر نیز از جمله محصولات چاپ صنعتی است.

عمده‌ترین اقدامات مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی چیست؟
وجود شیوه‌های متنوع تولید انواع کتاب، روش‌های مختلف فرایندهای تولید انواع قرآن، بازنشر نفایس موجود در موزه‌ها و گنجینه‌های آستان قدس رضوی، تولید انواع بسته‌بندی‌های مورد نیاز محصولات فرهنگی ویژه زائران، خدمات تکمیلی و چاپ دیجیتال در یک مجموعه به صورت متمرکز و یکپارچه با انجام عملیات پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ از عمده ترین فعالیت‌ها و اقدامات مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی است که این مجموعه را در عرصه چاپ و نشر توانمند کرده است.

این مؤسسه از ابتدای تأسیس تاکنون چه تعداد کتاب تولید کرده و مصرف متوسط سالیانه کاغذ  در این مؤسسه چه میزان است؟
از ابتدای تأسیس این مرکز تاکنون بیش از 60 میلیون جلد کتاب در حوزه ترویج و نشر معارف قرآنی دینی و سنت و سیره اهل بیت(ع) تولید شده است. مؤسسه چاپ و انتشارات، سالیانه ظرفیت تولید 5 میلیون جلد انواع کتاب با جلد سخت و نرم را داراست. این مؤسسه پس از تأسیس مرکز تخصصی چاپ و نشر قرآن کریم، 2 میلیون و 500 جلد کتاب قرآن و ادعیه تولید کرده و نزدیک به 850  عنوان کتاب در سال تولید می‌شود و مصرف متوسط سالیانه کاغذ بالغ بر 45 میلیون برگ است.

همانگونه که می‌دانیم «اقتصاد مقاومتی» در طی چهار سال گذشته به عنوان شاه‌بیت کلام رهبری مورد تأکید قرار گرفته و به عنوان راهکار نجات اقتصاد کشور از سوی ایشان تبیین شده است، این مؤسسه در حوزه اقتصاد مقاومتی چه فعالیت‌هایی انجام داده است؟
مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در حوزه اقتصاد مقاومتی، دو فعالیت اصلی را در دستور کار خود قرار داده است. یکی از این فعالیت‌ها، استفاده و حمایت از کالای ایرانی با توجه به بحث معادل‌سازی کالاهای مشابه خارجی و مذاکره و رایزنی با تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان خدمات و کالاهای ایرانی با هدف کاهش میزان مصرف و وابستگی این مجموعه به خارج از کشور است. دومین فعالیت این مؤسسه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، استفاده از توانمندی، دانش‌فنی، منابع‌انسانی و مهندسین متخصص داخلی برای حفظ و نگهداری، تعمیر و تجهیزات لوازم و قطعات یدکی با کمک متخصصین داخلی و با هدف رفع نیاز از کشورهای خارجی است. این دو هدف میزان وابستگی ما را به متخصصان خارجی کاهش داده و این مهم سهم قابل توجهی را در تولید و اشتغال فراهم آورده است.

در سه سال گذشته چه رویکرد جدیدی برای این مؤسسه تعریف شده است؟
در سه سال اخیر با توجه به رویکرد جدیدی که در آستان قدس رضوی ایجاد شد و با توجه به حکم مقام معظم رهبری به تولیت جدید آستان قدس رضوی و همچنین تشکیل سازمان فرهنگی رویکردهای مؤسسه چاپ و انتشارات در چند زمینه تعریف و گسترش یافت. یکی از طرح‌هایی که با رویکردی جدید اجرایی شد طرح «نذر بهشتی» بود. در قالب این طرح که با همکاری اداره نذورات آستان قدس رضوی انجام می‌شود، قرآن‌های وقف شده و نذری در دو بخش با توجه به نیت واقفان و نذر‌کنندگان برای حرم رضوی و سایر بقاع متبرکه دریافت می‌شود. بسیاری از مؤمنان، مهر و مودت خود به امام رئوف(ع) را در عمل اظهار داشته و مالی را وقف زائران حریم رضا(ع) می‌کنند. این اقدام نیکوکارانه با نذر برآورده شدن حوائج و نیت اموات از سوی نذرکنندگان و واقفان صورت می‌گیرد و به یقین تا زمانی که زائران این حریم نورانی و مقدس از این قرآن‌ها استفاده می‌کنند، ثواب تلاوت و قرائت آن نیز نصیب خیران خواهد شد.
تولید 400 هزار دعوتنامه افطاری جهت میهمانسرای حرم مطهر در ماه مبارک رمضان نیز از اقداماتی است که برای نخستین بار صورت گرفته است. همچنین توسعه مرکز چاپ و نشر و ایجاد خط تولید بسته‌بندی و خدمات تکمیلی از دیگر رویکردهای این مؤسسه بوده، اجرای جلوه‌ها و پوشش‌های خاص بر روی محصولات چاپی و همچنین بسته‌بندی محصولات فرهنگی و سوغات زائر یکی از ضرورت‌های ارائه محصولات است و همواره از سوی مؤسسات فرهنگی و سایر سفارش دهندگان مورد تقاضا بوده است.

چه فعالیت‎های شاخصی این مؤسسه را با سایر مؤسسات در حوزه چاپ و نشر متمایز می‌کند؟
تاکنون مجموعه‌ای که بتواند همه خدمات بسته‌بندی محصولات در ابعاد مختلف و همچنین اجرای انواع پوشش‌ها را به صورت متمرکز و یکپارچه انجام دهد در شرق کشور وجود نداشته است و اگر صنعت چاپ را نیز مدنظر قرار دهیم این مجموعه در این خصوص در کشور بی‌همتاست. مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی اولین مجموعه‌ای است که در آن چاپ و صحافی قرآن و سایر کتب با جلد نرم و سخت به صورت متمرکز و کاملا مکانیزه انجام می‌شود.

در خصوص دستآوردها و افتخارات مؤسسه چاپ و انتشارات طی سه سال گذشته توضیحاتی بفرمایید.
قابلیت رفع نیازهای حوزه چاپ و بسته‌بندی محصولات فرهنگی یکی از دستآوردهای این‌ مجموعه است. این خط تولید به عنوان یکی از کامل‌ترین خطوط بسته‌بندی از حیث تنوع خدمات ارائه شده در سطح کشور بوده و با بهره‌برداری از آن علاوه بر تأمین جامع نیازهای کلیه مؤسسات در این حوزه، امکان انجام انواع پوشش‌ها و جلوه‌های خاص بر روی محصولات فرهنگی و سوغات زائر فراهم شده است. این مجموعه از نظر گستره خدمات ارائه شده و کیفیت اولین در شرق کشور بود و با در نظر گرفتن مجموعه دستگاه‌های چاپ موجود در مرکز بین المللی چاپ قرآن در کشور بی‌همتاست.
کسب تندیس و مقام اول در جشنواره صنعت چاپ ایران بابت چاپ قرآن نفیس (طی سه سال متوالی)، کسب مقام اول در جشنواره هنر طراحی کتاب ایران (جشنواره نشانه شیرازه)، رکورد بیشترین تولید کتاب در سی و سه سال گذشته با تولید 4 میلیون و 390 هزار و 515 جلد کتاب در سال 95، تولید قرآن کریم با دستخط استاد میرزا احمد نیریزی به سفارش مرکز طبع و نشر قرآن کریم( 5000 جلد)، برنامه وقف و نذر قرآن کریم برای حرم مطهر و زائران رضوی و تولید 8000 جلد قرآن از محل نذورات مذبور، چاپ قرآن در قطع جدید رحلی برای استفاده در بارگاه منور رضوی جهت زائران، تولید بیش از 700 هزار بسته نوروزی فرهنگی جهت توزیع در ایام نوروز 1395 در بین زائران و تولید 80 هزار لیبل سرم و آب مقطر جهت زلزله زدگان کرمانشاه با همکاری سرم سازی ثامن از دستآوردهای این مؤسسه طی سه سال اخیر به شمار می‌رود.

این مؤسسه در راستای تحقق منشور هفت‌گانه رهبر معظم انقلاب چه اقداماتی انجام داده است؟
یکی از بندهای منشور هفتگانه رهبری که از محورها و رسالت‌های اصلی آستان قدس رضوی قرار گرفته، کمک به محرومان است. این مؤسسه نیز در همین راستا 560 هزار دفتر را تولید و بین دانش آموزان مناطق محروم توزیع کرده است این اقدام با همکاری معاونت امداد و مستضعفان آستان قدس رضوی انجام شد.

در خصوص فعالیت‌های برون مرزی نیز توضیحاتی بفرمایید.
صادرات به کشورهای همجوار نظیر افغانستان و عراق در زمینه چاپ صنعتی یا چاپ بر روی لفاف، بخشی از فعالیت‌های برون مرزی مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی است. همچنین چاپ سررسید ویژه و موضوعی «المفکره الحسینیه» ویژه آستان مقدس ابا عبدالله الحسین(ع) از دیگر فعالیت‌های این مؤسسه در بخش بین‌الملل است. مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در راستای افزایش تعامل و سطح همکاری با سایر اعتاب مقدس جهان اسلام توانسته تاکنون همکاری‌های نزدیک و تنگاتنگی با سایر اعتاب مقدسه نیز درخصوص چاپ محصولات فرهنگی برقرار کند که می‌توان به همکاری با آستان‌های مقدسه عسکریه، حسینیه، علویه و... اشاره کرد.

چاپ و باز نشر قرآن‌های نفیس یکی از اقدامات مؤسسه چاپ و نشر آستان قدس رضوی است، در این زمینه توضیح دهید.
مرکز بین‌المللی چاپ و نشر قرآن کریم، مرکزی تخصصی و روز آمد طبع و نشر مصحف شریف است و باز نشر نفایس قرآنی موجود در گنجینه‌های آستان قدس رضوی را از اهم وظایف خود می‌داند، زیرا این آستان مقدس از دیرباز تاکنون جلوگاه و گنج‌خانه فاخرترین و ارزشمندترین دستآوردهای هنری بوده که ریشه در باور باطنی هنرمندان و ارادتمندی آنان به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دارد، اما به دلیل منحصر به فرد بودن این آثار امکان بهرمندی و حظ معنوی برای تمامی دوستداران و عاشقان هنر ممکن نیست، از این رو احیاء و باز نشر این مواریث فرهنگی در دستور کار این مرکز قرآنی قرار دارد.

تا کنون چه آثار ارزشمندی در این مرکز بازنشر شده است؟
«منتخب سور قرآن کریم به خط ابراهیم سلطان» و قرآن «باسنقر میرزا» از جمله آثار بی‎نظیری است که توسط این مرکز باز نشر شده است. «منتخب سور قرآن کریم به خط ابراهیم سلطان» مربوط به اواخر دوران تیموری است که به خط ابراهیم سلطان از شاهزادگان دربار تیموری نگارش یافته است. چاپ این اثر به دلیل وجود ظرایف هنری فاخر و فوق العاده از جمله قلم‌گیری‌های زرین سطرها، تحریرهای مطلانویسی، آرایه‌های مذهبی، رنگ‌های ویژه، خطوط، نقوش، جداول، فضاها، طیف‌های رنگی متنوع و جلوه‌های بصری موجود در آن ترتیبات، الزامات و اقتضائات ویژه‌ای را می‌طلبد و باز نشر آن نیازمند رعایت پیش نیازهای متعدد در ابعاد گوناگون از جمله تجهیز به دستگاه چاپ پیشرفته، استانداردسازی رویه‌ها و روندها، وجود نرم‌افزارهای تخصصی و سخت‌افزار کنترل کیفیت، بکارگیری سیستم مدیریت رنگ، استفاده از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای و نیز بهرمندی از مواد مصرفی کیفی متناسب با نفاست اثر است تا از این رهگذر به حداکثر تطابق بین اصل اثر و نسخه چاپی رسید. قرآن «باسنقر میرزا» نیز از دیگر آثار نفیس و ارزشمندی است که در مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است. هر سطری از قرآن بزرگ و نفیس«بایسنقر میرزا» زینت بخش موزه‌های مختلف جهان است که به داشتن آن افتخار می‌کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.