.

گزارشی از اقدامات موسسه کیفیت رضوی در سال 1397؛

پیشرو، پیشران و الهام‌بخش در ارتقای کیفیت زندگی

ارتقای سطح کیفیت زندگی بر اساس آموزه‌های اسلامی از طریق ارائه الگوها و استانداردهای ارزیابی کیفیت در سطح بین‌المللی یکی از اهداف آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.

1398/1/13 سه‌شنبه

در این راستا و به منظور کمک به تحقق مرجعیت علمی برای آستان قدس رضوی، تولید استانداردهای کیفیت محصولات خدمات بر اساس مبانی اسلامی، کمک به پیاده‌سازی تعالیم اسلام از طریق استانداردسازی خدمات و محصولات و همچنین تجاری‌سازی نشان طیب، موسسه کیفیت رضوی در سال 1397 تأسیس شده است. این موسسه با برخورداری از ظرفیت‌هایی همچون نگرش بین رشته‌ای، مأموریت هم‌راستا با مأموریت‌های نظام اسلامی و آستان قدس رضوی، فعالیت در حوزه کاری مرکز طراحی الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی و نیز ارتباط با شبکه نخبگانی ملی در حوزه سبک زندگی اسلامی و الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی، با وجود این که حدود یک سال از تأسیس آن می‌گذرد، اقدامات در خور توجهی انجام داده که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

ارتقای سطح کیفیت زندگی
موسسه کیفیت رضوی بر اساس اساس‌نامه، زمینه‌های فعالیت گسترده و متنوعی دارد که می‌توان به تعریف و طراحی الگوها و شاخص‌های کیفیت و ارزیابی، ممیزی و بازرسی کیفیت و نظام‌های رتبه‌بندی و بازمهندسی فرآیندها در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی، صنعت و خدمات از جمله صنایع، فعالیت‌ها و فرآورده‌های غذایی، کشاورزی و دامی، خدمات پزشکی، دارو، هتل و رستوران، معماری و شهرسازی، فعالیت‌های ورزشی، نشاط و سرگرمی، بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی، مدیریت، بازاریابی‌های غیرهرمی و غیرشبکه‌ای، سیستم‌های ایمنی، فعالیت‌های حقوقی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، خدمات پستی، حمل و نقل ریلی و درون شهری، خدمات اینترنت و انتقال داده، در سطوح محصول، فرآیند، زنجیره‎های تأمین و ارزش، سازمان‌ها و نهادها اشاره کرد. مطالعه و مشاوره در زمینه طراحی و اعطاء نشان‌های کیفیت و رتبه‌بندی و نیز مطالعه و مشاوره در زمینه ایجاد شبکه‎های نظارت، همکاری و مشارکت با مراکز پژوهشی، دانشگاهی، صنعتی، تجاری و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در سطوح ملی و فراملی در زمینه فعالیت مؤسسه، بخشی دیگر از زمینه فعالیت موسسه کیفیت رضوی را به خود اختصاص داده است. همچنین می‌توان مطالعات در زمینه ارائه خدمات مشورتی در حوزه فعالیت‌‎های مؤسسه به مراکز تصمیم‎ساز و تصمیم‌گیر در بخش‌های عمومی و خصوصی ملی و بین‎المللی و ترویج و توانمندسازی در حوزه فعالیت‌‎های موسسه از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی، همایش‌‌های ملی و بین‌المللی را نام برد.

طراحی و استقرار نشان طیب برای محصولات
موسسه کیفیت رضوی در سال 1397 توانست نشان طیب را برای محصولات نان، زعفران، گوشت، برنج، خرما و پسته طراحی و مستقر کند. این پروژه با هدف تدوین شاخص‎های کیفی تمامی مراحل فرآیند از کاشت تا عرضه به مشتری نهایی این محصولات در دستور کار موسسه قرار گرفته است. ایجاد پایلوت‌ها یا مراکز نمونه تولید محصولات طیب، علاوه بر این که می‌تواند امکان‌پذیری و امکان‌سنجی پیاده‌سازی استانداردهای طیب را محقق کند، در ترسیم نقشه راه رتبه‌بندی و تدقیق مولفه‌ها یا شاخص¬های ارزیابی کیفیت نیز نقشی کلیدی دارد. این موسسه با الگوی فعالیت خود شبکه‌ای از مشاغل را که به ارتقای کیفیت زندگی کمک می‌کنند، راه‌اندازی می‌کند که در نوع خود جریانی بسیار اثرگذار خواهد بود.

استانداردسازی فضاهای مسکونی
این موسسه از سال 1397 طراحی و استقرار نشان طیب برای معماری داخلی و به عبارتی نشان طیب برای مسکن را در دست اقدام دارد. هدف کلان این پروژه، ارتقای سطح كيفيت زندگی و استانداردسازی فضاهای مسکونی با رويكرد اسلامی‌(حيات طيبه) است که در این راستا می‌توان اهداف دیگری همچون تدوين شاخص‌ فضاهای مسکونی با رويكرد اسلامی، دستیابی به الگوهای تصويری شاخص‌های مسكن اسلامی، تهيه استانداردها و قوانين طراحی داخلی فضاهای مسکونی بر اساس رويكرد اسلامی و ايجاد برند «مسكن طيب» در حوزه معماری و شهرسازی اسلامی را نام برد. در این پژوهش برای مطالعه و تدوين شاخص‌های مسكن ایرانی اسلامی از روش كتابخانه‌ای استفاده شده و سپس بر اساس معيارهای به دست آمده به ارزیابی و اولويت‌بندی شاخص‌ها پرداخته خواهد شد و در نهايت توسط گروهی از اساتيد طراحی برای شاخص‌ها، برنامه متناسب تهيه می‌شود.

استقرار نشان طیب برای کتاب کودک
طراحی و استقرار نشان طیب برای کتاب کودک و نوجوان و همچنین ساخت انیمیشن، یکی دیگر از اقدامات موسسه کیفیت رضوی در سال 1397 به شمار می‌رود و هدف این پروژه تدوین استانداردهای کیفی کتاب کودک و نوجوان با استفاده از نگرش اسلام است. از جمله دستاوردهای این پروژه‎ها می‌توان به استقرار استاندارد طیب، تهیه چک لیست در قالب پارامترهای قابل سنجش بر اساس استاندارد طیب، ارایه شیوه‌نامه ارزیابی پارامترهای چک لیست، تبیین مدل رتبه‎بندی در قالب کتابچه امتیاز‌دهی پارامترها، پایلوت ارزیابی، رتبه‎بندی و محتوای آموزشی برای مخاطبان فرآیند اشاره کرد.

تدوین برنامه جامع موسسه
موسسه کیفیت رضوی سال گذشته توانست برنامه جامع یا نقشه راه بین‌المللی‌سازی موسسه را تدوین کند؛ پروژه‌ای که اهدافی همچون مطالعه شرایط و مقتضیات بین‌المللی‌سازی موسسه کیفیت رضوی، تعیین مدل کسب و کار بین‌المللی‌سازی موسسه و جریان درآمدی، ارزیابی میزان آمادگی بین‌المللی شدن موسسه، توانمندسازی موسسه برای انجام فعالیت‌های بین‌المللی سازمان‌یافته و پایدار، تعیین شاخص‌های پایش عملکرد بین‌المللی شدن موسسه کیفیت رضوی برای مرحله پیش از بین‌المللی شدن و تعیین چالش‌ها و گزینه‌های استراتژیک موسسه در مرحله پیش از بین‌المللی شدن و تعیین راهکارهای مناسب را دنبال می‌کند. علاوه بر این، می‌توان به تعیین سطح مطلوب فعالیت‌های بین‌الملی موسسه کیفیت رضوی از طریق تفکیک بین انواع فعالیت‌ها حسب اساس‌نامه و با توجه به شاخص‌های Trans nationality Indexاشاره کرد. ضمن این که مجموعه‌ی اقداماتی همچون تهیه دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و فرم‌های مورد نیاز و نیز تهیه نرم‌افزارهای مربوطه، شرکای تجاری، ثبت بین‌المللی برند، ثبت شرکت در خارج و... که موسسه کیفیت رضوی در خلال مرحله پیش از بین‌المللی شدن و به منظور کسب آمادگی بین‌المللی شدن بایستی انجام دهد، تهیه شده است.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.