.

یک روز با کشتی‌گیران آینده‌دار تربیت بدنی آستان قدس رضوی

مشق مردی و مردانگی روی تشک کشتی

سن و سال چندانی ندارند ولی مثل کشتی‌گیران کهنه‌کار و استخوان‌خُرد کرده به سمت حریف تمرینی خود حمله می‌برند و فنون زیرگیری، یک خم، بارانداز را یکی پس از دیگری روی یکدیگر تمرین می‌کنند. اما در این رشته بیش از فنون، از روی دست استادان خود اصول اخلاقی و منش پهلوانی را در کنار مدال و عنوان و قهرمانی مشق می‌کنند.

1398/1/18 يكشنبه

 رشته کشتی، به عنوان ورزش بومی خراسان در بین مردمان این خطه ارزش و اهمیت شایان توجهی دارد و از گزارشگر تا کشتی‌گیر و مربی و داور، چهره‌های شاخصی را به ورزش ملی و بین‌المللی تحویل داده است. یک عصر سرد زمستانی سری به سالن گرم و پرهیاهوی تمرین کشتی موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی می‌زنیم تا با چند نام و چهره جوان اما آینده‌ساز کشتی این خطه آشنا شویم:

داستان این سه دوست

سه دوست ورزشکار و کشتی‌گیر با همدیگر از تیم و تشک تمرین جدا می‌شوند تا دقایقی در باب ماجرای کشتی‌گیر شدن شان بگویند و بشنویم. برای شروع صحبت تعارف زیادی ردوبدل می‌کنند، بالاخره علیرضا غفوریان 14 ساله که جسورتر از بقیه نشان می‌دهد و سه سالی از عضویتش به عنوان عضو تیم نوجوانان کشتی تربیت بدنی آستان قدس رضوی می‌گذرد، سرِ حرف را باز می‌کند.  
از کودکی با ورزش بیگانه نبوده و در ابتدای این مسیر، ژیمناستیک را برای نرم شدن عضلات بدنش انتخاب می‌کند ولی از همان روزهای آغازین، علیرغم این که هیچ فردی از خانواده و خویشانش به این ورزش اشتغال نداشتند، ورزش مورد علاقه‌اش کشتی بود. با پیگیری رقابت‌های کشتی ملی و جهانی و به خصوص الگوگیری از حسن یزدانی، کشتی‌گیر صاحب‌نام آزادکار و به قول هادی عامل، پلنگ جویبار علاقه‌مند پروپاقرص کشتی می‌شود.
دلایل این عشق و علاقه را جویا می‌شویم که چطور این گود دشوار از اوان کودکی او را جذب خود کرده. غفوریان تعریف می‌کند: از این که که همه می‌گفتند، در کشتی باید اول آدم اخلاق باشد، خوشم آمد. همین طور جنگیدن و رزم روی تشک کشتی جذبم کرد.
وی پیش از این مجموعه، تجربه تمرین در دیگر سالن‌های کشتی سطح شهر را داشته از تفاوت‌های این دو مجموعه ورزشی می‌گوید: در سالن دیگری تمرین می‌کردم ولی بعد از مدتی متوجه شدم به نسبت دوستانم که در این مجموعه تمرین می‌کردند، رشد چندانی نکردم پس برای استفاده از اساتید و امکانات به اینجا آمدم. کنار تمرین ورزشی، از اساتید کشتی‌ام مردی و مردانگی را یاد می‌گیریم.

پیش رفتن در درس و ورزش دوشادوش هم
برخلاف غفوریان، خانواده دوستش محمدرضا قاسمی دامنگیر تب و تاب عالم کشتی هستند. محمدرضا هم از وقتی چشم باز کرده در حرف داغ جمع‌های خانوادگی پدر و عموی ورزشکارش، کشتی و اخبار این میدان بوده و خواسته و ناخواسته مجذوب این رشته ورزشی می‌شود. 
همان اول کاری، به تعریف و تمجید از استادش، صفایی می‌پردازد که با وجود سختگیری، با حال و با صفا است و اضافه می‌کند: در عین فنی بودن و حرفه‌ای کار کردن با بچه‌ها و برخلاف برخی از اساتید سالن‌های خصوصی کشتی‌ که به راحتی حین تمرین دادن، ناسزا می‌گویند، استاد صفایی و دیگر مربیان آستان قدس ادب و اخلاق را رعایت می‌کنند.
هم درس می‌خوانند و هم کشتی می‌گیرند. از این که آیا کشتی روی عملکرد تحصیلی بچه‌ها اثر سوء دارد یا نه، می‌پرسیم که قاسمی در این باره می‌گوید: هم به خاطر آینده خودم و هم پیگیری های استاد صفایی که مرتبا نمرات و کارنامه تحصیلی‌مان را کنترل می‌کنند، خوب درس می‌خوانم.

هیچ توفیقی بدون رنج مسیر نمی‌شود
با این که هم سن و سال‌اند اما به گفته دوستانش، مسعود دلیر از نظر فنی و ورزشی از همسالان ورزشکارش موفق‌تر است، اما خجالتی‌تر به نظر می‌رسد و برای تعریف از خود مقاومت می‌کند. معلوم است برای اثبات خودش عادت به حرف زدن ندارد و در گود و مبارزه همه آن‌چه در چنته دارد رو می‌کند.
دلیر 14 ساله است اما علاوه بر دو سال سابقه فعالیت در رشته کشتی، سال‌ها تجربه ورزشی در رشته‌های دیگر از جمله کشتی باچوخه و هفت سال در رشته جودو دارد و هم اکنون همه را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند. راستین هم از خانواده‌ای ورزش‌کار و ورزش‌دوست می‌آید، پدر و عموهایش در رشته جودو و برادران نیک‌سرشت را در رشته باچوخه به عنوان الگوهای خانوادگی خود معرفی می‌کند. به همین دلیل اهداف بزرگی را دنبال می‌کند.
او کمی از آینده و آرزوهایش برایمان می‌گوید: دلم می‌خواهد در هر سه رشته تا کسب مدال‌ طلای آسیایی و جهانی جلو بروم و در کنارش در درس هم تا بالاترین مدارج علمی تحصیل کنم. الان برای المپیاد علوم و ریاضی مدرسه هم انتخاب شدم و تمام تلاشم را برای موفقیت می‌کنم. چون یاد گرفته‌ام، هیچ توفیقی بدون زحمت و تلاش بدست نمی‌آید.   

استادی سخت‌گیر اما با صفا
نام مربی دوره‌های آموزشی کشتی نونهالان و نوجوانان در زمره ستاره‌های درخشان کشتی کشورمان جای دارد. رضا صفایی، عضو اسبق تیم ملی کشتی آزاد حدود یکسالی است که در سمت مربی کشتی تیم‌های پایه این مجموعه مشغول به کار شده. کسب عناوین مختلفی چون قهرمانی مسابقات نوجوانان، جوانان و بزرگسالال جهان و نیز دریافت مدال برنز بازی‌های آسیایی در وزن ۶۲ کیلوگرم کشتی آزاد حاصل عمر حرفه‌ای صفایی است.   
از سن هشت سالگی با ژیمناستیک قدم به عرصه فعالیت ورزشی گذاشت اما پس از دو سال، رشته کشتی انتخاب همیشگی او شد. از همان آغاز با قدرت ظاهر شد و همه پله‌های ترقی را گام به گام جلو رفت. از سن 14 سالگی وارد تیم ملی کشتی نوجوانان شد و تا مربیگری ادامه داد.
از ماجرای انتخاب رشته کشتی در روزگاری که تعداد رشته‌های ورزشی بسیار محدود بود، تعریف می‌کند و می‌گوید: پدرم کشتی‌گیر حرفه‌ای بود و من هم به شدت پیگیر مسابقات کشتی باچوخه بودم. با این حال مربی من آن زمان استعداد این رشته را در من دید و فعالیت در کشتی را به من توصیه کرد.
از وی سوال می‌کنیم، اگر گزینه‌های دیگری برای انتخاب رشته ورزشی داشت، مسیر دیگری را انتخاب می‌کرد که قاطعانه پاسخ می‌دهد: خدا من را برای کشتی گرفتن آفریده. اما امروز می‌بینم خیلی از بچه‌ها به خاطر همین تعدد و تنوع گمراه می‌شوند و راه را بر اساس استعداد واقعی‌شان نمی‌روند. گاهی هم بعضی‌ها با اهدافی چون کاهش ورزش و افزایش سطح تحرک فرزندان‌شان به این رشته پا می‌گذارند که آنها را راهنمایی می‌کنم.
این قهرمان و مربی کشتی، ساعت دوره‌های نونهالان موسسه را این طور اعلام می‌کند: روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 15:30 تا 17 در خدمت علاقه‌مندان به فراگیری کشتی هستیم. ملاک‌های جسمانی مورد نیاز برای موفقیت در رشته کشتی سرعت، چابکی و انعطاف هستند که با ارزیابی بچه‌ها، استعدادها را پرورش می‌دهیم.
وی با اشاره به این که هدف اصلی این مجموعه از برگزاری دوره‌های آموزشی قهرمان‌پروری نیست و بیشتر تاکید بر سلامتی و تندرستی و انتقال آموزه‌های اخلاقی و فرهنگی است، افزود: با این حال من به عنوان یک قهرمان ملی و عضو کمیته استعدادیابی هیات کشتی استان که برای پرورش کم هزینه شده، تلاشم بر این است که با شناسایی و هدایت بچه‌های مستعد و کار بروی توان باالاقوه آن‌ها امکان قهرمانی را در آن‌ها تقویت کنم.

ورزشی برای پرورش ارزش‌های انسانی
صفایی درخصوص کیفیت انتقال اخلاق ورزشی و پهلوانی در فضای سالن‌های تمرینی هم می‌گوید: از همان دم در که بچه‌ها وارد سالن‌ها می‌شوند، با قرائت دسته جمعی صلوات خاصه حضرت رضا(ع) وارد فضای معنوی می‌شوند. از آنجایی که سن ورزشکاران این کلاس خیلی پایین است، ما روی اخلاق و کلام و برخورد خودمان به عنوان بزرگتر و الگو بسیار مراقبیم.
وی با تاکید بر این که کشتی، ورزش اخلاق و ارزش‌های انسانی است، اضافه می‌کند: از هر فرصتی حتی زمان استراحت برای انتقال تجربیات و راهنمایی ورزشکاران استفاده می‌کنم تا هر مسیر اشتباهی که ما در عمر ورزشی خود رفته‌‍‌ایم آن‌ها دوباره نروند. از خواب و خوراک، مدیریت وقت تا نحوه دوست‌یابی، شکل فکر کردن و مثبت‌اندیشی بچه‌ها فکر می‌کنیم و حساسیت داریم. مرتب کارنامه درسی همه بچه‌ها را می‌گیرم و ضمن کنترل سطح درسی شان نکات لازم را پشت آن می‌نویسم.  
این سالن از بخش‌های قدیمی مجموعه است که علیرغم این که به تازگی جهت افزایش راندمان و بهداشت بیشتر سالن، تشک کشتی تعویض شده و سالن از وسعت و امکانات مناسبی برخوردار است ولی همچنان کمبودهایی مثل تهیه و تکمیل وسایل بدنسازی، برای ایده‌آل شدن شرایط وجود دارد. همچنین خوب است که از ظرفیت خالی صبح‌های این سالن هم به نفع تربیت نیروهای جوان و مستعد شهر مشهد استفاده شود.

گزارشگر: سارا صالحی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.