.

کارشناس دینی:

صحیفه سجادیه گنجینه‌ای از معارف الهی است

یک کارشناس دینی گفت: کتاب صحیفه سجادیه دریایی از معارف الهی را در خود گنجانده است.

1398/1/22 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، سعیده انصاری اول در سلسله جشن‌های «میلاد سرداران کربلا» با عنوان «زینت قنوت» که قبل از نماز مغرب و عشاء با حضور جمعی از بانوان زائر و مجاور در رواق دارالحکمه حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: صحیفه سجادیه یادگاری از امام زین‌العابدین(ع) برای دوستداران و شیعیان آن حضرت است.
وی تصریح کرد: امام سجاد(ع) در دعاهای این کتاب ارزشمند اهداف تربیتی را دنبال و با زبان دعا و مناجات با خدا آموزش‌های اخلاقی و تربیتی را به شیعیان خود ارائه می‌کردند.
سخنران حرم مطهر رضوی افزود: سه کتاب در دین مبین اسلام و بخصوص شیعیان مورد احترام است و مومنین برای گذراندن زندگی به سبک اسلامی و دینی به این کتاب‌ها مراجعه می‌کنند و در واقع درس زندگی را از این کتب یاد می‌گیرند.
وی افزود: مهمترین کتاب دینی ما قرآن کریم است و دو کتاب دیگر که از زبان ائمه معصومین(ع) به دست ما رسیده یکی نهج البلاغه که به عنوان برادر قرآن از آن یاد می‌شود و دیگری صحیفه سجادیه که عنوان خواهر قرآن به آن تعلق گرفته است.
این کارشناس دینی ابراز کرد: در پی بردن به ارزش و جایگاه کتاب صحیفه سجادیه همین بس که از زبان امام زین‌العابدین(ع) است. این کتاب دو بخش دارد بخش اول شامل 54 دعا با عناوین مختلف و بخش دیگر رساله حقوقیه است که در این بخش از 50 حق سخن گفته شده که به نوعی حقوق اسلامی را برای ما مشخص می‌کند .
وی با بیان اینکه دعا زبان صحیح برای بیان خواسته از خداوند است اظهار کرد: دعاهایی که در این کتاب آورده شده است کلمه به کلمه آن را امام سجاد(ع) با همه علم و معرفت خود نسبت به ذات مقدس خداوند از او طلب می‌کند.
این کارشناس دینی ادامه داد: موضوع کلی این ادعیه آموزش حقیقت بندگی به ما است، در این دعاها امام سجاد(ع) در اولین مرحله حمد و سپاس خداوند را به زبان می‌آورند که آموزش خداشناسی و معرفت خداوند به همه مومنین است.
وی اضافه کرد: امام سجاد(ع) دیدگاه جامعی دارند و برای تک تک بندگان و کارگزاران خداوند در زمین و آسمان دعا می‌کند و در پی این دعاها به خواننده آموزش داده می‌شود برای رسیدن به هر خواسته و امری باید چه راه‌ها‌ و روش‌هایی را طی کند.
انصاری اول افزود: خداوند مشتاق لحظه‌ایی است که بنده مشغول عبادت و دعا می‌شود. به همین خاطر در روایات اسلامی تاکید بسیاری به دعا کردن شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.