.

به همت بنياد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد،

تصحیح و چاپ مجموعه تعليقات حكمای اسلامی بر كتاب «الشواهد الربوبيه»

به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، مجموعه تعليقات حكمای اسلامی بر كتاب «الشواهد الربوبيه فی‌المناهج السلوكیه» تصحيح و چاپ می‌شود.

1398/1/24 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام علی رستمیانی مدیر گروه كلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی عنوان كرد: یکی از کارهای در دست اقدام این گروه تحقیق و تصحیح طرح پژوهشی مجموعه تعلیقات حكمای اسلامی بر كتاب ارزشمند «الشواهد الربوبیه فی‌المناهج السلوكیه» اثر حكیم صدرالدین محمد الشیرازی است.
وی افزود: این كتاب یكی از اصلی‌ترین آثار ملاصدرا به شمار می‌رود و در عین اختصار یک دوره كامل حكمت متعالیه است كه همواره مورد توجه حكما جهت تدریس قرارگرفته و از همین رو حكمای بزرگی همچون ملاعلی نوری، ملاهادی سبزواری، آقا محمدرضا قمشه‌ای، آقا علی مدرس تهرانی، ملا اسماعیل اصفهانی، حكیم اشراق، سید حسین بادكوبه‌ای، علامه رفیعی قزوینی، عبدالعلی قاجار، قوام‌الدین حسینی و جمعی دیگر از حكما بر آن تعلیقات متعددی نگاشته‌اند و سعی داشته‌اند ضمن بیان نظرات خاص خود، فهم مطلب را نیز برای خوانندگان این كتاب موجز سهل کنند. این پژوهشگر تصریح کرد: تصحیح و جمع‌آوری این تعلیقات در كنار متن كتاب ضمن احیای بخشی از میراث حكمی كشور به فهم بهتر این كتاب ارزشمند نیز كمک خواهد كرد.
رستمیانی تصریح کرد: با توجه به آنكه این كتاب در حال حاضر به عنوان متن آموزشی مقطع كارشناسی ارشد رشته فلسفه و كلام اسلامی در دانشگاه‌های كشور انتخاب شده و تدریس می‌شود، ضرورت وجود متنی منقح به همراه مجموع تعلیقات بیش از پیش احساس می‌شود.
مدیر گروه كلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در پایان خاطرنشان کرد: جهت انجام این طرح تاكنون بیش از 260 نسخه خطی از كتاب الشواهد الربوبیه شناسایی و بررسی شده است که از این میان بیش از 100 نسخه جهت استنساخ تعلیقات توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی گردآوری شده است و پیش‌بینی می‌شود این اثر ارزشمند تا دو سال آینده به زیور طبع آراسته و در اختیار علاقه‌مندان حكمت اسلامی قرار گیرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.