.

در گفت‌وگو با مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی بررسی شد

3 سال تلاش برای طرح مشهد به عنوان پایگاه معرفت‏ افزایی کشور

باید روی تقویم تا سال ۱۳۷۶ به عقب بازگشت تا به سال تأسیس «مؤسسه خدمات مشاوره‌ای، جوانان و پژوهش‌های اجتماعی آستان قدس رضوی» رسید.

1398/1/25 يكشنبه

مرکزی که مؤسسان آن در اساسنامه‌اش هدفشان را این‌گونه فهرست کردند؛ برقراری ارتباط، بررسی و حل مشکلات جوانان، کوشش برای یافتن راه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب، ارتقای سطح آگاهی و معرفت دینی، اجتماعی جوانان و انجام فعالیت‌های تحقیقی- پژوهشی و افکار سنجی.
در 3 سال گذشته رسالت‏های جدیدی برای این موسسه تعریف شد؛ موسسه ای که امروز آن را با نام موسسه جوانان آستان قدس رضوی می شناسیم. برای آشنایی بیشتر با این موسسه جوان محور و بررسی روند فعالیت ها و چشم اندازهای آن، به سراغ مجتبی مختاری جوان‌ترین مدیر آستان قدس رضوی رفتیم و با او همکلام شدیم.

رسالت و هدف موسسه جوانان آستان قدس رضوی چیست؟
مهم‌ترین هدف و رویکرد موسسه جوانان آستان قدس رضوی به جهت اتصالش به بارگاه منور حضرت رضا(ع) بحث ارتباط و تعامل با جوانان است، بحث معرفت افزایی برای این عزیزان و تقویت دنیای اعتقاداتشان و تأثیر بر سبک زندگی آن‌ها در سراسر کشور و بعضاً برخی از نقاط جهان مأموریت اصلی ماست که به ‌تبع آن ما ضمن همکاری با تشکل‌های جوانان رضوی و تشکل‌های مردمی به جهت گسترش موضع نفوذ خود و همکاری در سطح کشور، در حوزه رویکردی خودمان تعامل با مردم و تعامل با تشکل‌ها را جهت گسترش کارها مدنظر داریم.

برای رسیدن به این اهداف چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام ‌شده است؟
ما تقریباً سه حوزه عملیاتی را در داخل خود مجموعه تعریف کردیم، حوزه‌هایی که تقریباً در سال‌های گذشته مورد غفلت واقع‌شده بود؛ در سه سال گذشته با توجه به رویکرد جدیدی که تولیت آستان قدس رضوی درباره موقوفات آستان اتخاذ کرده‎اند، ما شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم و درب‌های موقوفات بر روی جوانان این مرز و بوم باز شده است. مکان‌های مفرحی که توانسته به‌ غیر از کارکرد باغی و موقوفی خود یک فضای تفریحی و تربیتی را برای جوانان فراهم کند. برای مثال برای اولین بار مجموعه باغ بیلدر که یک مجموعه‌ 200 هکتاری است و در تمام سال‌های قبل و بعد از انقلاب برای آستان قدس رضوی کارکرد تشریفاتی داشته، در اواخر سال 95 این مجموعه با عنایت تولیت آستان قدس و فعالیت‌های بی‌وقفه کارکنان موسسه به اولین اردوگاه تربیتی جوانان و نوجوانان آستان قدس حضرت رضا(ع) تبدیل‌ شد.
در حال حاضر موسسه جوانان آستان قدس رضوی و مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) که در 16 آذرماه سال 97 افتتاح شد، مجموعاً 20 هزار مترمربع فضا دارند و هر دوی این مجموعه‎ها در بهترین نقاط مشهد واقع هستند و هم‌اکنون در این فضاها امکان پذیرش600 نفر به صورت روزانه در دوره‌های بلندمدت آموزشی و برای دوره‌های آموزشی یک‌روزه امکان پذیرش 1500 نفر وجود دارد، این‌ها ظرفیت‌های جدیدی بود که اضافه شد.

آیا برای این دوره‌ها محتوای خاصی آماده شده است؟
اتفاق بعدی که در داخل مجموعه به وقوع پیوست که درگذشته مسبوق به سابقه نبوده، تولید مجموعه کتاب‌ها و محصولاتی است که بتواند پاسخگوی مخاطب امروزی جامعه باشد و موسسه جوانان برای نخستین بار در آستان قدس رضوی و در سطح کشور به گواه اساتید مختلف در فضای ملی و طی دو سال زحمتی که دوستان ما در بخش‌های مختلف موسسه متحمل شده‌اند نخستین دوره معارف کاربردی را برای جوانان در هفت جلد کامل از مباحث معرفت‌شناسی تا معاد شناسی آماده کرده‎ است و در کنار دوره‌های آموزشی که هم‌اکنون برای نوجوان و جوانان در حال اجراست، این هفت جلد کتاب به‌عنوان مکمل در اختیار نوجوان‌ها قرارگرفته است. موسسه توانسته در این زمینه به رسالت مهم خود در این بارگاه با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری که توجه به علوم عقلی و فلسفی است، دست بیابد.

موسسه جوانان آستان قدس رضوی در این سال‏ها چه تغییراتی داشته است؟
با عنایت حضرت رضا(ع) و به پشتوانه حمایت تولیت آستان قدس رضوی بیشترین دیدارهای داخل مجموعه آستان قدس اختصاص به فضای جوانان پیدا کرده است. در سند چشم‌انداز 20 ساله موسسه که از سال 90 شروع و قرار بود به یک مخاطب مستقیم 100 هزارنفری در فعالیت‌هایمان برسیم، امسال که سال هفتم چشم‌انداز است ما به 96 هزار نفر مخاطب مستقیم تربیتی رسیدیم. در مجموع سه سال گذشته با 130 هزار جوان تعامل داشتیم که در مجموع یک‌میلیون و 450 هزار نفر ساعت برنامه تربیتی، فرهنگی، تفریحی و آموزشی برای این عزیزان ارائه کرده‌ایم. از اسفند سال 95 تا امروز در اردوگاه امام رضا(ع) 52900 نفر پذیرش مخاطب داشته‌ایم که 27 هزار نفر از آن‌ها از مناطق محروم کشور و مشهد بوده‌اند.

در صحبت‌هایتان بارها از دوره‌های آموزشی اسم بردید، از این دوره‌ها بیشتر برایمان بگویید؟
اردوهای «هفت روز در بهشت» را ویژه جوانان و نوجوانان نخبه و مستعد سراسر کشور طراحی کرده‌ایم که در دو سال گذشته 3737 نفر مخاطب داشته است و در حدود 245 هزار نفر ساعت آموزش دوره و اردو داشته‌ایم، این نوجوانان که تقریباً حدوداً در سنین 15 سالگی هستند، همگی به‌عنوان دانش‌آموز تیزهوش در این دوره‎ها شرکت کرده‏اند. باید گفت در حوزه تربیت مربی و اساتید، 7 دوره تربیت ویژه اساتید طلبه  و مربی مخصوص تدریس به جوان و نوجوان برگزار کرده‌ایم و این عزیزان هم در اردوگاه امام رضا(ع) و هم در دوره‌های آموزشی ما به‌ عنوان بازوان اجرایی و همیاران حوزه جوان هم‌اکنون مشغول فعالیت هستند. اردوگاه فرهنگی تربیتی امام رضا(ع) و طرح اردوهای هفت روز در بهشت درگذشته سابقه نداشته است و باید گفت این دو سهم عمده ارتباط با مخاطب موسسه را به خود اختصاص داده‌اند.

موسسه جوانان برای دانشجویان چه برنامه‌هایی تدارک دیده است؟
برای اولین بار ما ورود به عرصه دانشجویی را برای حمایت از تشکل‌های دانشجویی برپا کردیم و در همین راستا دبیرخانه تعامل با تشکل‌های دانشجویی شکل گرفت، در این زمینه از اواخر سال 96 فعالیت خود را آغاز کردیم و بحمدالله تاکنون میزبان 18200 دانشجو از آذر سال 96 تاکنون در قالب اردوهای دانشجویی در مشهد بوده‌ایم.
همچنین تحت عنوان هیئت «شباب والشمس» در دهه آخر صفر در 26 استان و 47 دانشگاه کشور، اعزام کاروان‌های رضوی همراه با پرچم بارگاه منور امام رضا «ع» را داشتیم که در قالب این هیئات مراسم سوگواری برای حضرت رضا(ع) برگزار‌ شد.

آیا برنامه‌ای هم برای جذب خادم یار داشته‌اید؟
عمده فعالیت‌هایی که این موسسه انجام می‌دهد با نگاه خادم یاری است، از یازده سال قبل که موسسه جشن‎های مردمی زیر سایه خورشید را در سطح کشور برگزار کرد، این جشن‌ها از نقطه‌ای که شروع شد نقطه تعامل با تشکل‌ها بود، جامعه مردمی که حاضر شدند با نام حضرت رضا(ع) و به‌صورت کاملاً افتخاری و خودجوش در زیر سایه خورشید فعالیت انجام دهند 20 هزار  نفر هستند که میزبان کاروان رضوی و خدام حضرت رضا(ع) در سراسر کشور هستند وحدود 3 هزار تشکل فرهنگی میزبان این حرکت بزرگ هستند.
در حوزه دانشجویی در حدود 700 نفراز خدمه حوزه «نعیم رضوان» که همان سامانه ثبت‌نام غذای حضرت است توسط دانشجویانی که موسسه گزینش و هماهنگ کرده مشغول فعالیت هستند، لازم به ذکر است در طی سه سال گذشته از حیث نیروی انسانی موسسه ضمن فعالیت‌های بی‌دریغ خود تعداد کارکنانش یک‌سوم تقلیل یافته است، در واقع موسسه در این چند سال اخیر جنبه ستادی به خود گرفته است و در کنار آن از ظرفیت نذر و وقف، در حال استفاده و سرمایه‌گذاری است.

یکی از شاخص‌ترین برنامه‌های موسسه جوانان، جشن‌های زیر سایه خورشید بوده است. دراین‌باره بیشتر توضیح دهید.
جشن‌های بین‌المللی زیر سایه خورشید را در سه سال گذشته در 34 کشور برگزار کردیم و این کشورها میزبان حضور کاروان‌های خدام علی بن موسی‌الرضا(ع) بودند.
حضور در دانشگاه‎ها، حضور در مراکز علمی، حضور در مراکز تربیتی و مراکز اسلامی و حضور در دانشگاه‌ها و اماکن عمومی و برپایی جشن‌های مردمی آن‌ هم با میزبانی خود آن کشورها از مهمترین برنامه‌های کاروان زیر سایه خورشید بود.
در داخل کشور هم جشن‌ها 2000  نقطه را پوشش داد، یعنی ما در 2000 نقطه از سراسر کشور که نیمی از آن مناطق روستایی و عشایر بودند، از دورترین نقطه کشور تا اقلیت‎های مذهبی و سایر مذاهب را توانستیم توفیق حضور داشته باشیم، تمام میزبانی این 2000 نقطه را خود مردم بر عهده داشتند و خودشان عاشقانه آمدند و یک فضای زیارتی از راه دور شکل گرفت.
در سال گذشته و به مناسبت دهمین سالگرد برگزاری جشن های زیر سایه خورشید، اجلاسیه جوانان رضوی را به جهت تقویت حوزه‌ی خادم یاری و ارتباط با تشکل‌های مردم‌ نهاد و پیدا کردن عقبه‌های همکاری خودمان در سطح کشور و در ده نقطه از جهان برگزار کردیم که تقریباً میزبان  40 نفر از نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جماعات سراسر کشور، 500 نفر از مدیران تشکل‌های خودمان از 470 شهرستان کشور در مشهد مقدس بودیم.

این موسسه غیر از برگزاری جشن‌های زیر سایه خورشید در طول سال با تشکل‌ها ارتباط دارد؟
یکی دیگر از برنامه‌ریزی‌های ما در سال‌های اخیر استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی در برگزاری عملیات هماهنگ فرهنگی در سراسر کشور بوده است که نمونه‎های سال گذشته آن اعم از جشن‌های نور و نوروز، چله انقلاب، جشن روز جوان، اعتکاف ملی رضویون و... برگزار شد و امسال نیز با کمک این تشکل‌ها در دهه پایانی صفر، موکب جوانان رضوی را در نزدیکی حرم مطهر رضوی برپا کردیم؛ این موکب با 22 غرفه در میدان بسیج اطراف حرم مطهر رضوی برپا شد و به مدت سه روز میزبان روزانه 150 هزار نفر از حیث فرهنگی، خدماتی و پزشکی و حوزه‌های پذیرایی و ... بوده که نزدیک به 11 استان کشور میزبان این حرکت خودجوش مردمی بوده‌اند.
کنفرانس بین‌المللی افق نو نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که با همکاری تشکل‌های شبکه جوانان رضوی برگزار شد. این کنفرانس یک حرکت ده‌ساله ضد استکباری و ضد صهیونیستی است، در ده سال گذشته این اجلاس فقط در تهران انجام می‌شد و امسال با توجه به ظرفیتی که این بارگاه منور دارد و جریان سازی که می‌تواند داشته باشد برای نخستین بار ما میزبان برگزاری کنفرانس بین‌المللی افق نو با حضور  55شخصیت ضد صهیونیستی از 22 کشور آمریکایی و اروپایی بودیم که با استفاده از توان شبکه جوانان رضوی این شخصیت‌ها در15 استان کشور با فعالان فرهنگی هر استان دیدار و گفت‌وگو داشتند.
این کنفرانس هم‌زمان با خروج آمریکا از برجام و روز نکبت و انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس در مشهد برگزار شد، که بازتاب‌های جهانی خوبی داشت و از شبکه‌های مختلف تلویزیونی پخش شد.

این  موسسه در تربیت جوانان مؤمن انقلابی چه نقشی داشته است؟
رویکرد اصلی ما بر همین مبناست، تولیت آستان قدس رضوی تأکید داشتند که فضاهایی مثل اردوگاه امام رضا(ع) باید در اختیار جوانان قرار بگیرد؛ در تعامل با مخاطب، باید نوجوان و جوان احساس آرامش بکند، بتواند در برنامه‌های شما حضور پیدا کند که اتفاقاً برنامه‎های متعددی از جنس برپایی هیئت‌ها و پاتوق‌ها و گعده‏های دوستانه و اردوها در این مدت اتفاق افتاد و دستاوردهای خوبی داشت.
ما یک شعار محوری داریم که اگر یک جوان مملو از معنویت نباشد، توجه به حوزه خودسازی خودش نداشته باشد، درگیر با فضای توحیدی نشود، قطعاً این عنصر انقلابی نخواهد بود. این فرد جذب قدرت و استکبارمی‌شود و به سمت حوزه‌های ثروت خواهد غلتید.
این موسسه با توجه به تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی در جهت تقویت جوانان مومن انقلابی همواره سعی داشته است با برپایی برنامه‌های هویت‌ساز و معرفی شخصیت‌های الگو در این حوزه، فضای فکری جوان را در کنار روزمرگی‌هایش به امام رضا(ع) وصل کند که جوانان جذب قدرت‌های بیگانه و مخرب‌های جریان‌ساز انقلابی نشوند و بتوانند با وصل کردن خودشان به امام رضا(ع) آینده خود را در دنیا و آخرت بسازند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.