.

گزارشی از فعالیت‌های 3 سال اخیر کشت و صنعت تربت حیدریه؛

ارتقای شاخص‌های تولید و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی

کشت و صنعت تربت حیدریه تابعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی سازمان اقتصادی رضوی با هدف توليدات و محصولات کشاورزی در دو بخش زراعي و باغی و نیز دامي و به منظور توسعه سرمایه‌گذاری زیربنایی و به کارگیری دانش فنی روز در راستای ارتقای شاخص اقتصادی آب و بهبود کیفیت محصولات در سال 1374 تأسیس شد.

1398/1/25 يكشنبه

این مجموعه که تا قبل از ادغام شرکت‌های کشاورزی آستان قدس رضوی با نام شرکت کشاورزی رضوی مشغول به فعالیت بود، در دو واحد مزرعه محمدآباد و سلامی خواف فعالیت می‌کند. محصولات این کشت و صنعت در سال به‌ صورت فصلی بوده و در همین راستا با ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستاهای مجاور زمینه اشتغال سالانه برای حدود 20 هزار نفر را ایجاد کرده است. در این گزارش گذری بر مهم‌ترین فعالیت‌های کشت و صنعت تربت حیدریه طی 3 سال گذشته داشته‌ایم.

تولید 72320 تن محصول زراعی و باغی
کشت و صنعت تربت حیدریه طی سال‌های 1395 تا 1397، بیش از 72 هزار 320 تن انواع محصولات زراعی و باغی همچون گندم، جو، کلزا، چغندر قند، یونجه، ذرت علوفه‌ای، خربزه، هندوانه، گل زعفران، پسته و وش پنبه را تولید و عرضه کرده است.

تحقق اقتصاد مقاومتی
يكي از مهم‌ترين و اصلی‌ترين عوامل محدود‌كننده فعاليت كشاورزی در مناطق خشك از جمله اراضی کشت و صنعت تربت حیدریه واقع در شهرستان‌های رشتخوار و خواف، آب است. به گونه‌ای که خشکسالی‌های متوالی، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، کاهش کیفیت آب، تبخير بالا و شنی بودن خاك منطقه عمده مشکلات این حوزه به شمار می‌رود. این کشت و صنعت با هدف افزایش کارآیی و مدیریت مصرف آب، افزایش ارزش اقتصادی آب و توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی، در سال‌های اخیر نسبت به توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار اقدام کرده و در این راستا طی سال‌های 1395 تا 1397 با استفاده از تسهیلات بلاعوض دولتی و سرمایه‌گذاری منابع داخلی مجموعه، با صرف هزینه 95 میلیارد و 270 میلیون ریال، هزار و 132 هکتار از اراضی تحت کشت را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز کرده است. اجرای سیستم آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه‌های سنتر‌پیوت جابجا‌شونده، سنتر‌لینیر و رول‌لاین در سطح 294 هکتار، ‌اجرای سیستم آبیاری بارانی با بهره‌گیری از دستگاه‌های سنترلینیر در سطح 307 هکتار، اجرای سیستم آبیاری تلفیقی بارانی و قطره‌ای با استفاده از دستگاه‌های سنترپیوت و نوار آبیاری در سطح 344 هکتار، سیستم آبیاری قطره‌ای با دریپر برای 107هکتار از باغات پسته، از جمله فعالیت‌های این مجموعه در زمینه تجهیز اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری است. علاوه بر این، طرح آبیاری در سطح 260 هکتار از اراضی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در حال اجرا است.

تأمین بخشی از گوشت میهمان‌سرای حضرت رضا(ع)
کشت و صنعت تربت حیدریه با دارا بودن هزار و 300 رأس گوسفند داشتی و توليد سالیانه حدود 60 تن دام زنده در تأمين گوشت قرمز میهمان‌سرای حرم مطهر رضوی و بخش خصوصی نقش موثری ایفا کرده است. احداث واحد دامداری در مزرعه سلامی با هدف ایجاد اشتغال، محرومیت‌زدایی و استفاده حداکثری از منابع در اختیار با هزینه 3 هزار میلیون ریالی، یکی دیگر از فعالیت‌های این کشت و صنعت را در حوزه دامداری به خود اختصاص داده است.

افزایش بهره‌وری
لینک کردن چاه‌ها و توسعه شبکه خطوط انتقال آب به متراژ 5 هزار متر لوله پلی‌اتیلن، ایجاد استخرهای ذخیره آب با ظرفیت 60 هزار متر مکعب و نیز انجام عملیات کف‌شکنی و تغییر محل 5 حلقه چاه از اقدامات دیگر کشت و صنعت تربت حیدریه به منظور حفظ سطح زیر کشت و افزایش بهره‌وری بوده است.

برون‌سپاری خدمات
کشت و صنعت تربت حیدریه به منظور ایجاد اشتغال در سطح منطقه و محرومیت‌زدایی در شهرستان‌های محروم خواف و رشتخوار، فعالیت‌هایی همچون مزارعه‌کاری، عملیات تراکتوری و آماده‌سازی اراضی، برداشت محصولات پاییزه و بهاره و خدمات باغبانی را از طریق برون‌سپاری به افراد بومی منطقه واگذار کرده است.

انتخاب الگوی مناسب کشت
تغییرات اقلیمی و کمی و کیفی منابع آب و خاک، این کشت و صنعت را بر آن داشته تا با اجرای طرح آمایش اراضی و تهیه نقشه پتانسیل اقلیم مزارع خود، الگوی کشت متناسب با پتانسیل اراضی را انتخاب کند که در این راستا انجام اقداماتی همچون انتخاب ارقام مناسب بذور با عملکرد بالا و مقاوم به کم آبی و شوری، افزایش کیفیت و کمیت محصول تولیدی را در پی داشته است.

کشت محصولات کم آب‌بر
اصلاح الگوی کشت با رویکرد کشت محصولات با نیاز آبی کم، توسعه باغات پسته در سطح 60 هکتار، احداث باغ گل محمدی در سطح 20 هکتار، توسعه کشت زعفران در سطح 10 هکتار، کشت زیره سبز در سطح 70 هکتار، بخشی از مهم‌ترین اقدامات کشت و صنعت تربت حیدریه به منظور ایجاد اشتغال در منطقه، افزایش بهره‌وری و توجه به نیت واقف و اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

تکمیل زنجیره تولید
با توجه به افزایش سطح زیر کشت گل محمدی و گل زعفران، این کشت و صنعت با هدف تکمیل زنجیره تولید، اشتغال‌زایی در منطقه و ایجاد ارزش افزوده، طرح مطالعاتی احداث واحد تولید گلاب و اسانس گل محمدی و همچنین واحد فرآوری و بسته‌بندی زعفران با برند رضوی را در دستور کار برنامه‌های پیش روی خود قرار داده است.

مدیریت منابع آبی
از اقدامات دیگر صورت گرفته توسط کشت و صنعت تربت حیدریه طی سه سال اخیر، احداث استخرهای ذخیره آب و ایستگاه‌های پمپاژ مجدد به تعداد 7 باب در سطح مزارع مجموعه با اعتبار 5 میلیارد ریال و نیز احداث 2 کیلومتر کانال بتنی و لایروبی قنات در مزرعه سلامی خواف با اعتبار 3 میلیارد ریال بوده که با رویکرد افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین کمک به کشاورزان بومی منطقه سلامی خواف محقق شده است.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.