.

نگهداری مجموعه خطی و چاپ سنگی آثار «عطار نیشابوری» در کتابخانه و موزه ملی ملک

مجموعه نفیسی از نسخه‌های خطی و کتاب‌های چاپ سنگی آثار عطار نیشابوری در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود.

1398/1/25 يكشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، مجموعه‌ای شامل بیش از 60 نسخه خطی و هشت کتاب چاپ سنگی از آثار شیخ عطار شاعر و عارف بزرگ سده‌های ششم و هفتم هجری قمری در کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران در دسترس اهل علم و پژوهش قرار دارد.
آثار خطی این مجموعه به خط نستعلیق، شکسته نستعلیق و نسخ بر روی کاغذهایی از جنس ترمه، ختایی، دولت‌آبادی، فرنگی، سمرقندی، فستقی و... در ادوار گوناگون تاریخی کتابت شده است.
آثاری مانند دیوان عطار نیشابوری، اسرارنامه، الهی‌نامه، پندنامه، تذکره‌الاولیاء، منطق‌الطیر، گل و خسرو، اشترنامه، مختارنامه، مصیبت‌نامه، داستان شیخ صنعان و... در این مجموعه خطی کتابخانه ملی ملک که یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید، قابل بررسی است.
نسخه خطی الهی‌نامه به خط نسخ «عمربن بايزيدبن عمربن شرف‌الدين الهرابيالی» که بر روی کاغذ سمرقندی در سال 834 قمری کتابت و با میشن یشمی صربی مجلد شده است و همچنین مصیبت‌نامه به خط نستعلیق «حسن‌بن سلغربن حاجی حسن الشریف» که در سال 852 قمری نوشته و با میشن سیاه مجلد شده است، برخی از آثار این گنجینه است.
این مجموعه خطی علاوه بر ارزش ادبی آن، روایتگر گوشه‌ای از هنرهای خوش‌نویسی، تذهیب، جلدسازی، کاغذسازی و... ایران اسلامی در ادوار مختلف تاریخی است که می‌تواند مورد تحقیق و تحلیل پژوهش‌گران داخلی و خارجی قرار گیرد.
از جمله کتاب‌های چاپ سنگی آثار عطار در این کتابخانه می‌توان به دو کتاب منطق‌الطیر و مظهر‌العجایب که به ترتیب در سال‌های 1319 و 1323 هجری قمری در تهران به چاپ رسیده است، اشاره کرد.
همچنین کتاب منطق‌الطیر دیگری که در سال 1313 هجری قمری در بمبئی منتشر شده در کنار کتاب چاپ سنگی تذکره‌الاولیاء که در سال 1307 هجری قمری در لاهور چاپ شده است، در این مجموعه به چشم می‌خورد.
در حال حاضر حدود 20 هزار عنوان نسخه خطی اعم از آثار قرآنی، علمی، ادبی و... متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی اسلام در گنجینه کتابخانه ملی ملک نگهداری می‌شود. برخی از آثار کم‌نظیر این مجموعه خطی در تالارهای موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
این موقوفه در راستای حفظ نسخه‌های خطی و ارائه خدمات بهتر به پژوهش‌گران اقدام به فهرست‌نویسی، دیجیتال‌سازی و تهیه نسخه پشتیبان از این آثار کرده است. علاقه‌مندان برای استفاده از این آثار ارزشمند خطی و چاپ سنگی می‌توانند به تالار محققان این کتابخانه مراجعه کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و در حال حاضر همه روزه جز تعطیلات رسمی، از ساعت 8:15 تا 16:45(پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:45)، به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)، پذیرای اهل علم و پژوهش است.
25 فروردین در تقویم ملی ایران روز بزرگداشت فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطار نیشابوری(540 – 618 قمری) نام‌گذاری شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.