.

گزارشی از فعالیت‌های 3 ساله کشت‌وصنعت انابد؛

افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی تا توسعه برون‌سپاری

وقتی موضوع موقوفه آن هم در حوزه کشاورزی در میان باشد، پس از لزوم حفظ اراضی موقوفه، مسئله اشتغال‌زایی، تولید محصولات استراتژیک و حتی محرومیت‌زدایی مطرح می‌شود.

1398/1/26 دوشنبه

کشت و صنعت انابد تابعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی سازمان اقتصادی رضوی، از مجموعه‌هایی است که در کنار حفظ اراضی موقوفه، تمام تلاش خود را برای بهره‌وری حداکثری این اراضی در زمینه‌های مختلف به کار بسته است. این مجموعه با واقع شدن در شهر انابد به عنوان منطقه‌ای محروم، توانسته به صورت سالانه برای 50 هزار نفر کارگر روزمزد زیر نظر پیمان‌کاران و حدود 80 نفر پیمان‌کار آبیاری‌، دامداری و راننده‌های تراکتور، و 50 نفر نیروی دائم‌، اشتغال ایجاد کند که حکایت از اجرای صحیح اصل موقوفه در راستای خدمت به عموم مردم دارد. این کشت و صنعت با تولید محصولات کشاورزی گندم، جو، کلزا، ذرت علوفه‌ای، یونجه، پسته، خربزه، هندوانه آجیلی، پنبه، بذر پنبه و همچنین پرورش دام سبک، اقدامات خوبی را در راستای توسعه برون‌سپاری واحدهای کشاورزی به بخش خصوصی، افزایش بهره‌وری و اشتغال جوانان به صورت پیمان‌کاری در واحدهای دامی، کشاورزی و باغی خود انجام داده که تولید انحصاری دو رقم بذر پنبه رقم‌های ورامین و خورشید در کشور و تولید محصول کینوا توسط این مجموعه برای نخستین بار در کشور، گواه این ادعا است. در این گزارش سعی شده به مهم‌ترین اقدامات کشت و صنعت انابد در 3 سال اخیر پرداخته شود.

کشت خاویار گیاهی 
کشت محصول جدید کینوا یا همان خاویار گیاهی به عنوان محصولی با نیاز آبی کم، مقاوم به شوری با ارزش غذایی مناسب و قابل رقابت با محصولات به واسطه وجود آهن و پروتئین، از سال 1395 در دستور کار کشت و صنعت انابد قرار گرفته است. انتقال دانش فنی تولید کینوا از موسسه تحقیقات شوری ایران به این کشت و صنعت و تولید انحصاری محصول جدید کینوا از سوی موسسه تحقیقات شوری ایران از سال 1396 به مدت 3 سال به کشت و صنعت انابد، بخشی دیگر از افتخارات مجموعه مذکور در زمینه کشت کینوا به شمار می‌رود.

برون‌سپاری واحد دامداری 
طی بررسی‌های انجام شده واحد دامداری کشت و صنعت انابد از سال 1394 به صورت برون‌سپاری به پیمان‌کار واگذار شده است و از سال 1397 طی 3 واحد پیمان‌کاری اداره می‌شود که با این برون‌سپاری علاوه بر کنترل و تولید بهتر دام، سالانه برای حدود 13 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

تغییر روش کشت محصولات
کشت و صنعت انابد با توجه به بحران کم‌آبی حاکم بر کشور و لزوم توسعه کشاورزی نوین، روش کشت محصولات را از ردیفی به کفکار تغییر داده است. به این ترتیب با استفاده از روش کشت مذکور، علاوه بر افزایش محصول در برابر شوری، مصرف بذور 20 تا 30 درصد کاهش می‌یابد.

اجرای سیستم‌های نوین آبیاری
اجرای 700 هکتار آبیاری تحت فشار و 244 هکتار سامانه آبیاری در حال اجرا به صورت سیستم تیپ و همچنین 40 هکتار به صورت سیستم سنتر، با هزینه‌ای بالغ بر 80 میلیارد ریال تنها بخش کوچکی از اقدامات این کشت و صنعت را در راستای مدیریت منابع آبی و صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی به خود اختصاص داده است. با اجرای این سیستم‌ها حدود 40 درصد مصرف آب بهینه شده و از طرفی کودهای مصرفی به طور کامل در دسترس گیاه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه علاوه بر کاهش هزینه‌ها، با افزایش تولید محصول روبه¬رو هستیم.

کشت گیاهان دارویی
کشت و صنعت انابد با رویکرد اصلاح الگوی کشت محصولات، تولید زیره و کینوا را به عنوان محصولاتی با نیاز آبی کم جایگزین غلات کرده است. این دو محصول علاوه بر کم آب بر بودن، طول دوره حدود 100 روزه دارند و از طرفی دارای خواص تغذیه‌ای و دارویی خاصی می‌باشند.

ورود به عرصه آموزش
بر اساس قرارداد منعقده فی‌ما‌بین کشت و صنعت انابد و اداره آموزش و پرورش شهرستان بردسکن، حدود 60 نفر از دانش‌آموزان شهر انابد و روستاهای اطراف توسط این مجموعه در رشته‌های باغبانی و دامپروری آموزش داده شده‌اند.

تولید 9200 تن محصول
این کشت و صنعت سالانه 3 هزار و 700 تن محصول پاییزه شامل گندم، جو، کلزا، زیره و کینوا و همچنین 5 هزار و 500 تن محصول بهاره از قبیل پنبه، یونجه، ذرت، خربزه و پسته تولید می‌کند.

تولیدکننده انحصاری ارقام پنبه
کشت و صنعت انابد با ثبت کارنامه‌ای درخشان در زمینه تولید ارقام مختلف پنبه توانسته، تولید و توزیع انحصاری دو رقم پنبه دریافت کند که بر این اساس رقم ورامین از سال 1393 و خورشید از سال 1396 از سوی موسسه تحقیقات پنبه کشور به این کشت و صنعت واگذار شده است. لازم به یادآوری است، پنبه رقم خورشید حدود 30 روز نیاز آبی کمتر در مقایسه با رقم ورامین دارد.

برون‌سپاری واحد خدمات کشاورزی
آماده‌سازی و کشت به موقع محصولات با پیشرفته‌ترین ادوات کشاورزی، یکی دیگر از فعالیت‌های کشت و صنعت انابد به شمار می‌رود که از طریق برون‌سپاری واحد خدمات کشاورزی محقق شده است. در این راستا تمامی امور کشت و کار و برداشت با نظارت کارشناسان مجموعه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که این مهم به نوبه خود اشتغال‌زایی برای حدود 20 نفر را به دنبال داشته است.

برداشت محصولات با به‌روزترین تکنولوژی
کشت و صنعت انابد با بهره‌گیری از به‌روز‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی، محصولات خود را برداشت می‌کند که می‌توان به برداشت پنبه توسط غوزه‌چین اشاره کرد. علاوه بر این، این کشت و صنعت در زمینه محصول زیره با همکاری بخش خصوصی در حال بررسی و طراحی چند نوع دستگاه برای برداشت است.

تولید بذر پنبه
یکی از فعالیت‌های مهم کشت و صنعت انابد، تولید بذر پنبه است که پس از جمع‌آوری و استحصال در کارخانه‌های پنبه و کارخانه لینتر‌گیری کاشمر تولید می‌شود. بذور حاصل از تصفیه در کارخانجات پنبه پاک‌کنی به کارخانه دلینته انتقال یافته و بعد از کرک‌زدایی بر اساس استاندارد موسسه بذر و نهال کشور بسته‌بندی شده و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.