.

یک کارشناس دینی:

انتخاب دوست نقش مهمی در سعادت یا شقاوت انسان دارد

یک کارشناس دینی گفت: انتخاب دوست نقش مهمی در سعادت یا شقاوت انسان دارد.

1398/1/26 دوشنبه

به گزارش خبرنگار آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید رجایی خراسانی در سلسله جلسات سخنرانی حرم مطهر رضوی که ظهر امروز در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: جوانی بهترین فرصت برای عبادت خدا و مشغول شدن به کارهای عبادی است.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین نکاتی که جوانان باید به آن توجه کنند انتخاب دوست و همنشین در این دوران است. از آنجا که دوست نقش مهمی در شخصیت و نحوه عملکرد او دارد بنابراین جوان باید در انتخاب دوست دقت بیشتری کند.
سخنران حرم مطهر رضوی با بیان اینکه در روایات اسلامی دوستی با برخی از افراد منع شده ابراز کرد: جوان در اوج قله قدرت و توانایی قرار دارد. اگر با افراد خوب همنشین شود می‌تواند با کمک آنها به اوج سعادت برسد و همچنین دوستی با افراد بی‌ایمان او را به نهایت شقاوت می‌رساند.
وی ابراز کرد: از جمله افرادی که همنشینی با آنها منع شده انسان‌های دروغ‌گو است. چرا که دروغ کلید همه بدی‌هاست. در برخی از روایات از دروغ‌گویی به عنوان گناهی بالاتر از شراب‌خواری، یاد شده است.
سخنران حرم رضوی افزود: به خاطر تاثیرپذیری جوان از دوست و همنشین سفارش شده که از رفت و آمد، همنشینی  و هم‌صحبتی با فرد دروغ‌گو پرهیزکند؛ چرا که خود او هم به این گناه آلوده خواهد شد.
 وی از قاطع رحم و کسی که با اقوام و خویشان درجه یک خود قطع ارتباط کرده به عنوان دیگر افرادی نام برد که نباید با او رفت و آمد کرد و گفت: قاطع رحم مورد لعنت خداوند است و این رفتار او قطعا در کسی که با او نشست و برخاست دارد نیز تاثیر می‌گذارد.
رجایی خراسانی افزود: صله ارحام سفارش اکید اسلام است و کسی که با اقوام خویش رفت و آمد کند و به آنها سر بزند خدا و رسولش را خشنود کرده است.
وی ادامه داد: در روایات همچنین دوستی و همنشینی با افراد بخیل منع شده چرا که انسان بخیل ما را به بخل‌ورزی دعوت می‌کند. نقطه مقابل بخل سخاوت‌مندی است که موجب افزایش رزق و روزی انسان می‌شود. سخاوت از صفات خداوند باریتعالی است. انسان باید صفات خوب از جمله سخاوت و دست و دل بازی را در وجود خود تقویت کند و اگر با افراد بخیل نشست و برخواست داشته باشد خودش نیز اهل بخل ورزیدن خواهد شد.
وی یادآور شد: همنشینی با فاسد نیز از جمله مواردی است که در روایات از آن منع شده‌ایم چرا که آدم فاسد هیچ قید و بندی ندارد و هر کاری که می‌خواهد انجام می‌دهد. کسی که با آدم فاسد دوستی کند خود او نیز فاسد می‌شود چرا که قبح کارهای زشت در نظر او از بین می‌رود.  
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.