.

گزارشی از اقدامات شرکت کسب‌وکار رضوی در سالی که گذشت؛

توسعه فضای کسب‌ و کار در کشور توسط آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی به عنوان نهادی حاکمیتی و دارای اعتبار و سرمایه اجتماعی که در زمینه اقتصادی به عنوان بخش خصوصی و در قالب شرکتی و ذیل قانون تجارت فعالیت می‌کند می‌تواند با وجهه دوگانه حاکمیتی - خصوصی خود به ساماندهی و توسعه کسب و کار در کشور بپردازد.

1398/1/28 چهارشنبه

شرکت کسب و کار رضوی تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی با وجود تأسیس در سال گذشته، توانسته با بررسی وضعیت موجود به نقش کلیدی و البته مغفول برای خود دست پیدا کند؛ فعالیتی که از آن با عنوان ایفای نقش هماهنگ‌کنندگی میان نهادهای حامی و عوامل مؤثر در شکل‌گیری کسب و کار در قالبی منسجم، شفاف و کارآمد یاد می‌شود. بدیهی است ایفای صحیح و مؤثر این نقش کمک می‌کند تا منابع موجود و برنامه‌های حمایتی به متقاضیان و صاحبان حقیقی کسب و کار هدایت و در نتیجه علاوه بر ارتقای بهره‌وری و اثربخشی برنامه‌ها و منابع، فضای کسب و کار و تولید ارزش افزوده تقویت یافته، مسأله اشتغال و معیشت جامعه حل شده که این مهم در نهایت به رشد و توسعه خواهد انجامید. در این گزارش به یکی از فعالیت‌های شرکت کسب و کار رضوی در سال 1397 پرداخته‌ایم.

توانمند‌سازی کشاورزان
توانمند‌سازی کشاورزان با حداقل سه هکتار زمین در روستای جنت‌آباد شهر ایرانشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان یکی از اقدامات مهم شرکت کسب و کار رضوی در سال 1397 را به خود اختصاص داده است، فعالیتی که با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی انجام شده است. با توجه به خشكسالی‌های اخير در منطقه سيستان، علوفه موجود در منطقه به هيچ عنوان جوابگوی ساماندهی خوراك دام نیست و اين در حالی است كه در مناطق وسيعی از بلوچستان منابع عظيمی برای تأمين بخش اعظمی از علوفه مورد نياز موجود می‌باشد. متأسفانه به دليل عدم ارائه آموزش‌های لازم و كشت سنتی، حجم عظيمی از اين منابع بلا استفاده مانده و در مواردی كه مورد بهره‌برداری واقع شده‌اند، شاهد حداقل بهره‌وری ممكن هستيم، لذا با توجه به نياز مبرم كشور به علوفه و جلوگيری از هدررفت منابع طبيعی، به ویژه آب، شرکت کسب و کار رضوی طرح توانمندسازی كشاورزان با حداقل 3 هكتار زمين زراعی را اجرا کرده است. در اين طرح نهاده‌های توليد از قبيل بذر، كود و سم و همچنين تجهيزات مكانيزه كشاورزی به كشاورزان اعطا شده و آموزش‌ها و مشاوره‌های فنی مورد نياز به منظور افزايش بهره‌وری به كشاورزان ارائه می‌شود؛ در نهايت محصولات توليدی به صورت تضمينی از كشاورزان خريداری شده تا دغدغه بازار كشاورزان کاهش پیدا کند. علاوه بر این، افزايش بهره‌وری در هكتار باعث كاهش قيمت تمام شده علوفه توليدی می‌شود که اين مسأله افزايش انتفاع دامداران را به دنبال دارد. از دستاوردهای دیگر اين طرح، اتصال بين دو منطقه سيستان و بلوچستان با دو قوميت و مذهب متفاوت است که این امر باعث ايجاد و تقويت تعاملات اجتماعی و گره زدن منافع اقتصادی بين دو منطقه و در نهايت تعميق وحدت پايدار می‌شود.

ایجاد کارگاه خوراک دام
شرکت کسب و کار رضوی در سال جاری و با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی، کارگاه خوراک دامی را در بخش بمپور شهر ایرانشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان احداث کرده است. در مواردی كه برداشت مناسبی از زمين‌های زراعی انجام می‌شود، نبود كارگاه‌های فرآوری و بسته‌بندی خوراك دام، منجر به كاهش زمان ماندگاری و ارزش غذايی علوفه شده و در نهايت كاهش درآمد كشاورز و مواجه شدن دامدار با كمبود علوفه مغذی و با قيمت مناسب را در پی دارد. در اين طرح با استفاده از دستگاه‌های مكانيزه و ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های فنی، علوفه‌های مختلف دام با يكديگر تركيب شده تا علوفه‌ای يك‌دست، مغذی، با قيمت مناسب و ماندگاری بسيار بالا در حدود يك سال و نيم و همچنین برای دوره‌های مختلف پرواربندی حاصل شود. ضمن این که محصولات توليدی به صورت تضمينی از توليدكنندگان خريداری می‌شود. از ابعاد ديگر مثبت طرح مذکور می‌توان به فرآوری ضايعات زراعی و باغی از قبيل نخيلات و موز به منظور توليد خوراك دام اشاره کرد. در حال حاضر نه تنها استفاده بهينه‌ای از اين ضايعات نمیشود، بلكه به يكی از معضلات بزرگ منطقه در بخش كشاورزی مبدل شده‌اند؛ سالانه حجم عظيمی از محصولات كشاورزی منطقه به دليل آتش‌سوزی نخلستان‌ها و تكثير انواع آفات و امراض از بين می‌روند و واقعيات ميدانی و نظر كارشناسان حاكی بر آن است كه ضايعات نخيلات اصلی‌ترين دليل اين معضلات می‌باشند. بنابراين طرح ایجاد کارگاه خوراک دام كه منطقه عملياتی آن بلوچستان در نظر گرفته شده، مكمل طرح توانمندسازی دامداران سيستان و طرح توانمندسازی كشاورزان با حداقل 3 هكتار زمين زراعی بلوچستان است.

طرح فرآوری ضایعات خرما
شرکت کسب و کار رضوی در اقدامی دیگر در سالی که گذشت، کارگاه خوراک دام از نخیلات را در بخش بمپور شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان ایجاد کرد. با توجه به اینکه توليد خرما در منطقه مذکور محور اصلی اشتغال به شمار می‌رود، در كنار اين فعاليت خوب اقتصادی كه منافع زيادی برای منطقه دارد، چرخه‌های تكميلی را می‌توان قرار داد تا از ضايعات و توليدات ناقص اين بخش بهره جست. از جمله اين موارد، ضايعات نخل خرما در فصل هرس است كه با فرآيندی تدريجی و با استفاده از ملاس چغندر قند و همچنين شيره ضايعاتی و ضايعات خرمای توليد شده، می‌توان آن را فرآوری و تبديل به علوفه خوراك دام کرد. شرکت کسب و کار رضوی با اجرای این طرح، به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کرده که می‌توان به فراهم شدن امكان آموزش افراد درگير در امر باغداری، توليد خوراك و بخش فروش يا بازرگانی فراهم شده به صورت كاملا تخصصی و حرفه‌ای در زمينه فعاليت خود اشاره کرد. همچنین در صورت جمع‌آوری ضايعات از سطح باغات، ضمن کاهش امكان آتش‌سوزی در باغات، از پيدايش بيماری‌های قارچی و نماتد خاك نيز جلوگيری به عمل می‌آيد. علاوه بر این، با انجام هرس از سوی شبكه توليد خوراك به صورت رايگان، هزينه‌های توليد در باغات كاهش و بهره‌وری افزايش خواهد یافت. ايجاد اشتغال پايدار با تقسيم كار مناسب در بدنه تعاونی تشكيل شده در امور تهيه خوراك، دامداری، فرآوری محصولات و بازرگانی محصولات توليد شده، یکی دیگر از مزایای احداث کارگاه خوراک دام از نخیلات به شمار می‌رود.

توانمندسازی دامداران
توانمندسازی دامداران با تحویل دام سبک در سال 1397 در دهستان‌های زهک، خمک و جزینک زابل و همچنین روستاهای اطراف آن، طرح دیگر این شرکت می‌باشد که با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی عملیاتی شده است. در رسته دام سبك در سيستان حدود هزار و 600 نفر دامدار وجود دارد كه از اين ميزان حدود هزار و 400 نفر دامدار زير 50 رأس هستند، حال آن كه از اين تعداد 400 نفر دامدار خرد هستند. با توجه به خشكسالی شديد سال گذشته، اين تعداد به فكر فروش دام خود بوده تا بيش از اين ضرر و زيان نبينند، از طرفی خانواری كه تنها درآمد آن يارانه و دام است، وقتی دام خود را از دست دهد ديگر سرمايه‌ای برای ادامه امرار معاش خود نداشته و بالاجبار به سمت مهاجرت سوق پيدا می‌كند. اگر به اين جمعيت تعدادی ديگر كه در زمينه دام سنگين و طيور نيز فعاليت دارند اضافه شود مشخص خواهد شد چه فاجعه‌ای در راه است. در همین راستا در فاز نخست طرح شرکت کسب و کار رضوی، 200 نفر از اين تعداد سامان يافته و به مرور زمان تا 4 سال اين رقم به هزار و 400 نفر خواهد رسيد؛ در واقع در فاز نخست افرادی كه بيشترين آسيب را دیده‌اند و در فازهای بعدی افرادی كه به مرور زمان ممكن است وضعيتشان رو به وخامت برود مدنظر قرار می‌گيرند.


گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.