.

کشت سالانه غلات در 1600 هکتار از اراضی مزرعه نمونه

مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی گفت: سالانه هزار و 600 هکتار از اراضی مزرعه نمونه به کشت غلات اختصاص داده می‌شود.

1398/1/31 شنبه

علی اورعی زارع در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد: این مجموعه در راستای اهداف استراتژیک خود و به منظور تأمین نیاز غذایی مردم به انواع غله، همه ساله نسبت به کشت محصولاتی نظیر گندم، جو، کلزا و تریتیکاله اقدام می‌کند.
وی با اشاره به استفاده از بذور مرغوب گواهی شده در تولید این محصولات افزود: خوشبختانه این کشت و صنعت با در نظر گرفتن برنامه‌های تغذیه‌ای مناسب، مدیریت آبیاری و مبارزه با آفات و علف‌های هرز، به عنوان تولید‌کننده برتر در زمینه تولید غلات در سطح استان شناخته شده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی ادامه داد: برای برداشت این محصولات نیز از مدرن‌ترین ماشین‌آلات برداشت در قالب قراردادهای برون‌سپاری استفاده می‌شود تا میزان ضایعات هنگام برداشت به حداقل ممکن کاهش داده شود.
اورعی زارع درباره تولید بذر غلات توسط این کشت و صنعت گفت: مزرعه نمونه از چند سال قبل تا کنون با استفاده از تجهیزات بوجاری بذر، نسبت به تولید بذور غلات شامل گندم، جو و تریتیکاله اقدام کرده است.
وی ادامه داد: برای این منظور همه ساله بذور مادری از ارقام مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی استان تهیه شده و پس از انتخاب اراضی مناسب که دارای شرایط مورد نظر برای تولید بذر به لحاظ عدم آلودگی به علف‌های هرز، رعایت فاصله مناسب با اراضی دیگر و به ویژه حاصل‌خیزی خاک باشند، این اراضی آماده‌سازی و کشت انجام می‌شود.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی با اشاره به عملیات به زراعی صورت گرفته در اراضی بیان کرد: در طول فصل رشد غلات، عملیات زراعی مختلف شامل مبارزه با علف‌های هرز، تغذیه گیاهی مناسب، مبارزه با آفات به خصوص آفت سن و مخلوط کشی، شناسایی و ریشه‌کنی بوته‌های گندم روییده شده از سایر ارقام صورت می‌گیرد.
اورعی زارع تأکید کرد: تمامی این اقدامات زیر نظر کارشناسان موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور و به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در نهایت محصول تولیدی به صورت کاملاً مکانیزه برداشت شده و به انبار واحد بوجاری حمل می‌شود.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی درباره واحد بوجاری این مجموعه گفت: در واحد بوجاری که پس از اتمام برداشت شروع به فعالیت می‌کند، با استفاده از ماشین‌آلات ویژه و با برخورداری از کارشناسان و کارکنان زبده و متخصص، عملیات بوجاری به منظور جداسازی دانه‌های شکسته، سنگریزه و اجسام خارجی، بذر علف‌های هرز و به طور کلی هر نوع ناخالصی از بذور تولیدی انجام می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.