.

تولید بهترین پسته از اراضی شور و کم‌آب کشت ‌و صنعت سرخس

مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی از تولید بهترین محصول پسته از اراضی شور و کم‌آب این مجموعه خبر داد.

1398/2/2 دوشنبه

حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: كشت محصول پسته به عنوان محصولی استراتژيك و اقتصادی در شهرستان سرخس به عنوان خاستگاه اوليه پسته در ايران بسيار حائز اهميت است.
وی ادامه داد: همچنین شرايط اقليمی منطقه و سازگاری درختان پسته با شرايط نامساعد محيطي از جمله شوری آب و خاك، مقاومت به خشكی و كم آبی سبب شده تا کاشت باغات پسته در مقايسه با كشت ساير محصولات باغی اهمیتی دو چندان داشته باشد.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی با اشاره به 194 هكتار سطح زير كشت پسته در باغات این مجموعه گفت: از این میان، 119 هكتار بارده و 75 هكتار در جريان تكميل است.
مهدی‌زاده ادامه داد: تا کنون 106 هكتار باغ رضوی در مجاورت روستای كچولی، 42 هكتار باغ جنگل در غرب شهرستان و 46 هكتار باغ فرودگاه در جنوب غرب شهرستان و در مجاورت روستای حسن‌آباد احداث شده است.
وی درباره میزان برداشت محصول سال گذشته بیان کرد: با توجه به اينكه پسته محصولی است كه دارای سال‌آوری می‌باشد و سال 1397 - 1396 سال ناآور برای باغات پسته محسوب می‌شد، لذا در مجموع و از سطح 119 هكتار باغات مجموعه، 56 هزار و 685 كيلوگرم پسته تر برداشت شده است.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی ادامه داد: در باغات كشت و صنعت سرخس به دليل قديمی بودن و كاشت ارقام به صورت مختلط و مخلوط شامل زودرس و ديررس، سعی می‌شود مناسب‌ترين تاريخ برای برداشت محصول انتخاب شود.
مهدی‌زاده افزود: معمولا هر ساله برداشت محصول پسته از شهريور ماه به وسيله نيروی كارگر انجام می‌گيرد كه بلافاصله پس از جمع‌آوری برای فرآوری به ترمينال پسته منتقل می‌شود.
وی كوددهي و تغذيه گياهی مناسب و متناسب با نياز باغات در تمامی مراحل رشدي را از جمله اقدامات مورد نیاز برای توليد محصولاتی با كيفيت عنوان کرد.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی با تأکید بر لزوم توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در باغات پسته گفت: وضعیت کمبود آب در کشور به گونه‌ای بحرانی شده است که تمامی سازمان‌های و کشت و صنعت‌ها باید نسبت به تجهیز باغات و اراضی خود به سامانه‌های نوین آبیاری اقدام کنند.
مهدی‌زاده ادامه داد: با توجه به اينكه آبياری در باغات پسته این کشت و صنعت به روش غرقابی و سنتی انجام می‌شود، لذا از سال گذشته برای دریافت و بهره‌مندی از تسهيلات دولتی و پياده‌سازی سيستم آبياری كم فشار، مراحل اوليه عملیات نقشه‌برداری و طراحی سيستم آبياری توسط پيمان‌كاران و شركت‌های مشاور انجام شده است و كماكان ادامه دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.