.

کشت‌وصنعت باغات رضوی؛ الگوی باغداری نوین

ایجاد باغ‌های الگویی یا به عبارتی باغداری نوین، بهترین راه برای کسب بیشترین بازدهی، کاهش هزینه‌های اضافی و حتی مبارزه با سرمازدگی و... است،

1398/2/3 سه‌شنبه

اقدامی که مستلزم به کارگیری روش‌های نوین، علمی و فنی می‌باشد. کشت و صنعت باغات تابعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع آستان قدس رضوی نمونه عینی الگوی باغداری مدرن است که در زمینه تولید محصولات با کیفیت، حفظ و احیاء باغات و اراضی در اختیار و همچنین ارائه خدمات فنی و پشتیبانی در زمینه‌های علوم باغبانی به متقاضیان در سراسر کشور فعالیت می‌کند. نهال‌های تولیدی این مجموعه، جزء با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین نوع نهال در سطح کشور به شمار می‌رود. همچنین باغات مدرن و متراکم موجود در باغ ملک‌آباد را می‌توان نمونه انحصاری دیگری از دستاوردهای این کشت و صنعت در سطح کشور دانست. در این گزارش به سراغ مهم‌ترین فعالیت‌های کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی در زمینه باغداری طی 3 سال گذشته رفته‌ایم.

احیای باغ ملک آباد
احداث باغات جدید و احیای باغ ملک‌آباد به دلیل نقش انکارناپذیر و مهم آن در تأمین فضای سبز مشهد، یکی از اقدامات ارزشمند کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی به شمار می‌رود. در سال 1393 اراضی مشجر باغ ملک‌آباد شامل 75 هکتار قطعه غیر اقتصادی، 75 هکتار قطعه درخت زیر 5 سال و در سن سرمایه‌گذاری و 80 هکتار اراضی بایر و همچنین تعداد اصله‌های درختان مثمر شامل 56 هزار و 250 تعداد بوده است. با عملیاتی که از پایان سال 1394 آغاز شده و تا کنون ادامه داشته است، تعداد درختان کاشته شده جدید مثمر به بیش از 132 هزار اصله رسیده و تعداد درختان این باغ با افزایش 3 برابری، در حال حاضر 188 هزار و 250 اصله است. کشت متراکم ستونی با تراکم بیش از 4 هزار اصله نهال در هر هکتار از ارقام سیب و گلابی با بهره‌گیری از علوم و فنون روز باغبانی در سطح 20 هکتار و کشت متراکم غیرستونی انواع درختان هسته‌دار در مساحتی بیش از 45 هکتار از جمله اقدامات سازنده و موثر در احیای باغ ملک‌آباد بوده است.

کشت نیمه‌متراکم در باغ امام رضا(ع)
از سال 1395 احیای سایر باغات در دستور کار کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی قرار گرفته است. با این هدف، در باغ قدیمی امام رضا(ع) که بیش از 70 درصد از سطح مشجر مثمر آن دارای درختانی با عمر بیش از 40 سال و کم‌بازده اقتصادی بوده، در سال‌های 1396 و 1397 بیش از 18 هکتار از درختان قدیمی با انواع نهال‌های مثمر از ارقام هسته‌دار و با آرایش کشت نیمه متراکم جایگزین شده است. این مجموعه همچنین توسعه این باغ را به مساحت 15 هکتار دیگر در اولویت برنامه‌های اجرایی خود قرار داده است. در سایر باغات قدیمی با کارشناسی‌های صورت گرفته، در تمامی قطعات باغی که دارای درختان آلوده، خشک و... بوده‌اند، نهال‌های جدید به عنوان کشت خطایی جایگزین آن‌ها شده است.

احداث گلخانه 2 هکتاری
این کشت و صنعت با هدف بهره‌گیری حداکثری از منابع آب و خاک و انرژی و بهبود توسعه کشت‌های گلخانه‌ای با آخرین فناوری‌های روز و افزایش کار‌آفرینی، عملیات اجرایی ساخت گلخانه در زمین 3 هکتاری واقع در فرامرز عباسی را از سال 1396 آغاز کرده است. در این پروژه و در سطح 18 هزار متر مربع مسقف و به تعداد 24 واحد، تنوعی از تمامی محصولات قابل کشت گلخانه‌ای اعم از صیفی‌جات، محصولات جالیزی، گیاهان دارویی و گل شاخه بریده در برنامه کاشت مجموعه قرار دارد.

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در باغات
در طی سال‌های 1395 و 1396 و با بهره‌گیری از تسهیلات کشاورزی و خودیاری مجموعه، 36 هکتار از مساحت باغ میانی ملک‌آباد که طی 50 سال گذشته به صورت سنتی آبیاری می‌شده، زیر پوشش شبکه آبیاری تحت فشار قرار گرفته است. با این اقدام میزان بهره‌وری آب به بیش از 50 درصد و راندمان آبیاری بیش از 40 درصد در سطح نواحی تحت پوشش افزایش داشته است. اجرای شبکه آبیاری تحت فشار در سطح 32 هکتار در باغات امام رضا(ع) و ملک‌آباد، بخشی دیگر از فعالیت‌های این مجموعه در راستای مدیریت بهینه منابع آبی به شمار می‌رود. طی 3 سال گذشته در مساحت 17 هکتار در باغ ملک‌آباد و 15 هکتار در باغ امام رضا(ع)، قطعاتی که فاقد شبکه آبیاری و عملاً غیرقابل استفاده بوده‌اند با اجرای شبکه آبیاری تحت فشار در حال حاضر زیر کشت نهال و در آستانه بازدهی اقتصادی قرار دارند. با این اقدامات دیگر هیچ قطعه باغی در اراضی تحت پوشش وجود ندارد که زیر پوشش شبکه آبیاری تحت فشار قرار نگرفته باشد.

اجرای شبکه آبیاری فضای سبز
کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی از سال 1395 تا 1397 شبکه آبیاری فضای سبز را واحدهای تحت پوشش خود اجرا و تأسیسات و هد‌کنترل‌های باغات و زراعت‌های تحت پوشش را نوسازی کرده است. با اجرای بیش از 5 کیلومتر طول شبکه اصلی آبیاری تحت فشار فضای سبز در باغ ملک‌آباد، جداسازی آبیاری فضای سبز از آبیاری درختان در این باغ انجام شده است. همچنین نوسازی و نصب تأسیسات هدکنترل‌ها و فیلتراسیون‌های آبیاری در سطح باغات و زراعت‌های مجموعه با ارزش بیش از 2 میلیارد ریال طی 3 سال اخیر، اقدامات دیگر واحد امور آب کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی را به خود اختصاص داده است.

احیا و لای‌روبی قنوات
کشت و صنعت باغات آستان قدس رضوی طی سال‌های 1395 و 1396 با هدف بهره‌وری پایدار و صیانت از منابع آبی قنات این میراث ماندگار، عملیات لای‌روبی، حفر چاه‌های جدید، نوبری و بغل‌بری قنات فصلی بیلدر را به طول هزار و 800 متر و تعداد 12 حلقه چاه انجام داده که این مهم به آبدهی قنات بیش از 25 لیتر بر ثانیه افزوده است. احیای قنوات قدیمی خارج از محدوده شهر مشهد و مسیریابی و مشخص کردن محدوده‌ها و حریم‌های قنوات و رفع تصرفات و بهره‌برداری مجدد از این قنات‌ها، از اقدامات دیگر این مجموعه در زمینه احیا و لای‌روبی قنوات به شمار می‌رود.

توسعه نهالستان
کشت و صنعت باغات توانسته کارنامه درخشانی را از سال 1395 تا 1397 در زمینه توسعه نهالستان از طریق تکثیر گونه‌های مثمر و غیرمثمر گواهی‌دار پایه بذری و رویشی از خود بر جای بگذارد. تولید و گسترش نهال‌های مثمر و غیرمثمر مقاوم به شرایط اقلیمی و آفات و بیماری‌ها در سطح 30 هکتار بر روی پایه‌های بذری، به ویژه بر روی پایه‌های رویشی، اخذ گواهی سلامت و شناسه از سوی وزارت جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی و مرکز تحقیقات و گواهی بذر و نهال با انجام مکرر آزمایشات مربوط به آب و خاک و ایجاد مرکز تخصصی و انجام مشاوره در رابطه با نحوه کاشت نهال، نوع نهال با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه کاشت و نحوه مبارزه با آفات و بیماری‌ها به صورت حضوری در محل نهالستان و غیرحضوری به صورت تلفنی، از جمله فعالیت‌های این مجموعه در حوزه نهال است. نهالستان بزرگ آستان قدس رضوی با هدف ارتقای کیفیت و اصلاح ارقام مقاوم به آفات و باردهی بالا در 3 سال گذشته میزان تولید نهال را از 100 هزار به بیش از 500 هزار نهال رسانده که این رقم افزایش بیش از 4 برابری داشته است. کشت و صنعت باغات همچنین نسبت به خرید 100 هزار اصله پایه رویشی و کشت آن در نهالستان رضوی با هدف گسترش پایه‌های رویشی و حذف تدریجی پایه‌های بذری اقدام کرده است.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.