.

طی سال 1397 صورت گرفته است؛

آبیاری 350 هکتار از اراضی زراعی کشت‌ و صنعت سرخس با استفاده از سیستم‌های مدرن

مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی گفت: حدود 350 هکتار از اراضی زراعی این کشت‌ و صنعت در سال گذشته با استفاده از سیستم‌های مدرن آبیاری شده است.

1398/2/3 سه‌شنبه

حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در این راستا آبیاری 280 هكتار يونجه، 50 هكتار گندم و 20 هكتار كلزا با استفاده از سيستم تحت فشار باراني سنتر پيوت انجام شده است.
وی با اشاره به رویکرد این کشت و صنعت از توسعه سیستم‌های نوین آبیاری با توجه به بحران کمبود آب در کشور گفت: توسعه سيستم‌هاي نوين آبياري باعث صرفه‌جويي در مصرف آب چاه‌ها و هدر‌رفت آب، كاهش زمان آبياري و تسريع در روند آبياري مي‌شود.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین می‌توان افزايش سطح زير كشت انواع محصولات و امکان انجام آبياري منظم و دقيق را نام برد.
مهدی‌زاده كاهش رشد علف‌هاي هرز و بالارفتن كارايي مصرف آب در تمامي محصولات را بخشی دیگر از مزایای سیستم‌های تحت فشار و مدرن عنوان کرد.
وی تأکید کرد: با توجه به اينكه تغييرات اقليمي در سال‌های اخير موجب كاهش نزولات جوي و كاهش استفاده از آب‌هاي سطحي به ويژه سد دوستي در منطقه شده و نیز از طرفي استحصال بي رويه آب از منابع آب زيرزميني، نامطلوب شدن كيفيت آب آبياري را به دنبال داشته است، لذا تجهيز اراضي به سامانه‌هاي نوين آبياري با هدف مديريت مصرف بهینه آب و منابع آبی ضرورتی دو چندان پيدا مي‌كند.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی درباره برنامه‌های این مجموعه برای اجرای سامانه نوین آبیاری در سال 1398 بیان کرد: تمامي اراضي تحت اختيار مجموعه به انواع سيستم‌هاي نوين آبياري مجهز و سیستم‌های آبیاری تحت فشار در این واحد در سال 1398 تکمیل خواهد شد.
مهدی‌زاده ادامه داد: در این راستا و طی سال جاري بخش وسیعی از اراضي این کشت و صنعت به انواع سيستم‌هاي نوين آبياري كم فشار و تحت فشار باراني سنترلينير و تحت فشار نوار تيپ مجهز خواهد شد.
وی افزود: همچنين برنامه‌ریزی شده تا حدود 15 هكتار از اراضي اختصاص داده شده به كشت يونجه با استفاده از سيستم آبياري زیر سطحی آبیاری شود.
مدیر کشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوی هدف از این اقدام را كاهش تلفات و هدر‌رفت آب، استفاده بهينه از منابع آب چاه‌ها و بالا بردن كارايي مصرف آب در اراضی عنوان کرد.
مهدی‌زاده ادامه داد: با توجه به خشكسالي‌هاي اخير كشور و كاهش نزولات جوي مهم‌ترين مزيت اجراي سيستم‌هاي آبياري، صرفه‌جويي در منابع آبي است.
وی افزود: كاهش مدار آبياري، جلوگيري از رشد بي رويه علف‌هاي هرز، كاهش هزينه‌هاي كارگري، افزايش كمي و كيفي محصولات و... بخشی دیگر از مزاياي استفاده از سيستم‌هاي آبياري نوين را به خود اختصاص می‌دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.