.

امیر بشیری خبر داد؛

نمایش «باغ خونی» به نفع هم‌وطنان سیل‌زده کشور در مشهد به روی صحنه می‌رود

کارگردان نمایش «باغ خونی» از دومین دور اجرای این نمایش به نفع هم‌وطنان سیل‌زده کشور در مشهد خبر داد.

1398/2/3 سه‌شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، امیر بشیری در نشست خبری دومین اجرای عمومی نمایش باغ خونی که صبح امروز به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با حضور جمعی از هنرمندان این نمایش و اعضای جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در این مؤسسه برگزار شد، گفت: نمایش باغ خونی با یک تیم مشهدی از ابتدای ماه مبارک رمضان سال جاری به مدت 25 شب در سالن جدید تئاتر موزه زنده زیارت مشهد به روی صحنه خواهد رفت که امیدوارم بتوانیم این نمایش را در مدت زمان بیشتری اجرا کنیم.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم با همکاری جمعیت هلال احمر، تعدادی از هنرمندان این نمایش در مرحله توزیع کمک‌های جمع‌آوری شده از عواید اجرای این نمایش در عید فطر در مناطق سیل‌زده کشور حضور داشته باشند و در صورت امکان بخش‌هایی از نمایش نیز برای مردم این مناطق اجرا شود.
کارگردان نمایش باغ خونی ضمن ابراز خرسندی از افتتاح سالن تئاتر در موزه زنده زیارت مشهد ابراز کرد: با پیگیری‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مراحل راه‌اندازی این سالن در ایام نوروز با جدیت دنبال شد تا به موقع به بهره‌برداری برسد که این تلاش قابل تقدیر و تشکر است.
بشیری گفت: نمایش باغ خونی به همت انجمن هنرهای نمایشی ایران، مشارکت حوزه هنری مشهد و حمایت معنوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، 20 اجرا در طول ده شب در دی ماه 1397 در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد داشت و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
وی با بیان اینکه نزدیک به پنج هزار و 700 نفر به تماشای نمایش باغ خونی در این سالن نشستند، افزود: طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته حدود 40 تا 50 درصد این مخاطبان، برای نخستین بار تئاتر دیدند.
خراسان؛ سرزمینی هنرپرور
هنرمند عرصه تئاتر مشهد و بازیگر نمایش باغ خونی گفت: اگر چه برخی از مخاطبان اجرای نخست نمایش باغ خونی در مشهد به‌دلیل حضور بازیگران سرشناس تهرانی به تماشای این نمایش آمدند، اما این امر موجب شد بسیاری از مردم با فضا و مقوله تئاتر آشنا شوند بنابراین آن را می‌توان یک حسن دانست.
جواد محمدزاده با تأکید بر اینکه هنر خراسان به‌ویژه مشهد قدمتی دیرینه دارد و این سرزمین هنرپرور است، افزود: مسئولان فرهنگی باید منظرهای جدیدی را برای هنرمندان مشخص کنند تا این مبادله هنری با فعالیت هنرمندان مشهدی در تهران صورت گیرد.
مهدی‌ سیم‌ریز معاون هنری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز در این نشست ابراز کرد: در تئاترهای فاخری که طی سال‌های اخیر در مشهد اجرا شده است، کمتر به هویت ملی و شهری این شهر مقدس پرداخته شده است. شاید مهم‌ترین ویژگی نمایش باغ خونی توجه به این موضوع است.
همچنین فاطمه توانا بازیگر تئاتر مشهد در این رابطه افزود: این نمایش نگاه منعطف و هنرمندانه‌ای به واقعه تاریخی مسجد گوهرشاد دارد که به همت محمد نقایی نویسنده اثر و امیر بشیری کارگردان آن رقم خورده است.

حرکتی ارزشمند و ماندگار
دبیر شورای فرهنگی و مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران اجرای نمایش باغ خونی به نفع سیل‌زدگان کشور گفت: بی‌شک نظر شهدای واقعه مسجد گوهرشاد در این امر دخیل بوده است.
مجتبی محمودی ادامه داد: هنرمندان نمایش باغ خونی با وقف هنر خود، مرهمی بر درد مردم گرفتار در سیل خواهند گذاشت که بسیار ارزشمند است.
وی به خریداری بلیت‌های فیلم تختی توسط مردم به نفع سیل‌زدگان در اکران این فیلم در تهران اشاره و بیان کرد: شکی نیست این حرکت هنرمندان عرصه تئاتر مشهد نیز در تاریخ ثبت خواهد شد.
 محمودی با تأکید بر اینکه جمعیت هلال احمر یک نهاد مردمی، خیریه و عام‌المنفعه است، گفت: بیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان کمک نقدی نیز از طریق کارت‌خوان‌ها و صندوق‌های 199 پایگاه جمعیت هلال احمر در خراسان رضوی برای سیل‌زدگان و جبران خسارت‌های آنان تا به امروز جمع‌آوری شده است. همچنین کمک‌های غیرنقدی معادل بیش از چهار میلیارد تومان توسط این جمعیت در استان گردآوری شد.
مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی از «سیل مهربانی مردم» به‌عنوان سین هشتم سفره هفت‌سین امسال نام برد و ابراز کرد: بیش از 150 میلیارد تومان به حساب‌های هلال احمر در کشور واریز شده است.
وی تصریح کرد: امیدوارم با همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، انجمن هنرهای نمایشی کشور و جمعیت هلال احمر، سیل مهربانی از مشهد به هم‌وطنان سیل‌زده برسد.
برخی دیگر از بازیگران نمایش باغ خونی حاضر نیز نظرات خود را درباره جایگاه هنرمندان تئاتر مشهد، ادامه فعالیت تیم هنری نمایش باغ خونی برای تولید آثار جدید و وجود ظرافت و دقت هوشمندانه در متن نمایش باغ خونی و... در این نشست خبری بیان کردند.
در پایان نشست نیز محمدعلی چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و جمعی از هنرمندان نمایش باغ خونی با پوشیدن جلیقه هلال احمر به جمع اعضای افتخاری و داوطلب این نهاد مردمی پیوستند.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.