.

با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،

کتاب «فرمان‌های آستان قدس رضوی در دوره صفویه» معرفی و رونمایی شد

کتاب «فرمان‌های آستان قدس رضوی در دوره صفویه» با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی و سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد.

1398/2/5 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، در این جلسه که با حضور جمعی از اساتید نسخه شناس و پژوهشگران نسخ خطی در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، عمادالدین شیخ الحکمایی پژوهشگر موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران گفت: ارزش‌های نهفته در اسناد و داده‌های اطلاعاتی آن بسیار قابل اعتمادتر از اطلاعات تاریخی است که می‌توان به آن استناد کرد.
وی با اشاره به برخی پژوهش‌های انجام شده در مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این مرکز در بسیاری از موارد پژوهشی نسبت به سایر مراکز اسنادی معتبر کشور حرفه‌ای‌تر عمل کرده است.
این استاد دانشگاه تمرکز در ایجاد نسخه‌های دیجیتال و پایگاه‌های مطالعاتی اسناد را راهکاری برای استفاده پژوهشگران سایر مناطق کشور و سطح بین‌الملل عنوان کرد که می‌تواند در پژوهش‌ها به عنوان مستندات علمی مورد استفاده قرار گیرد.
حمیده شهیدی نویسنده اثر «فرمان‌های آستان قدس رضوی در دوره صفویه» نیز در این جلسه ضمن اشاره به روش تحقیق و پژوهش و گردآوری اسناد این اثر گفت: مطالعه و بررسی اسناد دوران حکومت صفویه این نتیجه را در بر دارد که این حکومت دارای تشکیلات منسجم اداری و دیوانی بوده است.
وی تصریح کرد: اسناد مرتبط با آستان قدس رضوی به عنوان بزرگترین نهاد موقوفاتی شیعه در حکومت صفویه دارای محتوای اجتماعی است.
این پژوهش‌گر ادامه داد: حدود 69 هزار برگ سند از تشکیلات اداری آستان قدس در صفویه داریم که از این تعداد 104 سند منتخب شده در مستندات این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.