.

جزء خوانی قرآن کریم در بهار قرآن

رمضان ماه خدا و بهار قرآن است. این ماه مبارک به جهت نزول قرآن کریم و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد در میان ماه‌های سال قمری برترین است،

1398/2/24 سه‌شنبه

قرآن کریم می‌فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان‌ها در آن نازل شده است.»
نظر به اینکه قرآن کریم در ماه مبارک رمضان نازل شده و تلاوت آیات آن در این ماه فضیلت بسیاری دارد، در روایات اسلامی از ماه رمضان به عنوان بهار قرآن یاد شده است؛ چنان که امام باقر(ع) می‌فرماید: «هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است».
در کشورهای اسلامی چون ایران عزیز بهار قرآن در ماه رمضان به خوبی قابل مشاهده است، در این ماه مبارک در حسینیه‌ها، مساجد، منازل و فرهنگسراها و حتی پارک‌ها نیز محفل جزءخوانی و تلاوت قرآن کریم برگزار می‌شود و در هر جلسه افراد زیادی از پیر و جوان شرکت می‌کنند.
در میان تعداد بالای جلسات قرآنی که در سطح کشور برگزار می‌شود برخی محافل از شکوه و حال معنوی خاصی برخوردار است که حرم مطهر امام رضا(ع)یکی از همان مکان‌ها به شمار می‌رود. روزانه یازده محفل قرآنی در زمان‌ها و مکان‌های مختلف در اماکن متبرکه حرم رضوی میزبان زائران و مجاوران است.
اولین محفل جزء خوانی حرم مطهر رضوی بعد از نماز صبح با حضور گرم زائران در صحن با صفای انقلاب و آخرین محفل جزءخوانی نزدیک به غروب دایر می‌شود.
طبق گفته مدیریت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی برگزاری محافل جزءخوانی به صورتی بوده است که همه اقشار مردمی بتوانند از آن بهرمند شوند.
حجت الاسلام والمسلمین سعید آخوندی از پخش محافل جزء خوانی حرم مطهر رضوی از رسانه ملی خبر می‎دهد و می‌گوید: باتوجه به اینکه محافل جزءخوانی حرم امام رضا(ع) جزو باشکوه‌ترین محافل قرآنی کشور است، لذا این مهم مورد توجه رسانه ملی قرار گرفته است و روزانه سه محفل به صورت زنده از شبکه یک، قرآن، اُفق و خراسان رضوی پخش می‎شود.
او اشاره می‌کند هر محفل قرآنی در حرم رضوی مشتری خودش را دارد، اما سه محفل قرآنیِ صحن انقلاب، رواق امام خمینی(ره) و مسجد جامع گوهرشاد از شکوه خاصی برخوردار است. محفل قرآنی مسجد جامع گوهرشاد هر روز قبل از غروب برگزار می‌شود، نزدیک بودن این محفل به غروب و هنگام اذان مغرب باعث شده تا با حضور چشمگیر زائران مواجه شود، به طوری که زائران و مجاوران  برنامه خود را طوری تنظیم می‌کنند تا به قرائت قرآن در این محفل برسند.
مصطفی اسلامی‎فر یکی از روزه دارانی است که هر سال سعی می‌کند تا در تعدادی از محافل جزءخوانی مسجد گوهرشاد شرکت کند، او از شهرستان نیشابور آمده و حضور قاریان برتر در محافل جزءخوانی حرم رضوی را بسیار ارزشمند معرفی می‌کند و می‌گوید: چون مسیرما به مشهد مقدس دور است لذا نمی‌توانم هر روز در مراسم جزءخوانی شرکت کنم، اما هر سال سعی می‌کنم چند جلسه جزءخوانی را شرکت کنم و بعد از نماز مغرب دوباره به نیشابور برگردم.
برای او حضور در مراسم جزءخوانیِ مسجد گوهرشاد یادآور خاطره زیارت و قرائت قرآن در دوران نوجوانی با پدرش است و در این رابطه اظهار می‎کند: در دوران نوجوانی هر موقع با پدرم به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شدیم پس از زیارت و نماز برای قرائت قرآن به یکی از شبستان‎ها یا همین صحن مسجد گوهرشاد می‌آمدیم و پدرم در همین مکان قرآن خواندن را به من یاد داد.
اسلامی‌فر که الان خودش صاحب دو فرزند است و هربار با یکی از آن‌ها به مراسم جزءخوانی می‌آید با گلویی بغض کرده می‌گوید: من هربار که به مسجد گوهرشاد می‌آیم، یک جزء قرآن برای پدرم می‌خوانم و امیدوارم فرزندانم هم بعد از فوت من همین عمل را برایم انجام دهند.
روزانه با حضور صدها خادم، دَه‌ها هزار رحل و قرآن برای برگزاری محافل قرآنی در حرم مطهر رضوی در صفوف منظم چیده می‌شود تا برای زائران خاطره خوش و معنوی رقم زده شود.
خادم جوانی چیدن رحل‌های قرآنی و منتسب شدن به نام زیبای «خادم القرآن» را از بزرگترین افتخارات زندگی‌اش می‌داند و می‌گوید: خدمت به قرآن یکی از آرزوهای من بود، اینکه رحل و قرآن‌ها را با حضور دیگر خدام عزیز می‌چینیم و زائران را برای تنظیم صفوف راهنمایی می‌کنیم و تا پایان محفل برای نظم بیشتر در خدمت زائران هستیم آرزوی مرا برای خدمت به قرآن برآورده کرده است.
وی می‌‎گوید: برای برگزاری محافل قرآنی خادمان زیادی درگیر کار می‌شوند، برنامه‌ریزی قاریان، تنظیم صوت، پهن کردن فرش و نوارهای‌سبز، چیدن رحل و قرآن، چیدن شمعدانی و گل آرایی جایگاه، راهنمایی زائران و نظم بخشی به صفوف، آماده کردن وسایل تصویربرداری و ضبط برنامه، تهیه و تنظیم فرم‎های ارزیابی محفل و ... بخشی از فعالیت‎های خادمان برای برگزاری محافل قرآنی است.
با گذر ثانیه‌ها و نزدیک شدن به اذان مغرب تعداد شرکت کنندگان و حال و هوای این محفل نورانی بیشتر می‌شود و حسن ختام محافل جزءخوانی حرم مطهر رضوی همان دعای قاری است که سه مرتبه می‌گوید:
أَللهُمَ حفَظ إمَامَ زَمَانِنَا بالقــُرآن وَ عَجِّل فَرَج إمَامَ بالقـُرآن...
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.