.

در هشتمین برنامه «سه شنبه‌های فرهنگی»؛

مجموعه نسخ خطی نفیس شاهنامه در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد

مجموعه نفیس نسخ خطی و مصور شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی برای اولین بار با حضور محققان و پژوهشگران ۱۵ کشور در هشتمین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی» در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد.

1398/2/25 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این جلسه که شب گذشته در موزه قرآن حرم مطهر برگزار شد؛ شناخت حکمت فردوسی را نیازمند پژوهش مستمر محققان و پژوهشگران عرصه فرهنگ و ادب فارسی عنوان کرد تا بدین طریق شاهنامه به عنوان سند هویت ملی و اسلامی ایرانیان بهتر شناخته شود.
وی حکمت فردوسی را حکمتی توحیدی خواند که همراه با اعتماد به خدا و مجاهدت در راه حق است.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی تصریح کرد: داستان‌های شاهنامه منبعث از عمیق ترین آموزه‌های دینی و اسلامی ماست و جا دارد که این اثر فاخر ایرانی در عالی‌ترین سطوح علمی جهان به عنوان غنی‌ترین اثر ملی ایرانیان مورد پژوهش قرار گیرد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اثر شاهنامه را احیا کننده فرهنگ و ادب فارسی دانست و گفت: متن پر محتوا و پر مضمون شاهنامه از حکمت دینی سرچشمه می‌گیرد.
وی همچنین با اشاره به وجود 55 شاهنامه خطی در مجموعه کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، تصریح کرد: سازمان کتابخانه‌ها امروزه رتبه اول را در داشتن سند ارزشمند و نفیس شاهنامه دارد.
حسینی در ادامه از همکاری‌های پژوهشی این سازمان با مراکز علمی و فرهنگی در گستره بین الملل استقبال و اظهار کرد: کتابخانه‌های آستان قدس رضوی برای حمایت از پژوهشگران در عرصه بین الملل، زمینه استفاده پژوهشگران و محققان سایر کشورها را از منابع مطالعاتی کتابخانه‌های این سازمان با استفاده از دیجیتال‌سازی فراهم می‌کند.
گفتنی است، 55 نسخه خطی از شاهنامه در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی وجود دارد که با عناوین شاهنامه فردوسی یا آثار وابسته به آن همانند خلاصه شاهنامه، منتخب شاهنامه، شرح شاهنامه، قصص شاهنامه ، دیباچه شاهنامه، داستان‌های شاهنامه، تاریخ شمشیرخانی، دلگشای شمشیرخانی، فرهنگ لغت شاهنامه در شناسنامه و فهرست‌های نسخه‌های خطی این کتابخانه ثبت و معرفی شده‌اند.
نسخه‌های خطی شاهنامه یا به صورت مجزا و مستقل یا در ضمن مجموعه‌ها، جنگ‌ها و رسائل در این کتابخانه صحافی و تجلید شده اند.
از این میان قدیمی‌ترین نسخه شاهنامه که در این جلسه رونمایی شد، متعلق به عصر صفویه است که به خط نستعلیق شیخ محمد چشتی در قرن 10 کتابت شده است، این نسخه نفیس دارای آرایه‌ها و تزیینات هنری است و جداول اوراق آن به تحریر، سرلوح های زرین و لاجورد از خصایص این نسخه است که توسط کاتب در جداول چهارستونی در 549 برگ کتابت شده است.
نسخه های خطی شاهنامه فردوسی موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی به لحاظ قدمت و تاریخ کتابت، تصاویر و یا منیاتور یا نگاره تذهیب و آرایه¬های هنری از نفاست و ارزش زیادی برخوردار است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.