.

روزه‌داران در رمضان پاي سفره کرامت رضوي مي‌نشينند

رمضان که فرا مي‌رسد حال و هواي خانه‌ها، شهرها و مردمانش هم عوض مي‌شود و رنگ و بوي معنوي ماه ميهماني خدا در همه جا و همه چيز متجلي مي‌شود.

1398/2/29 يكشنبه

آستان قدس رضوي چند سالي است که همزمان با ماه مبارک رمضان و در قالب طرح‌هاي مختلف از جمله طرح ضيافت افطار در مساجد حاشيه شهر و توزيع بسته‌هاي سبک در بين نمازگزاران حرم مطهر رضوي، روزه‌داران را ميهمان سفره با برکت رضوي مي‌کند.

 ضيافت افطار در مساجد حاشيه شهر مشهد
امسال نیز با شروع ماه مبارک رمضان، طرح ضيافت افطار در مساجد حاشيه شهر مشهد آغاز شد و تا پايان اين ماه عزيز ادامه دارد. در شب اول اجراي اين طرح حجت‌الاسلام و‌المسلمين مروي توليت آستان قدس رضوي ميهمان سفره ضيافت افطار در يکي از مساجد حاشيه شهر مشهد بود.
طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته و با همکاري معاونت اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی، سازمان حرم مطهر رضوی و همکاری دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی، در هر شب در ماه مبارک رمضان، بیش از 1500 غذای گرم در مناطق حاشیه شهر مشهد و بیش از دو میلیون افطاری ساده هم در طول ماه مبارک رمضان در بین ۳۷۵ مسجد اين مناطق با مشارکت نمازگزاران و ائمه جماعات توزیع خواهد شد.
به گفته امين بهنام مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی، اين آستان مقدس در ماه رمضان علاوه بر توزيع غذاي گرم و پهن کردن سفره‌هاي افطار در مساجد حاشيه شهر مشهد، بيش از  15 هزار بسته غذایی را هم در بین محرومان و مستضعفان حاشیه شهر مشهد و روستاهای استان خراسان رضوی توزيع مي‌کند.
وي بيان مي‌کند: بسته‌هاي غذاي گرم براي افطار در مناطق حاشیه شهر مشهد نظیر رسالت، طبرسی، شهرک شهید رجایی، شهرک شهید باهنر و گلشهر توزیع می‌شود که طبق پیش بینی‌ها در طول ماه مبارک رمضان، بیش‌از 45 هزار پرس غذای متبرک بین مردم روزه‌دار مناطق حاشیه شهر توزیع خواهد شد.
بهنام مي‌گويد: علاوه بر اين در طول ایام ماه مبارک رمضان هر شب 500 پرس حلیم در مناطق حاشیه شهر پخت و در میان روزه‌داران توزيع مي شود.

 بسته‌هاي افطاري براي زائران روزه‌دار

علاوه بر مردم حاشيه شهر، زائران امام مهرباني‌ها هم در شب‌هاي ماه مبارک رمضان، ميهمان سفره با کرامت رضوي هستند و امسال همچون سال‌هاي گذشته آن دسته از روزه‌داراني که در لحظات افطار در حرم مطهر رضوي هستند، روزه خود را با بسته هاي افطاري آستان قدس رضوي باز مي‌کنند.
سید خلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در اين باره مي‌گويد: با آغاز ماه مبارک رمضان روزانه 50 هزار بسته افطاری سبک در بین صفوف نماز جماعت میان نمازگزاران توزیع می‌شود.
وي با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان هر شب بیش از دو هزار زائر از طریق ثبت نام در سامانه نعیم رضوان ميهمان ضیافت افطار در دو میهمانسرا حرم مطهر رضوي خواهند بود، عنوان مي‌کند: در طول ایام ماه مبارک رمضان يک میلیون و 500 هزار بسته افطاری سبک براي توزيع در بين نمازگزاران تهيه شده است که هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن‌های آزادی، انقلاب اسلامي، جمهوری اسلامی، گوهرشاد و رواق‏‎های حرم مطهر رضوی میان نمازگزاران توزیع می‎شود تا کلیه نمازگزاران حرم مطهر رضوی افطار را میهمان حضرت رضا(ع) باشند.

اختصاص هزينه افطاري اکرام رضوي به هم وطنان سيل‌زدگان
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينکه امسال طرح اکرام رضوي در صحن هدايت حرم مطهر اجرا نمي‌شود، مي‌گويد: متاسفانه امسال هم وطنان ما در برخي از استان‌ها در شرایط متفاوتی به استقبال ماه مبارک رمضان رفتند، از اين رو به دستور تولیت آستان قدس، مقرر شد که بخشی از هزینه سفره اکرام رضوی به انجام فعالیت‌های زیرساختی مانند اشتغال و مسکن در استان‌های سیل زده اختصاص داده شود.
منبتی در مورد سابقه برگزاري طرح اکرام رضوي در حرم مطهر مي گويد: اين طرح از سال 1385 هر ساله همزمان با ماه مبارک رمضان در صحن هدايت حرم مطهر برگزار مي‌شد و در قالب آن خادمان اين آستان مقدس دعوت نامه‌هايی را به صورت تصادفي در مناطق مختلف شهر مشهد توزيع مي‌کردند و در هر شب 13 هزار مشهدي ميهمان سفره اکرام رضوي مي‌شدند.
وی ادامه می‌دهد: در همین راستا همزمان با دومین روز از ماه مبارک رمضان، محموله‌ای با ارزشی بالغ بر 10 میلیارد ریال در قالب دو دستگاه تریلی و یک دستگاه خاور به مناطق سیل‌زده استان لرستان ارسال شده است، این محموله شامل اقلام ضروری زندگی همچون فرش، لوازم منزل، پوشاک، مواد شوینده و بهداشتی، مواد غذایی و ... می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.