.

افزایش 10 درصدی سطح زیرکشت خربزه در اراضی کشت‌ و صنعت انابد

مدیر کشت و صنعت انابد تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی از افزایش 10 درصدی سطح زیرکشت خربزه در اراضی این کشت و صنعت در مقایسه با سال زراعی گذشته خبر داد.

1398/3/5 يكشنبه

احمد هراتی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سال زراعی جاری 66 هکتار از اراضی مجموعه به کشت خربزه اختصاص داده شده است.
وی درباره روش کشت این محصول در سال جاری گفت: از این مساحت 44 هکتار از اراضی خربزه به روش زیر پلاستیکی و 22 هکتار به روش نشائی کشت شده است.
مدیر کشت و صنعت انابد، کاهش مصرف آب در مزارع را از جمله مزایای کشت نشائی عنوان کرد و افزود: همچنین این روش به دلیل از دست ندادن زمان کاشت توصیه شده و از اهمیت ویژه برخوردار است.
هراتی ادامه داد: کشت زیر پلاستیکی خربزه، روش دیگری است که به منظور کنترل علف هرز، حفظ رطوبت بیشتر، امکان کشت زود هنگام و نیز کاهش مصرف آب در دستور کار کشت و صنعت انابد قرار گرفته است.
وی با اشاره به ارقام مورد استفاده برای کشت این محصول و نیز ویژگی‌های آن بیان کرد: در کشت امسال از رقم خاتونی طبقه مادری استفاده شده است که مزیت‌هایی همچون بازار‌پسندی، عملکرد و راندمان تولید مناسب، سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه و... را دارد.
مدیر کشت و صنعت انابد رویکرد این مجموعه از کشت خربزه را به دست آوردن بازار مصرف خوراکی، تولید بذر خربزه با برند رضوی و نیز سودآوری مناسب این محصول عنوان کرد.
هراتی با تأکید بر لزوم توسعه سیستم‌های آبیاری مدرن در بخش کشاورزی گفت: متأسفانه کشور در سال‌های اخیر با بحران کم آبی روبرو شده است و این موضوع می‌طلبد تا در تمامی بخش‌ها که در رأس آن حوزه کشاورزی قرار دارد، نسبت به مدیریت بهینه منابع آبی، اقدامات اساسی و جدی انجام شود.
وی ادامه داد: در همین راستا کشت و صنعت انابد در سال گذشته سیستم آبیاری تحت فشار را در سطح 323 هکتار از اراضی خود اجرا کرده است و در صدد هستیم این مساحت را در سال جاری توسعه دهیم.
مدیر کشت و صنعت انابد افزود: این مجموعه از دو روش تحت فشار و غرقابی در مزارع خربزه استفاده کرده است که سامانه آبیاری تحت فشار، مزایایی همچون کاهش مصرف آب، بالا بردن کارایی کود و سم و... را به دنبال دارد.
هراتی با اشاره به روش کشت محصول خربزه تصریح کرد: کشت خربزه در اراضی این مجموعه با استفاده از دستگاه پنوماتیک انجام می شود.
وی ادامه داد: دقت در عمق کاشت، سرعت بالای کشت، دقت در میزان مصرف بذر و... تنها بخشی از مزایای دستگاه پنوماتیک به شمار می‌رود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.