.

گزارشی از اعتکاف 500 نوجوان در مسجد جامع گوهرشاد؛

جستجوی خود در خلوت با خدا

شبستان‌های مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی روزهای پرهیاهو و با نشاطی را در دل خود ثبت می‌کنند؛ هیاهویی نوجوانانه و نشاطی مومنانه.

1398/3/12 يكشنبه

350 پسر و 150 دختر نوجوان 14 تا 17 ساله به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی در روزهای پایانی ماه رمضان میهمان خانه خدا(مسجد گوهرشاد) شده‌اند. میهمانان سه روزه این خانه اعتکاف‌شان را متفاوت از اعتکاف‌های دیگر می‌پندارند؛ چرا که معتقدند در جوار علی بن موسی الرضا(ع) به اجابت نزدیک‌ترند.
در این ضیافت در خانه خدا در قلب مشهد الرضا(ع) فرصتی برای معرفت افزایی فراهم شده است؛ اگر چه از منظر بسیاری ابتدای راه‌اند اما گویا برخی‌شان نه تنها جلوتر که انگار پرچمدار راه وصل‌اند. این‌ها را از لابلای صحبت‌های عاشقانه، راز و نیاز‌های شبانه و نجواهای نوجوانانه‌شان می‌توان دریافت.
قلب‌هایشان آماده شنیدن کلام حق و دل‌هایشان محیای میزبانی پروردگار است. سحرگاه بیست و چهارمین روز ماه مبارک رمضان مشرف شده‌اند. پس از زیارتی دسته‌جمعی سه شبستان از شبستان‌های مسجد گوهرشاد را به خود اختصاص داده‌اند. شبستان نجف آبادی‌ها مختص دختران نوجوانی است که طلبیده شده اند، آن ها سعادتمندند چرا که از میان صدها نفر نام آن‌ها به قید قرعه درآمده است. غالبا بار اولی است که معتکف می‌شوند، برخی نیز برای دومین بار میهمان خلوت سه روزه با خدا می‌شوند.
وارد این شبستان که می‌شوی صوت خوش قرائت قرآن از جای جای آن به گوش می‌رسد. دختران در گروه هایی 18، 19 نفره گرد هم نشسته‌اند بالای سر هر گروه نامی زیبا و برگرفته از طبیعت درج شده است، ترنم، طراوت، نسیم و... .
بخش اعظم معتکفان نوجوان، پسران تازه مکلف شده‌ای هستند که دو شبستان را به خود اختصاص داده‌اند. محمد قائمی 16 ساله یکی از همین معتکفان روزه‌دار است. می‌گوید قبلا در هیات نوجوانان موسسه جوانان آستان قدس رضوی حضور داشته است و با اولین پیام اطلاع رسانی در سایت ثبت نام کرده است. قبلا در مسجد محله‌شان معتکف شده است اما اعتکاف در جوار علی بن موسی الرضا(ع) دلچسب‌تر است. اینجا طبیبی است که می‌توان برای حل مشکلات دست به دامان او شد.

اعتکاف محل وصل است
محمد معتقد است انسان در مسیر زندگی‌اش به نقاط پرشی نیاز دارد. گاهی برای حرکت در مسیر الی الله نیاز به کمک مضاعف است و گاهی درگیری‌های زندگی باعث می‌شود انسان غایت زندگی‌اش را گم کند و اعتکاف همان محل وصل و محل پرش است که باز دوباره اهداف زندگی و هدف از خلقت را به انسان یادآور می‌شود.
سید سجاد موسوی از دبیرستان هاشمی نژاد مشهد معتکف دیگری است که در رشته ریاضی فیزیک مشغول به تحصیل است. او برای سومین سال پیاپی تحت لوای موسسه جوانان آستان قدس رضوی توفیق تشرف و معتکف شدن در حرم را یافته است. می‌گوید: تجربه سال‌های گذشته او را برای سومین سال راهی این اعتکاف کرده است.

خلوت سه روزه، برای دوری از دغدغه‌های روزمره
سجاد 16 ساله معتقد است اعتکاف‌های این مجموعه با برنامه‌های فرهنگی خوبی همراه است، مخصوصا کتاب‌هایی که تدریس می‌شود. همین برنامه‌ها در سال گذشته تغییرات زیادی در من ایجاد کرد و باعث شد علاوه بر اینکه در دوره‌های بعدی شرکت کنم کتاب‌های مختلفی را مطالعه کنم و با آدم‌های خوبی نیز آشنا شوم حتی در این مسیر برخی از اهدافم تغییر کرد و اطلاعاتم در اینجا زیاد شد. حلقه‌های فرهنگی اینجا را خیلی دوست دارم، ذهنمان را باز می‌کند و فارغ از همه اینها سحرهای رمضان در کنار امام رضا(ع) حس و حال خوبی به انسان می‌دهد، اصلا برای دوری از دغدغه‌های روزمره این خلوت سه روزه نیاز است.
راه وصل بر روی همگان باز است، اگر چه موسسه جوانان آستان قدس رضوی امسال برای سومین سال پیاپی بستر خودشناسی نوجوانان را مهیا کرده است اما رمضان همواره فرصتی است برای هر آن که دل در طلب رسیدن به حق و حقیقت دارد.

گزارش: سجاد حق پناه
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.