.

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

سی و هفتمین جلد از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» منتشر شد

به همت گروه مطالعات قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی سی و هفتمین جلد از کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» منتشر و روانه بازار نشر شد.

1398/3/16 پنجشنبه

به گزارش آستان ‌نیوز، این‌ کتاب‌ دایره‌المعارفی‌‌ درباره‌ قرآن‌، معارف‌ و علوم‌ قرآنی است‌. مدخل‌های کتاب‌ بر اساس‌ ریشه‌ اصلی‌ کلمات‌ قرآن‌ تنظیم‌ شده‌ و هر مدخل‌ از جنبه‌های‌مختلف‌ علوم‌ قرآنی‌ مورد بررسی‌ قرار گرفته‌ است‌. به این‌ ترتیب‌ که‌ هر مدخل‌ در آغاز از لحاظ‌ لغوی‌ و دانش‌ ریشه‌شناسی‌ بررسی‌ شده و سپس‌ آرای‌ دانشمندان‌صاحب‌ نظر در آن‌ مورد طرح‌ می‌شود. همین‌ فرآیند از منظر علم‌ تفسیر، بلاغت‌، شأن‌ نزول‌، تاریخ‌ و... نیز اعمال‌ می‌شود. در ابتدای‌ هر مدخل‌ مشتقات‌ هر ریشه‌ اصلی‌ و آمارهای‌ گوناگون‌ بسامدی‌آن‌ها در قرآن‌ نیز مورد توجه‌ قرار گرفته‌ است‌.
این کتاب ارزشمند، الفبایی تنظیم شده است و بر همین نحو پیش می‌رود، از حرف الف «آدم» شروع شده و تا حرف «ی»، «یحیی» ادامه دارد، برای هر کلمه‌ای 5 فصل مجزا دارد، در فصل نخست فهرست کلمات مکی و مدنی آمده و فصل دوم در مورد لغت است و از تمام کتاب‌های لغتی که از صدر اسلام تا کنون نوشته شده در آن آمده است.
فصل دوم در مورد تفسیر است، مطالب تفسیر پیغمبر(ص)، صحابه و تابعین مقدم بر سایرین قرار گرفته است، تفسیرها گاهی مختصر و گاهی طولانی شده و مطالب تفسیر هر آیه جداگانه نقل شده است.
این کتاب جامع، نظرات اهل سنت و شیعه در مورد کلمات قرآن را بیان می‌کند و دو سوم مفسرینی که از آنان نقل شده اهل سنت و یک سوم شیعه هستند. فصل سوم تحقیق در مورد ریشه لغات، معنای حقیقی و مجازی بوده و بحث فصل آخر درباره کاربرد کلمه در آیه است.
«نصوص لغویّه»، «نصوص تفسیریّه»، «الأصول اللّغویه» و «الاستعمال القرآنی» عناوین بخش‌های این کتاب است.
گفتنی است، در سال 1384 بنا بر توصیه رهبر معظم انقلاب، عنوان «الموسوعه القرآنیه الکبرى» به نام این کتاب اضافه شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.