.

در گفت وگو با حسین زمانی مطرح شد،

آغاز کارآفرینی در مدارس؛ نوآوری به سبک رضوی

مدارس، مهم‌ترین نهاد موثر در ارتقای روحیه کارآفرینی کودکان و نوجوانان در آینده هستند. مجریان طرح رقابت کارآفرینان آینده بر این باورند که توجه ویژه به آموزش‌های کارآفرینی مدارس، می‌تواند به رشد این مهارت در کنار سایر مهارت‌های آموزشی در نظام آموزشی کشورمان کمک شایانی کند.

1398/3/16 پنجشنبه

موسسه کیفیت رضوی که از مؤسسات زیر‌مجموعه سازمان اقتصادی رضوی است در اقدامی نوآورانه رویداد کارآفرینان آینده را با هدف شناسایی و تشویق مدارس فعال در زمینه کارآفرینی طراحی کرده است. در گفت و گو با دکتر حسین زمانی؛ مدیر عامل موسسه کیفیت رضوی بیشتر به این موضوع پرداخته شده است.

انجام طرح کارآفرین آینده با چه اهداف و رویکرد‌هایی در دستور کار این موسسه قرار گرفته است؟
هدف از برگزاری رویداد کارآفرینان آینده که در ابتدا با نام طرح جایزه مدارس فعال در حوزه کسب و کار دانش‌آموزی آغاز به کار کرد، شناسایی مدارس فعال در حوزه آموزش‌های کارآفرینی و ترغیب مدارس دیگر بر ورود و توجه بیشتر به این مقوله است. یکی از نقاط قوت طرح کارآفرین آینده این است که مدل‌های آموزشی برای کارآفرینی و ایجاد روحیه کارآفرینی در دانش‌آموزان و معلمان ارائه می‌دهد.

جای خالی کارآفرینی در مدارس اکنون شاید بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود، بفرمایید که اجرای این طرح در مدارس چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟
ضرورت توجه مدارس به مقوله کارآفرینی را می‌توان از سه منظر بررسی کرد؛ نخست آن که توجه به این مهارت، علاوه بر افزایش روحیه کارآفرینی و مهارت‌های فردی، احتمال موفقیت دانش‌آموزان را نیز در آینده بیشتر می‌کند. از منظر دوم موتور اقتصاد کشور نیز با کارآفرینی کارآفرینان تقویت می‌شود و چه بهتر که روحیه کارآفرینی از دوران تحصیل دانش آموزان تقویت شود. دیدگاه سوم اهمیت قدرت مدیریت مدارس را مورد توجه قرار می‌دهد؛ در واقع دور‌اندیشی و استفاده درست از منابع و فرصت‌ها توسط یک مدیر می‌تواند نتایج سودمندی برای مدرسه ایجاد کند. به عنوان مثال مدارس می‌توانند با اتکا بر مدیریتی توانمند علاوه بر بودجه دولتی یا شهریه‌های دریافتی در مدارس غیردولتی، درآمدی مستقل از طریق اقدامات خلاقانه خود به دست آورند که به نوبه خود بسیار حائز اهمیت است، چرا که علاوه بر توانمندسازی کودکان و نوجوانان که سرمایه‌های ملی کشور نیز به حساب می‌آیند، می‌توانند منبع درآمد مناسبی را برای مدرسه ایجاد کنند.

این پروژه هم اکنون در چه مرحله‌ای است؟
این پروژه در مرحله ثبت‌نام مدارس متقاضی برای شرکت در مرحله نهایی رویداد است.

موسسه کیفیت رضوی برای ثبت‌نام در طرح کارآفرین آینده چه مدارسی را مد نظر دارد؟
در تعداد و جنسیت مدارس ثبت‌نامی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمامی مدارس علاقه‌مند می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

در قالب طرح کارآفرین آینده چه اقدامات و فعالیت‌هایی در مدارس انجام می‌شود؟
در این رویداد علاوه بر بازدید‌های میدانی از مدارس منتخب، بستری مناسب برای اجرای طرح‌های نوآورانه و مدل‌های آموزشی منتخب ایجاد می‌شود که این امر به شکوفا شدن هرچه بیشتر استعدادهای دانش‌آموزان منجر خواهد شد.

در خصوص لزوم پرداخت به موضوع کارآفرینی از دوران تحصیل دانش‌آموزان بفرمایید.

میل به کارآفرینی میلی ذاتی است و از کودکی در رفتار افراد بروز و ظهور پیدا می‌کند اما همچون تمام علایق و مهارت‌ها نیازمند پرورش و راهنمایی است و بستر مناسب برای شکوفایی را می‌طلبد. از جمله مهم‌ترین حوزه‌هایی که مبحث کارآفرینی در آن مطرح می‌شود، حوزه آموزش کودکان و نوجوانان است که سرمایه‌های با ارزش کشور هستند و پیشرفت آن‌ها در نهایت به پیشرفت ملی منتج خواهد شد. در این راستا مهم‌ترین نهادی که می‌تواند در ارتقاء روحیه کارآفرینی و آموزش آن به کودکان در آینده موثر واقع شود، مدارس است.

میزان توجه به کارآفرینی در سیستم آموزشی در کشورهای پیشرفته و ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پیرو اهمیت این موضوع، نظام آموزشی در کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه طی دهه‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به مقوله کارآفرینی داشته‌ است. در این کشورها مهارت کارآفرینی در کنار سایر مهارت‌های آموزشی مورد توجه واقع می‌شود؛ در واقع سنجه استاندارد مدارس در این کشورها، بر آموزش و توجه به هر 5 مهارت خلاقیت، حل مسئله، سوادهای نُه گانه، کارآفرینی و ارتباط موثر استوار است. در ایران نیز برخی از مدیران مدارس با پی بردن به اهمیت این موضوع، اقداماتی را در زمینه انتقال تفکر کارآفرینی در فعالیت‌ها و آموزش‌های مدارس خود پایه‌گذاری کرده‌اند که البته هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.